Grabarczyk: Łódź ma szansę stać się komunikacyjnym centrum Polski
Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk uważa, że Łódź ma szansę stać się komunikacyjnym centrum Polski. Szef resortu mówił o tym w niedzielę w Łodzi na spotkaniu z mediami, komentując zaproponowany przez KE nowy fundusz infrastrukturalny.
Grabarczyk przypomniał, że zaproponowany w środę przez Komisję Europejską nowy fundusz infrastrukturalny ma przyspieszyć budowę głównych sieci transportowych UE. Dla Polski środki z UE będą dostępne m.in. na budowę kolei między największymi miastami, czterech portów i siedmiu lotnisk.
Propozycje KE zostały zawarte w projekcie rozporządzenia w sprawie nowego funduszu infrastrukturalnego Connecting Europe Facility (CEF) w kolejnym wieloletnim budżecie UE na lata 2014-20 oraz dokumencie z listą najważniejszych dla komunikacji w Europie tras kolejowych, drogowych, morskich i rzecznych, tzw. transeuropejskich sieci transportu (TEN-T).
Wśród wynoszącego 50 mld euro funduszu CEF na transport zaproponowano najwięcej, bo 31,7 mld euro, przy czym 21,7 mld euro będzie dostępne dla wszystkich 27 krajów UE, a 10 mld euro tylko dla krajów biedniejszych, kwalifikujących się do korzystania z Funduszu Spójności (m.in. Polski).
KE liczy, że sieć transeuropejską uda się wybudować dzięki środkom z budżetu UE oraz kapitałowi prywatnemu, który powinien włączyć się do inwestowania w najbardziej strategiczne i rentowne odcinki. Cała TEN-T ma zostać ukończona do 2030 roku, a prowadzące do niej drogi dojazdowe do 2050 roku. Sieć zakłada ogółem 15 tys. szybkich linii kolejowych, 37 lotnisk, które mają być połączone linią kolejową z miastami, oraz 83 porty wraz z połączeniami kolejowymi i drogowymi z interiorem.
Polska należy do dwóch korytarzy: łączącego Bałtyk z Adriatykiem korytarza Północ-Południe oraz korytarza Wschód-Zachód łączącego Warszawę z Berlinem i Amsterdamem.
Minister infrastruktury zwrócił uwagę, że wśród inwestycji wpisanych w sieć TEN-T jest kilka z regionu łódzkiego. Są to m.in.: budowa linii kolei dużych prędkości, łódzki port lotniczy, węzeł intermodalny w Łodzi i Strykowie przy skrzyżowaniu autostrad A1 i A2 czy droga ekspresowa S-74.
- Dziś możemy powiedzieć, że te propozycje, które znalazły się w dokumencie zaproponowanym przez KE przesądzą o tym, że Łódź stanie się komunikacyjnym centrum Polski. Ważne jest, aby te inwestycje zostały dobrze przygotowane i zrealizowane - powiedział Grabarczyk.