GUS. Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w październiku o 9,8 proc. rdr
Główny Urząd Statystyczny poinformował, że produkcja budowlano-montażowa w październiku licząc rok do roku wzrosła o 9,8 proc. Eksperci spodziewali się wzrostu 10,3 proc. W porównaniu z poprzednim miesiącem notujemy wzrost o 2,5 proc.
"W październiku 2023 roku zwiększenie produkcji budowlano-montażowej odnotowano w skali roku dla przedsiębiorstw, których podstawową działalnością była budowa obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 17,6 proc., realizujących prace budowlane specjalistyczne - o 7,1 proc. oraz zajmujących się wznoszeniem budynków - o 1,1 proc." - tłumaczy GUS w komunikacie.
"W stosunku do września 2023 roku zaobserwowano wzrost produkcji w jednostkach wykonujących prace budowlane specjalistyczne - o 6,7 proc. oraz specjalizujących się w budowie obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 4,4 proc. Spadek wystąpił wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków - o 3,9 proc." - dodał GUS.
GUS poinformował także, że w okresie styczeń-październik 2023 r., zwiększenie produkcji, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, odnotowano dla podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej (o 10,4 proc.) oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne (o 6,1 proc.), natomiast zmniejszenie zaobserwowano wśród jednostek zajmujących się wznoszeniem budynków (o 3,6 proc.).
Dynamika produkcji budowlano-montażowej (w cenach stałych)
Już we wrześniu byliśmy świadkami mocnego odbicia produkcji budowlano-montażowej. Licząc rok do roku wzrost sięgnął 11,5 proc. (w danych za sierpień mieliśmy wzrost na poziomie 3,5 proc. rdr).
- Produkcja budowlano-montażowa może pokazać w IV kwartale br. wysoki jednocyfrowy wzrost - komentowali dane za wrzesień analitycy Santandera. Ich zdaniem sytuacja w sektorze budowlanym jest sygnałem ożywienia gospodarczego.
Także Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) zwróciła uwagę na szczególny, wrześniowy (opublikowany w październiku) odczyt GUS dotyczący produkcji budowlano-montażowej. KIG zauważyła, że zgodnie z danymi w ujęciu miesięcznym produkcja budowlano-montażowa wzrosła we wszystkich grupach.
Dodajmy, że - jak wynika z raportu "Polskie Spółki Budowlane 2023" firmy Deloitte, w 2022 r. przychody największych piętnastu spółek budowlanych osiągnęły prawie 44,5 mld zł, po wzroście o 22,5 proc. rdr. Obecnie połowa firm budowlanych spodziewa się nieznacznego wzrostu koniunktury w okresie najbliższych 6-24 miesięcy. Z badania wynika też, że "pomimo niełatwych warunków spowodowanych spowolnieniem koniunktury, nastroje na rynku budowlanym zaczynają się nieznacznie poprawiać".
***