Grzywna za papierosy na balkonie. Mandat to 500 zł, a recydywistom grozi sąd

Grzywna za palenie papierosów na balkonie może naprawdę się przydarzyć. Kara finansowa spotka nas za złamanie dwóch przepisów. Oczywiście nie każdy, kto wyszedł na balkon i pali papierosy, może obawiać się grzywny. Jednak określone zachowanie podczas palenia na balkonie doprowadzić może do tego, że będziemy zmuszeni zapłacić 500 zł grzywny. Na co uważać?

  • Grzywna za palenie papierosów na balkonie może zostać wymierzona z tytułu dwóch przepisów.
  • Na podstawie drugiego z nich osoba paląca na balkonie nagminnie może nawet trafić przed sąd.
  • Zakaz palenia na balkonie w Polsce nie obowiązuje, ale wspólnoty mieszkaniowe mogą go wpisywać do regulaminów.

Grzywna za palenie na balkonie może dla wielu być niespodzianką. Jednak przepisy, które umożliwiają karanie palaczy na balkonach, naprawdę istnieją. Musimy pamiętać, że w prawie nie obowiązuje zakaz palenia na balkonie, to szczególne zachowania sprawią, że za tę aktywność może czekać nas grzywna. Jeszcze inną sprawą jest natomiast fakt, że w regulaminach wspólnot mieszkaniowych zakaz palenia na balkonie może faktycznie się pojawiać.

Reklama

Grzywna za palenie papierosów na balkonie. Nawet 500 zł kary

Grzywna za palenie na balkonie nie dotyczy samego palenia, ale skutków ubocznych. Popiół papierosowy, który zazwyczaj strzepujemy do popielniczki może być źródłem kłopotów.

Wystarczy, że cała sytuacja ma miejsce w bloku, a my zapomnimy o dobrych manierach. Jeśli popiół z papierosa lub wyrzucony niedopałek zanieczyści przestrzeń u sąsiadów, sami wówczas prosimy się o grzywnęMożemy w takich warunkach podpaść pod artykuł Kodeksu wykroczeń.

Na tej samej podstawie trzepanie dywanu na balkonie, wyrzucanie śmieci czy innych nieczystości z balkonu także może doprowadzić do ukarania grzywną do 500 zł. Ale za palenie papierosów na balkonie możemy mieć problem jeszcze z tytułu innego artykułu - tym razem z Kodeksu cywilnego. Zapisy bowiem też przewidują 500 zł grzywny. Może zakończyć się nawet przed sądem.

Sąsiad oskarży o trucie i zapłacimy w sumie 1000 zł. A grozić może nawet sąd

Mandat za palenie papierosów na balkonie nie jest najgorsza, gdy grozić może nawet sprawa przed sądem. Tak może się stać, jeśli palenie papierosów na balkonie szczególnie przeszkadza sąsiadom.

W takim wypadku możemy liczyć się z oskarżeniem o immisję pośrednią. Ta opisana jest w art. 144 Kodeksu cywilnego, gdzie wytłumaczono, że to uciążliwe zachowanie osób trzecich, które zakłóca korzystanie z mieszkania oraz negatywnie na nie wpływa. Za immisję pośrednią grozi pouczenie, grzywna - również w wysokości 500 zł, co w przypadku otrzymania także grzywny za palenie daje w sumie 1000 zł - ale może skończyć się na sprawie przed sądem.

Całkowity zakaz palenia. Niektórzy nie mogą nawet na własnym balkonie

Na ogół samo palenie papierosów na balkonie nie jest zakazane. Musimy jednak postarać się, aby w żaden sposób nie wpływać tą czynnością na komfort życia sąsiadów. Nie wiadomo, czy kompletny zakaz palenia na balkonach pod groźbą grzywny w przyszłości nie wejdzie w życie. Od 1 stycznia 2023 roku obowiązuje on na przykładu Litwinów.

W Polsce zakaz palenia nawet na własnym balkonie może jednak zdarzyć się w niektórych miejscach już obecnie. Wspólnoty mieszkaniowe mogą bowiem decydować o całkowitym wyłączeniu palenia papierosów w obiekcie. Zakaz palenia papierosów na balkonach mogą wedle uznania wprowadzać do swoich regulaminów, a w takiej sytuacji każdy wypalony na balkonie papieros, nawet z zachowaniem wszelkiej higieny, może podlegać karze.

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: grzywna | mandat | papierosy | balkon
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »