Gospodarka bliska wykorzystania potencjału

Dane o wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach i zatrudnieniu za marzec 2007 r. wskazują na dalszy wzrost jednostkowych kosztów pracy w gospodarce i rosnącą presję inflacyjną - powiedział analityk ABN Amro Zsolt Papp.

Dane o wynagrodzeniu w przedsiębiorstwach i  zatrudnieniu za marzec 2007 r. wskazują na dalszy wzrost  jednostkowych kosztów pracy w gospodarce i rosnącą presję  inflacyjną - powiedział  analityk ABN Amro Zsolt Papp.

Według danych GUS przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wzrosło w marcu 2007 r. o 6,1 proc. w porównaniu z lutym, zaś z roku na rok o 9,1 proc. Przeciętne zatrudnienie w przedsiębiorstwach, w marcu tego roku wzrosło o 0,4 proc. miesiąc do miesiąca i 4,5 proc. rok do roku.

Papp wskazuje, iż rosnącą dynamikę płac widać nie tylko w danych za marzec, ale w danych za I kwartał, w którym średnie wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wzrosło o 7,8 proc. rok do roku wobec wzrostu o 5 proc. w I kwartale 2006 r., co przy niskiej inflacji za I kwartał tego roku dowodzi wysokiego realnego przyrostu płac.

Reklama

"Rosnące płace przełożą się na konsumpcję, co potwierdzi tendencję zaobserwowaną już w ubiegłym roku. Presja inflacyjna, nie tylko z powodu płac, ale także popytu wewnętrznego, rośnie, a gospodarka bliska jest wykorzystania swego pełnego potencjału" - podkreśla.

Papp wskazuje na ostatnią wypowiedź prof. Sławińskiego z RPP jeszcze sprzed ogłoszenia wtorkowych danych GUS sugerującą, iż jedna zwyżka o 25 pkt. bazowych okaże się wystarczająca i wyprowadza stąd wniosek, że Rada wciąż nie jest przekonana do agresywnego windowania zwyżek stóp procentowych. Analityk oczekuje, iż RPP podniesie podstawowe stopy procentowe na posiedzeniu w kwietniu o 25 pkt. bazowych, co nie zamyka jej drogi do dalszych podwyżek, ale zdecyduje odczekać.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: analityk | GUS | gospodarka | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »