GovTech: Technologie szyte na miarę dla polskich urzędów
Program GovTech Polska pomaga urzędom i instytucjom publicznym w poszukiwaniu szytych na miarę rozwiązań technologicznych, które pomogą zlikwidować ich problemy. Cyfryzacja sektora publicznego to także otwarcie na młodych innowatorów i małe zespoły. Swoich sił mogą oni spróbował w ramach III edycji Konkursu e-Pionier.
- Każdego roku mamy zadanie "wypączkować" nowe laboratorium govtechowe. Właśnie ruszyło nowe laboratorium, które jest otwarciem na projekty bardziej eksperymentalne. Budżet na cały program to 15 mln złotych - mówiła w rozmowie z Interią podczas III Forum Wizja Rozwoju w Gdyni Justyna Orłowska, dyrektor programu GovTech Polska. - Zapraszamy do tego, żeby poeksperymentować w urzędach - dodała, zachęcając do udziału w III konkursie e-Pionier GovTech.
W konkursie poszukiwane są firmy bądź wyspecjalizowane jednostki naukowe, które na co dzień pracują z innowacjami. Najlepsze z nich otrzymają budżet, który posłuży identyfikacji problemów społecznych i gospodarczych, współpracy z instytucjami publicznymi i dofinansowaniu najlepszych zespołów programistów i innowatorów, którzy przygotują rozwiązania na te problemy.
Zespół GovTech Polska na co dzień pracuje z administracją publiczną, wspierając w identyfikacji zagadnień, które mogą zostać rozwiązane za pomocą nowych technologii. - Na początku zaczęliśmy od najbardziej potrzebnych rozwiązań govtechowych, czyli innowacji, które dostrzegały już same urzędy, jako potrzebne zmiany w konkretnym obszarze. Konkursy pomagały im w tym, żeby wybrać wykonawcę, by rozwiązania wdrożyć. W tym momencie wybiegamy w przyszłość. Myślimy o tym, co innowacyjnego możemy zrobić w danym obszarze - wyjaśniała Orłowska.
Jak uzupełniała, każdy z sektora publicznego może zwrócić się do specjalistów z programu GovTech Polska i poprosić o pomoc w znalezieniu potrzebnego, innowacyjnego rozwiązania w danym obszarze. - Czasami są to gotowe produkty na rynku i wskazujemy, że warto się tam rozejrzeć, bo są dostępne rozwiązania, a czasami mówimy: tu warto uszyć coś na miarę - tłumaczyła.
Orłowska odniosła się również do modelu współpracy z urzędami i ministerstwami. - Bierzemy na siebie ryzyko [technologiczne - red.] i je minimalizujemy - mówiła i podkreślała, że GovTech reaguje na realne potrzeby i problemy administracji w zakresie cyfryzacji.
Dyrektor Programu GovTech Polska zwracała również uwagę na potencjał młodych innowatorów. - Widzimy naszą rolę, żeby mówić o tym, że warto stawiać na młode zespoły, na małe zespoły, a nie tylko na giganty technologiczne - wskazywała. W rozmowie z Interią szefowa GovTech Polska przyznała, że cyfryzacja w Polsce przyspieszyła w związku z pandemią koronawirusa. - Byliśmy przewodnikiem dla różnych urzędów i cieszymy się, że mogliśmy pomóc. W urzędach z dnia na dzień na pracę zdalną przeszło blisko 80 proc. pracowników. Okazało się, że da się to zrobić - wskazała Justyna Orłowska. Jak dodawała, innym wielkim wyzwaniem były koronawirusowe fake newsy. - Zostało dostarczone rozwiązanie FakeHunter, gdzie można te fake newsy koronawirusowe weryfikować - mówiła.