GUS: Koniunktura w przetwórstwie przemysłowym, budownictwie, handlu i usługach – grudzień 2020 r.

W grudniu br. odnotowuje się poprawę koniunktury we wszystkich prezentowanych obszarach gospodarki, choć w większości z nich wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury pozostaje nadal na ujemnym poziomie.

Najbardziej pesymistyczne oceny zgłaszają podmioty z sekcji zakwaterowanie i gastronomia. Pozytywnie koniunkturę oceniają jedynie jednostki z sekcji informacja i komunikacja oraz działalność finansowa i ubezpieczeniowa. We wszystkich badanych obszarach odnotowuje się poprawę - nadal niekorzystnych - składowych "prognostycznych", natomiast składowe "diagnostyczne" utrzymują się na zbliżonym poziomie w stosunku do listopada br. w większości obszarów. Do badania za grudzień br. - odpowiedzi udzielane w okresie od 1 do 10 grudnia - dołączono moduł pytań diagnozujący wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę gospodarczą.

Przetwórstwo przemysłowe

Reklama

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 14,8 - wyższym niż w listopadzie (minus 20,5). 

Budownictwo

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 22,6 - wyższym niż w listopadzie (minus 26,2). 

Handel hurtowy

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 11,1 - wyższym niż w listopadzie (minus 16,2).

Handel detaliczny

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 19,1 - wyższym niż przed miesiącem (minus 26,3). 

Transport i gospodarka magazynowa

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie minus 11,5 - wyższym niż w listopadzie (minus 16,5). 

Zakwaterowanie i gastronomia

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w bieżącym miesiącu na poziomie minus 56,9 wobec minus 61,1 w listopadzie. Podmioty prowadzące działalność w zakresie zakwaterowania formułują bardziej niekorzystne oceny koniunktury (minus 69,6) niż jednostki gastronomiczne (minus 49,2).

Informacja i komunikacja

W grudniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się na poziomie plus 5,8 - wyższym niż przed miesiącem (plus 3,9).

Finanse i ubezpieczenia

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury (NSA) kształtuje się w grudniu na poziomie plus 0,4 - wyższym niż przed miesiącem (minus 4,3).

Wpływ pandemii COVID-19 na koniunkturę - oceny i oczekiwania

Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 1 do 10 grudnia 2020 r. na próbie jednostek przemysłowych, budowlanych, handlowych i usługowych. W przeciwieństwie do podstawowego badania koniunktury, odpowiedzi na dodatkowy blok pytań były udzielane na zasadzie dobrowolności. W pytaniach 1, 4 i 5 zaprezentowany jest procent odpowiedzi respondentów na dany wariant, a w pytaniach 2, 3 i 6 - średnia z wartości udzielonych odpowiedzi. Dane zostały zagregowane zgodnie z metodologią agregacji (ważenia) stosowaną standardowo w badaniu koniunktury gospodarczej.

- - - - -

W grudniu 2020 r. odnotowano poprawę zarówno obecnych, jak i przyszłych nastrojów konsumenckich w stosunku do poprzedniego miesiąca. Bieżący wskaźnik ufności konsumenckiej (BWUK), syntetycznie opisujący obecne tendencje konsumpcji indywidualnej, wyniósł -24,9a i był o 4,3 p. proc. wyższy w stosunku do poprzedniego miesiąca.

- - - - - -
Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś! Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz! 

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | makroekonomia | badanie nastrojów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »