GUS podał dane na temat produkcji przemysłowej w marcu

Produkcja przemysłowa w marcu spadła o 2,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 2,4 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się spadku produkcji w marcu rdr o 2,1 proc., a mdm wzrostu o 2,2 proc. Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo spadła w marcu rdr o 4,8 proc., a mdm spadła o 7,2 proc.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że w marcu br. produkcja sprzedana przemysłu była niższa o 2,3 proc. w porównaniu z marcem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 5,6 proc., natomiast w porównaniu z lutym br. wzrosła o 2,4 proc. W okresie styczeń - marzec br. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,0 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku, kiedy notowano wzrost o 6,1 proc.

W większości głównych grupowań przemysłowych w marcu br. odnotowano spadek produkcji w skali roku. Produkcja dóbr konsumpcyjnych trwałych zmniejszyła się o 15,5 proc., dóbr inwestycyjnych - o 15,2 proc. oraz nieznacznie dóbr związanych z energią - o 0,9 proc. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr konsumpcyjnych nietrwałych - o 4,1 proc. oraz dóbr zaopatrzeniowych - o 1,8 proc.

Reklama

Natomiast ceny produkcji przemysłowej w marcu spadły rdr o 0,5 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w marcu spadły o 0,5 proc., a w ujęciu miesięcznym spadły o 0,4 proc. 

W marcu największy spadek produkcji dotknął "lokomotywy wzrostu gospodarczego" w Polsce - producentów aut, mebli, elektroniki - powiedział PAP Rafał Benecki z ING Banku Śląskiego. Jego zdaniem spadek produkcji w kwietniu będzie znacznie głębszy.

Jak powiedział PAP Benecki, w marcu produkcja spadła 2,3 proc. rok do roku, a jeszcze w lutym rosła 4,7 proc. rdr. Zaznaczył, że struktura marcowej produkcji pokazuje, co nas czeka. "Największe spadki zanotowaliśmy wśród lokomotyw wzrostu gospodarczego w Polsce, a więc eksporterów, tj. producentów samochodów, mebli, elektroniki" - wskazał.  Te sektory gospodarki, jak wyjaśnił, ucierpiały z powodu tzw. lockdownu w eurolandzie - czyli zamkniętych fabryk i sklepów, a niektóre z nich z powodu przerwanych łańcuchów dostaw. "W kwietniu spadek produkcji będzie dużo głębszy" - ocenił Benecki.

Analitycy ING zaznaczyli, że dane GUS wskazują, iż najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w sektorze motoryzacyjnym (spadek wolumenu o 28,6 proc. rdr), górnictwie (15,9 proc.), produkcji mebli (14,7 proc.), elektroniki (11,1 proc.) oraz sektorze maszynowym (10,4 proc.). Epidemia wywołała natomiast znaczny wzrost produkcji materiałów farmaceutycznych (39,7 proc. rdr) czy artykułów spożywczych (7,1 proc.).

Analitycy w swoim komentarzu wskazali też na spadek produkcji energii elektrycznej na koniec marca, który oscylował w okolicach 5-6 proc. rok do roku, a w pierwszych dwóch tygodniach kwietnia zapotrzebowanie na energię spadło o 20 proc. Pomimo stosunkowo niewielkiego osłabienia w sektorze przemysłowym czy budowlanym, duże straty odniosą branże usługowe oraz transport - oceniło ING. "W 2 kwartale 2020 r. spodziewamy się spadku PKB o ok. 8,9 proc. rdr, a łącznie w całym roku 4,5 proc. rdr" - szacuje bank.

.............................

Spora część przemysłu pozostaje wciąż na plusach, co nie będzie jednak trwałym zjawiskiem - ocenił we wtorkowym komentarzu do danych GUS Piotr Piękoś z Pekao. Jego zdaniem epidemia ciągnie w dół krajowy przemysł.

Jak zaznaczył Piękoś, spadek produkcji przemysłowej o 2,3 proc. rok do roku wobec wzrostu o 4,9 proc. rdr w lutym był nieco głębszy od konsensusu prognoz rynkowych, zakładającego spadek o 1,7 proc. w ujęciu rocznym, natomiast "wyraźnie mniejszy, niż zakładaliśmy w naszych szacunkach (-10,2 proc. rdr)".  Zdaniem ekonomisty to "pozytywne zaskoczenie w kontekście negatywnego potencjału związanego z epidemią koronawirusa".

Piękoś zastrzegł, że sytuacja wygląda jednak "mniej kolorowo", gdy spojrzymy na dane w ujęciu odsezonowanym. Wskazują one, jak wyjaśnił, na spadek produkcji o 4,8 proc. rok do roku wobec wzrostu o 3,2 proc. rdr w poprzednim miesiącu.  "Spore zróżnicowanie sytuacji w przemyśle widać w rozbiciu sektorowym, które pokazuje wyraźny dualizm: część branż jest już w mocnej kontrakcji (najgłębsza w motoryzacji - spadek o prawie 30 proc. rdr), natomiast spora część przemysłu pozostaje wciąż jeszcze na plusach, co nie będzie jednak trwałym zjawiskiem" - ocenił.

...............................

 

Załamanie produkcji w branżach eksportowych

Przyczyną silnego spadku produkcji w marcu były pozrywane w wyniku rozprzestrzeniającej się  pandemii COVID-19 międzynarodowe łańcuchy dostaw, które doprowadziły do ograniczenia produkcji w wielu zakładach, a w skrajnych przypadkach spowodowały wstrzymanie ich działalności (m.in. w niektórych fabrykach samochodów). W konsekwencji najsilniejszy spadek produkcji odnotowano w działach produkcji o relatywnie dużym udziale eksportu w sprzedaży, m.in. w działach: "pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy" (-28,6% r/r), "skóry i wyroby skórzane" (-21,4% r/r), "meble" (-14,7% r/r), "wyroby tekstylne" (-13,8% r/r) i "maszyny i urządzenia" (-10,4% r/r). Szacujemy, że działy o relatywnie dużej ekspozycji eksportowej obniżyły roczną dynamikę produkcji przemysłowej pomiędzy lutym a marcem o 6,5 pkt. proc.

Budownictwo trzyma się mocno

W strukturze danych na uwagę zasługuje stosunkowo wysoka na tle innych kategorii dynamika produkcji w działach odpowiadających za dostarczanie surowców i materiałów używanych w projektach budowlanych, m.in. "wyroby z metali" (4,3% r/r) i "wyroby z pozostałych surowców niemetalicznych" (1,7% r/r). Wskazuje to, że branża budowlana jak dotąd pozostała relatywnie odporna na pandemię COVID-19, co jest zgodne z naszym scenariuszem makroekonomicznym.

Branże, które skorzystały na pandemii COVID-19

Warto zauważyć, że w części działów produkcji przemysłowej odnotowano wyraźne zwiększenie produkcji ze względu na pandemię COVID-19. Najsilniej produkcja przemysłowa wzrosła w dziale "wyroby farmaceutyczne" (39,7% r/r), co związane było z nagłym wzrostem popytu na tego rodzaju produkcję w okresie pandemii. Wzrost odnotowano również m.in. w kategoriach "artykuły spożywcze" (7,1%), "papier i wyroby z papieru" (9,9%) oraz "chemikalia i wyroby chemiczne" (6,9%), co w naszej ocenie również w znacznym stopniu było efektem masowych zakupów dokonywanych przez gospodarstwa domowe w obawie przed pandemią.

W całym I kw. przeciętna dynamika produkcji przemysłowej obniżyła się do 1,2% r/r wobec 3,0% w IV kw. Dane stanowią zatem ryzyko w dół dla naszej prognozy, zgodnie z którą dynamika polskiego PKB zmniejszy się w I kw. do 0,1% r/r, a w II kw. spadnie do -11,7%.

Dzisiejsze dane dotyczące produkcji przemysłowej w marcu są lekko negatywne dla kursu złotego i rentowności polskich obligacji. Jednocześnie dzisiejsze dane stanowią wsparcie dla naszej prognozy, zgodnie z którą NBP dokona w maju kolejnej obniżki stóp procentowych o 50pb.

Jakub Olipra
Ekonomista
Credit Agricole Bank Polska S.A.

 

Ceny produkcji przemysłowej

Ceny produkcji przemysłowej w marcu spadły rdr o 0,5 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny spadły o 0,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Według wstępnych danych, ceny produkcji sprzedanej przemysłu w marcu 2020 r. spadły o 0,5 proc. w porównaniu z poprzednim miesiącem. Największy spadek cen odnotowano w górnictwie  i wydobywaniu o 2,4 proc., w tym w górnictwie rud metali o 6,7 proc.   wobec wzrostu w  wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu)  o 0,8 proc..  Ceny w  przetwórstwie przemysłowym obniżyły się o 0,5 proc. Najbardziej spadły ceny  w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 16,7 proc.). Obniżyły się także ceny w produkcji wyrobów tytoniowych (o 0,2 proc.).

Ceny w produkcji napojów pozostały  na  poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem. Wzrost cen odnotowano natomiast w produkcji m.in.: wyrobów tekstylnych (o 0,2 proc. ), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (po 0,3%), skór i wyrobów skórzanych, chemikaliów i wyrobów chemicznych, urządzeń elektrycznych (po 0,4 proc.), papieru i wyrobów z papieru, pozostałego sprzętu transportowego (po 0,5 proc.), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów z metali, maszyn i urządzeń, mebli (po 0,6 proc.), odzieży, poligrafii  i reprodukcji zapisanych nośników informacji, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (po 0,7 proc.), wyrobów farmaceutycznych (o 0,8 proc. ), artykułów spożywczych (o 0,9 proc.), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny (o 1,0 proc.), metali (o 1,3 proc.).

Ceny w sekcji wytwarzanie  i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę pozostały na  poziomie zbliżonym do zanotowanego przed miesiącem.  Ceny w  sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami; rekultywacja  podniesiono o 0,4 proc..

W marcu  2020 r. ceny produkcji sprzedanej przemysłu były o 0,5 proc. niższe niż przed rokiem. Najbardziej spadły ceny w  górnictwie  i wydobywaniu o 4,7 proc., w tym w górnictwie rud metali o 9,6 proc., a w wydobywaniu węgla kamiennego i węgla brunatnego (lignitu) o 1,5%. Ceny w  przetwórstwie przemysłowym obniżyły się o 0,8 proc..

Największy spadek cen odnotowano w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (o 21,6 proc.). Obniżono także ceny w produkcji m.in.: metali (o 6,4 proc.), chemikaliów i wyrobów  chemicznych (o 3,9 proc. ), papieru i wyrobów z papieru (o 3,5 proc.), komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 2,4 proc.), wyrobów z gumy i  tworzyw sztucznych (o 0,8 proc. ), poligrafii i reprodukcji zapisanych  nośników informacji, maszyn i urządzeń (po 0,7%), mebli (o 0,4%), wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, wyrobów z metali (po 0,3%), wyrobów tekstylnych (o 0,1%).

Wzrosły natomiast ceny w produkcji m.in.: odzieży,  skór i wyrobów skórzanych (po 0,7%), wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych (o 1,3%), urządzeń elektrycznych (o 1,5%), napojów (o 1,7%), pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (o 2,3%), pozostałego sprzętu transportowego (o 2,4%), wyrobów tytoniowych (o 4,0%), wyrobów farmaceutycznych (o 4,6%). Najbardziej wzrosły ceny artykułów spożywczych (o 4,9%). Ceny w sekcji dostawa wody; gospodarowanie ściekami  i odpadami; rekultywacja zwiększyły się o 5,9%, a w sekcji wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę wzrosły o 3,3%. 


IAR/PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: produkcja przemysłowa | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »