GUS podał ważne dane o inflacji!

Główny Urząd Statystyczny informuje, iż ceny towarów i usług konsumpcyjnych ogółem w kwietniu 2012 r. w stosunku do marca 2012 r. wzrosły o 0,6 proc. m/m. Ekonomiści szacowali, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,5 proc.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że w ujęciu dwunastomiesięcznym ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 3,9 proc., natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,5 proc.

_ _ _ _

W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen. Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 0,9 proc.), cen odzieży i obuwia (o 3,1 proc.), a także w zakresie transportu (o 1,2 proc.), które podniosły wskaźnik odpowiednio o 0,22 pkt proc., 0,14 pkt proc. i 0,11 pkt proc.

Reklama

W kwietniu br., w stosunku do poprzedniego miesiąca, ceny żywności wzrosły o 0,2 proc. (wobec wzrostu o 1,2 proc. w marcu br.). Najbardziej podrożały owoce (o 2,3 proc.) oraz artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (o 1,7 proc., w tym jaja - o 10,2 proc., przy nieznacznym spadku cen serów i artykułów w grupie "jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne" - po 0,1 proc.). Więcej niż w marcu br. konsumenci płacili za cukier (o 0,5 proc.) i ryby (o 0,4 proc.). Odnotowano wzrost cen mięsa (przeciętnie o 0,3 proc., w tym drobiu i mięsa wołowego - po 0,6 proc., a mięsa wieprzowego - o 0,1 proc.). Wyższe niż przed miesiącem były także ceny pieczywa (o 0,3 proc.).

Tańsze niż przed miesiącem były natomiast warzywa (o 3,0 proc.). Potaniały tłuszcze roślinne i przetwory młynarskie (po 0,6 proc.).

Po wzroście cen utrzymującym się od początku br., w kwietniu br. odnotowano spadek cen ryżu (o 0,4 proc.). W kwietniu br. konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za napoje bezalkoholowe (o 0,2 proc.), w tym kawę - o 0,6 proc., herbatę - o 0,5 proc., soki - o 0,4 proc., przy spadku cen wód mineralnych lub źródlanych - o 0,2 proc.. Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,6 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu.

Podobnie jak przed miesiącem, w kwietniu br., odnotowano niewielki spadek cen napojów alkoholowych (o 0,1 proc.). Wprowadzanie na rynek nowej kolekcji wiosenno-letniej spowodowało, iż w kwietniu br. ceny obuwia i odzieży ukształtowały się na poziomie odpowiednio o 4,4 proc. i 2,5 proc. wyższym niż w marcu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w kwietniu br. o 0,9 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,6 proc.). Zanotowano dalszy wzrost opłat za wywóz nieczystości (śmieci) (o 1,1 proc.), usługi kanalizacyjne (o 1,0 proc.) i zaopatrywanie w wodę (o 0,8 proc.). Podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.). Ceny nośników energii były wyższe niż w marcu br. przeciętnie o 1,2 proc..

Obowiązujące nowe taryfy spowodowały, że opłata za gaz ziemny wzrosła o 7,7 proc.. Podrożała energia cieplna (o 0,3 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za opał (o 0,2 proc.). W kwietniu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego wzrosły przeciętnie o 0,4 proc.. Więcej płacono za meble i elementy meblarskie (o 0,8 proc.), środki do prania i czyszczenia (o 0,5 proc.) oraz sprzęt gospodarstwa domowego (o 0,1 proc.). W kwietniu br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,3 proc.). Więcej należało zapłacić za usługi szpitalne i sanatoryjne (o 1,3 proc.), artykuły farmaceutyczne i usługi lekarskie (po 0,3 proc.). Podrożały także usługi stomatologiczne (o 0,2 proc.).

Ceny w zakresie transportu były wyższe niż w marcu br. o 1,2 proc.. Odnotowano wzrost cen komunikacji miejskiej (bez taksówek) - o 1,4 proc.. Utrzymała się obserwowana od października ub. roku wzrostowa tendencja cen paliw do prywatnych środków transportu, za które w kwietniu br. należało zapłacić przeciętnie o 1,3 proc. więcej niż w poprzednim miesiącu. Wzrosły ceny benzyn silnikowych - o 1,9 proc. i oleju napędowego - o 0,3 proc.. Ceny gazu ciekłego były niższe od obserwowanych przed miesiącem o 0,4 proc..

Ceny samochodów osobowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Opłaty związane z łącznością pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w marcu br. Odnotowano spadek cen sprzętu telekomunikacyjnego (o 0,7 proc.).

W kwietniu br. ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą wzrosły o 0,1 proc.. Koniec promocji na rynku wydawniczym spowodował, iż w kwietniu br. konsumenci więcej niż w poprzednim miesiącu płacili za gazety i czasopisma (o 7,2 proc.).

Odnotowano wzrost cen w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 0,6 proc., w tym za granicą - o 1,4 proc., przy spadku cen turystyki zorganizowanej w kraju - o 0,5 proc.). Mniej niż w marcu br. płacono natomiast za sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny (o 0,9 proc.).

Opłaty w zakresie edukacji pozostały na poziomie zbliżonym do obserwowanego w marcu br.

Kwiecień br. to kolejny miesiąc, w którym podwyższono ceny w restauracjach i hotelach (o 0,3 proc.).

Spośród innych towarów i usług, w kwietniu br. podrożały środki do higieny osobistej (o 0,5 proc.) oraz usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,3 proc.).

Odnotowano także nieznaczny wzrost cen w zakresie ubezpieczeń (o 0,1 proc.). Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 4,0 proc. (wobec 3,9 proc. w marcu br.) i znajdował się powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc.).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miały podwyżki opłat związanych z mieszkaniem (o 6,0 proc.), transportem (o 8,7 proc.) oraz wzrost cen żywności (o 2,9 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,55 pkt proc., 0,79 pkt proc. i 0,66 pkt proc. Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,6 proc.) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,13 pkt proc.

_ _ _ _ _

Zdaniem członkini RPP

Inflacja w kwietniu jest zgodna z oczekiwaniami. W czerwcu i lipcu możliwy jest jeszcze jej niewielki wzrost, a później, do końca roku, stopniowy spadek - ocenia Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej. "Inflacja w kwietniu jest zgodna z oczekiwaniami. W czerwcu i lipcu możliwy jest jeszcze niewielki wzrost, a później, do końca roku, stopniowy spadek.

Źródłem CPI jest zwiększanie obciążeń administracyjnych przez samorządy, z jednej strony przyczynia się to do konsolidacji fiskalnej, ale z drugiej strony są skutki zwiększonej presji podażowej, co wpływa na wzrost wskaźnika CPI" - powiedziała Chojna-Duch dziennikarzom. Na przełomie 2012 i 2013 r. inflacja obniży się do okolic celu."W najbliższym czasie sądzę, że wahliwość inflacji nie będzie wielka" - dodała.

PIOTR KALISZ, CITI HANDLOWY

"Dane są zgodne z naszymi oczekiwaniami. Ceny żywności rosną w umiarkowanym tempie, zgodnie z trendami obserwowanymi na rynku rolnym. Wzrost cen w kategorii odzież i obuwie okazał się trochę silniejszy od oczekiwań. Patrząc na ogólne trendy inflacyjne, można się spodziewać, że w czerwcu możemy mieć do czynienia z niewielkim wzrostem inflacji w wyniku Euro 2012. Potem inflacja będzie oscylowała w okolicach 4,0, by na początku przyszłego roku spaść w okolice 2,5 proc.

"Dane za kwiecień to w żadnym razie nie jest zaskoczenie i RPP nie powinna się czuć zaskoczona danymi. Myślę, że dla Rady będą istotne dane o inflacji dopiero za czerwiec i lipiec, kiedy będzie można oszacować wpływ Euro. Do tego czasu, przez kilka miesięcy, nie spodziewamy się niespodziewanych ruchów ze strony RPP".

RAFAŁ BENECKI, ING

"Inflacja wzrosła powyżej konsensusu z uwagi na wyższą inflację bazową, która wzrosła w okolice 2,6-2,7 proc. Było to wynikiem wzrostu cen z kategorii odzież i obuwie przekraczającego to, co zazwyczaj ma miejsce w tym miesiącu. Pozostałe elementy inflacji bazowej raczej stabilizowały się, albo spadały. W pozostałych elementach nie było większych zaskoczeń. Dla RPP dane raczej neutralne. Najbliższe miesiące raczej nie przyniosą zmiany poziomu stóp".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | GUS | ceny | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »