GUS:Podał ważne dane o produkcji przemysłowej we wrześniu

GUS poinformował w piątek, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 4,2 proc. rdr, a w porównaniu z sierpniem była wyższa o 16,5 proc. Rynek w tzw. konsensusie spodziewał się wzrostu produkcji o 2,6 proc. w ujęciu rocznym i o 14 proc. wobec sierpnia, choć prognozy poszczególnych ekonomistów znacznie od siebie odbiegały. Według danych GUS produkcja budowlano-montażowa była we wrześniu br. o 5,6 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 4,8 proc. we wrześniu ub. roku) i o 19,8 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem br.

Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 1,9 proc. wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 1,0 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br.

W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 26 (spośród 34) działach przemysłu m.in. w produkcji mebli - o 20,1 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 14,7 proc., komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 11,7 proc., metali - o 10,0 proc., papieru i wyrobów z papieru - o 8,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 6,9 proc., wyrobów z metali - o 6,5 proc. oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 6,5 proc..

Reklama

Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 8 działach, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego - o 13,3 proc., w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę - o 3,4 proc., w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 1,9 proc., artykułów spożywczych - o 1,5 proc..

Ekonomiści w tzw. konsensusie spodziewali się, że wskaźnik ten wzrósł o 2,6 proc. w ujęciu rocznym, a wobec sierpnia wzrósł o 14 proc. Prognozy poszczególnych ekonomistów znacznie od siebie jednak odbiegły - niektórzy spodziewali się zaledwie 0,2-proc. wzrostu produkcji w ujęciu rocznym, inni oczekiwali, że będzie ona wyższa o 4,9 proc.

Według wstępnych danych produkcja budowlano-montażowa

(w cenach stałych), obejmująca roboty o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowana na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane o liczbie pracujących powyżej 9 osób, była we wrześniu br. o 5,6 proc. wyższa niż przed rokiem (wobec spadku o 4,8 proc. we wrześniu ub. roku) i o 19,8 proc. wyższa w porównaniu z sierpniem br. Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja budowlano-montażowa ukształtowała się na poziomie o 3,8 proc. wyższym niż we wrześniu ub. roku i o 2,0 proc. wyższym w porównaniu z sierpniem br.

Wyższa niż we wrześniu ub. roku była produkcja zrealizowana w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 14,1 proc. oraz w podmiotach wykonujących głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 10,5 proc.. Spadek produkcji w porównaniu z ub. rokiem odnotowały przedsiębiorstwa specjalizujące się w robotach związanych z budową budynków - o 7,1 proc..

W porównaniu z sierpniem br. wzrost produkcji odnotowano we wszystkich działach budownictwa. Przedsiębiorstwa, których podstawowym rodzajem działalności jest budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej odnotowały wzrost - o 26,4 proc., wykonujące głównie roboty budowlane specjalistyczne - o 17,5 proc. oraz specjalizujące się w budowie budynków - o 13,8 proc..

Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu rdr spadły o 1,6 proc., a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym spadły o 1,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,1 proc.

Poniżej tabela ze szczegółami:

wrzesień wrzesień sierpień sierpień
rdr mdm rdr mdm
ogółem -1,6 0,1 -1,5 0,3
górnictwo i wydobywanie -2,1 0,5 -2,4* -0,2*
przetwórstwo przemysłowe -1,9 0,0 -1,8 0,3
wytwarzanie i zaopatrywanie w energię elektryczną, gaz i wodę 1,2 0,1 1,1 0,0
dostawa wody; gospodarowanie ściekami i odpadami, rekultywacja 1,3 0,3 1,5* 0,1*
produkcja budowlana -0,8 0,0 -0,9 0,0

* - dane skorygowane

OPINIE

Według dyrektora biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotra Rogowieckiego piątkowe dane GUS są wyraźnie lepsze od oczekiwań analityków i pozwalają na lekki optymizm w zakresie prognoz gospodarczych na najbliższe miesiące. Jego zdaniem zwiększają też szansę, że wzrost PKB w tym roku będzie bliższy poziomowi 3,5 proc. niż 3 proc.

"Zawirowania na rynku międzynarodowym oraz słaba koniunktura u naszych głównych partnerów handlowych póki co nie zachwiały polskim eksportem w ujęciu ogólnym o czym świadczą wyniki przetwórstwa przemysłowego. Przemysłowi nie przeszkodziła we wrześniu także ograniczona obecnie skłonność Polaków do konsumpcji" - podkreślił Rogowiecki.

Jego zdaniem ważne jest także to, że dodatnią dynamikę zanotowała wreszcie branża wydobywcza, która od kilku miesięcy ciągnęła wyniki przemysłu w dół. "Analizując dane głębiej widzimy to, że odzwierciedlają one sytuację międzynarodową. Nadal wyraźnie rośnie produkcja m.in. mebli, papieru i wyrobów z papieru, czy też wyrobów z metali. Produkty z tych kategorii w dużej części są sprzedawane na Zachód" - zwrócił uwagę.

Dodał, że póki co osłabienie koniunktury u naszych głównych partnerów handlowych nie znajduje odbicia w naszej gospodarce. Według Rogowieckiego dobre wyniki przemysłu we wrześniu zwiększają prawdopodobieństwo tego, że na listopadowym posiedzeniu RPP zdecyduje o obniżeniu stóp procentowych o 25 pb zamiast 50 pb.

Michał Burek z Zespół Analiz Ekonomicznych Raiffeisen Polbanku uważa, że wzrost produkcji przemysłowej i budowlanej był wspierany w dużej mierze przez korzystny efekt kalendarzowy w postaci dwóch dni roboczych więcej niż przed rokiem. "Ponadto produkcji przemysłowej nie ciążył już słaby wynik branży samochodowej, jak to miało miejsce w poprzednim miesiącu" - dodał.

Zauważył, że poprawa widoczna była w przeważającej części branż przemysłu, a do czołówki należały przede wszystkim branże eksportowe. Póki co nie odczuwają one znacząco negatywnego wpływu konfliktu Rosja-Ukraina. Według Burka średnia dynamika produkcji przemysłowej w III kw. wyhamowała do 1,6 proc. r/r (poprzednio było to 3,9 proc. r/r), natomiast produkcji budowlanej do 1 proc. r/r (poprzednio 10,1 proc.), co potwierdza spowolnienie całej gospodarki. Cały rok zamknie się wzrostem gospodarczym lekko poniżej 3 proc. - IV kw. może przynieść dalsze obniżenie tempa produkcji przemysłowej, a w budownictwie prawdopodobna jest stagnacja.

"Dzisiejsze dane mogą jednak studzić nieco oczekiwania rynku na cięcie stóp procentowych o 50-punktów w listopadzie. Wspierają one nasz scenariusz 25-punktowej obniżki, choć w tej kwestii zapewne kluczowe pozostaną wskazania projekcji inflacyjnej" - ocenił Burek.

Także według Wojciecha Matysiaka z Zespołu Analiz i Prognoz Rynkowych banku Pekao wzrost produkcji przemysłowej we wrześniu wynika w pewnym stopniu w różnicy w liczbie dni roboczych. "Dane pokazują, że obraz gospodarki nie jest aż tak pesymistyczny jak sugerowały dane sprzed miesiąca, niemniej jednak wciąż nie dają podstaw do optymizmu w prognozowaniu przyszłej aktywności sektora przemysłowej" - zaznaczył Matysiak

Indeksy koniunktury w krajach europejskich wciąż wskazują bowiem na silne spowolnienie gospodarcze, a sytuacja polityczna za wschodnią granicą pozostaje napięta. "Po dzisiejszych danych, podtrzymujemy nasze stanowisko, że RPP obniży stopy procentowe w listopadzie. W scenariuszu bazowym zakładamy obniżkę o 50 pb. (...) niemniej jednak, nieco wyższa od prognoz inflacja oraz zaskakująco dobry odczyt produkcji przemysłowej mogą przekonać niektórych członków RPP do niższej skali obniżki stóp, dlatego też dla rynku kluczowe będą ich wypowiedzi w najbliższych dniach" - dodał Matysiak.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: produkcje | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »