GUS podał dane o produkcie krajowym brutto w IV kwartale 2021 r.

Produkt Krajowy Brutto w IV kw. 2021 r. wzrósł o 7,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,3 proc. rdr w III kw. 2021 r. - wynika z komunikatu GUS. Wcześniej w szacunku flash GUS podał, że PKB w IV kw. wzrósł o 7,3 proc. rdr.

Z danych GUS wynika także, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 11,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 7,9 proc., zaś popyt krajowy wzrósł o 11,2 proc. rdr.

Z konsensusu przeprowadzonego przez PAP Biznes wynika, że rynek oczekiwał w IV kw. wzrostu inwestycji o 11,9 proc. rdr, konsumpcji prywatnej o 8,1 proc. rdr i popytu krajowego o 11,2 proc. rdr.

Poniżej składowe PKB za IV kw. i III kw. 2021 r.:

Skala wpływu poszczególnych składowych na PKB w IV kwartale 2021 r., opublikowana przez Główny Urząd Statystyczny.

Skala wpływu poszczególnych kategorii na wzrost realny PKB (w pkt. proc.). PKB niewyrównany sezonowo; ceny stałe średnioroczne roku poprzedniego:

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Konfederacja Lewiatan: Inwestycje i konsumpcja napędzały głównie PKB w IV kwartale 2021 r.

- PKB w IV kwartale 2021 r. napędzały głównie inwestycje i konsumpcja; negatywnie na PKB wpływa handel zagraniczny - uważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusz Zielonka komentując dane GUS. Po rosyjskiej agresji na Ukrainę RPP może próbować szybciej zdusić inflację - dodano.

Według wstępnego szacunku GUS, Produkt Krajowy Brutto w IV kw. 2021 r. wzrósł o 7,3 proc. rdr w porównaniu ze wzrostem o 5,3 proc. rdr w III kw. 2021 r. Tym samym GUS potwierdził wcześniejszy szacunek flash. Z danych GUS wynika, że inwestycje w IV kw. wzrosły o 11,7 proc. rdr, konsumpcja prywatna wzrosła o 7,9 proc., natomiast popyt krajowy wzrósł o 11,2 proc. rdr.

- To mogą być ostatnie dobre dane z polskiej gospodarki w tym roku. Kolejny odczyt dotyczący PKB pokazuje, że potwierdzają się wstępne szacunki. Polski Produkt Krajowy Brutto w IV kwartale 2021 r. wzrósł o 7,3 proc. r/r. W ciągu jednego kwartału wzrost wyniósł 1,7 proc. - przekazał w poniedziałkowym komentarzu ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan Mariusza Zielonka.

Jak dodał, zgodnie z oczekiwaniami główne odbicie widzimy w inwestycjach (+11,7 proc.).

- W IV kwartale rozpędzała się również konsumpcja +7,9 proc. Negatywnie na PKB wpływa handel zagraniczny. Szalejące ceny na rynkach światowych oraz nieustający popyt, a przez to generowanie przez przedsiębiorców zapasów, spowodowały, że import przewyższa eksport o 3,2 pkt proc. - tłumaczy ekspert.

Wskazał, że jedną z największych wartości dodanych - 13,3 proc. generuje przemysł.

- Rosnące ceny transportu, wzrost wynagrodzeń spowodowały, że również ta branża odnotowała wyraźny, wyższy wzrost - 13,7 proc. Patrząc na dane sprzed roku, kiedy to zakwaterowanie i gastronomia były ponownie pod jarzmem ograniczeń gospodarczych i odnotowały spadek o 72,5 proc. r/r, obecnie wartość dodana w tej gałęzi gospodarki wzrosła o 9,2 proc. r/r, co świadczy o tym, że nadal nie podniosła się po pandemii - wyjaśnia Zielonka.

W ocenie eksperta, "ciężko wyrokować obecny kierunek, w jakim podąży Europa, w tym Polska, jeśli chodzi o rozwój gospodarczy w kontekście wojny za naszą wschodnią granicą".

- Jedno jest pewne, że w najbliższym czasie NBP, w tym RPP stoją przed ciężkim wyborem co do kierunku zmian stóp procentowych. Wydaje się, że krótkoterminowo możemy oczekiwać prób szybszego zduszenia inflacji, co pozwoliłoby ostatecznie uniknąć stagflacji, której widmo już w zasadzie stoi w drzwiach wejściowych do gospodarki - przekazał ekspert.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: makroekonomia | prognozy PKB | inflacja w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »