Gruby płaci więcej
Większość Australijczyków uważa, że otyli pasażerowie samolotów powinni płacić za dwa miejsca, aby nie zabierali przestrzeni sąsiadom - wynika z ankiety. 63 proc. spośród 2810 ankietowanych uważa, że osoby "nadmiernie otyłe" powinny być obciążane finansowo za dodatkowe miejsce.
"To delikatna kwestia, a zmuszanie otyłych osób, aby płaciły za dwa bilety przynosi wiele etycznych i prawnych dylematów" - powiedział Paul Fisher, przedstawiciel organizatora ankiety, portalu totaltravel.com. "Linie lotnicze powinny zastanowić się, jak rozwiązać ten problem, czy obniżając ceny podwójnych siedzeń, czy projektując specjalne fotele dla większych osób" - dodał.
Około 14 mln Europejczyków ma nadwagę lub cierpi na otyłość, a wśród nich jest ponad 3 mln dzieci - informowała Komisja Europejska (KE), zachęcając równocześnie do promowania zdrowego odżywiania się i aktywnego trybu życia.
Komisja Europejska przyjęła dokument, który ma rozpocząć publiczne konsultacje o tym jak rozwiązać problem otyłości w UE. Mają one zakończyć się raportem na temat sytuacji i sposobów jej rozwiązania. "Każdego roku kolejne 400 tys. dzieci ma problemy z nadwagą. Brak ćwiczeń i otyłość prowadzą do chorób, a nawet do śmierci" - podkreślił rzecznik komisarza UE ds. zdrowia i ochrony konsumentów, Philip Tod. Dlatego KE chce, by w dyskusję na temat rozwiązania tego problemu włączyli się zarówno przedstawiciele instytucji zajmujących się zdrowiem, jak i mieszkańcy Europy.
Konsultacje - wyjaśniał Tod - mają odpowiedzieć na szereg pytań, m.in. jaki jest najlepszy sposób informowania konsumentów o szkodliwości niektórych artykułów żywnościowych (np. zawartości w nich tłuszczy i cukrów), czy jaki wpływ na problemy z nadwagą i otyłością wśród dzieci mają reklamy. KE chce też by kraje członkowskie UE, a także przedstawiciele europejskich szkół i rodzice, zastanowili się nad tym jaka żywność powinna być dostępna dla uczniów i w jaki sposób powinni oni dowiadywać się o zagrożeniach wynikających ze złego odżywiania.