Reklama

GUS: Produkcja przemysłowa w styczniu rok do roku wzrosła o 0,9 proc.

W styczniu produkcja przemysłowa w Polsce była o 0,9 proc. większa niż rok wcześniej. To skromniejszy wzrost niż ruch w górę w grudniu o 11,2 proc., a wcześniej w listopadzie o 5,4 proc. Wyniki naszego przemysłu są jednak wyjątkowo dobre, w sytuacji gdy część gospodarki od jesieni jest poddana rygorom związanym z kolejną falą pandemii.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Produkcja przemysłowa w Polsce rośnie już ósmy miesiąc z rzędu. Styczniowy wynik jest korzystny z jeszcze jednego punktu widzenia - po wyeliminowaniu czynników sezonowych wzrost produkcji w porównaniu z tym samym miesiącem w 2020 roku GUS obliczył na 5,7 proc.

Nie wszędzie jest dobrze

W trzech głównych grupach przemysłowych w styczniu odnotowano jednak spadek produkcji w skali roku. Dóbr konsumpcyjnych nietrwałych wytworzono o 5,2 proc. mniej, dóbr związanych z energią - o 4,9 mniej, a inwestycyjnych - o 1,3 mniej. Zwiększyła się natomiast produkcja dóbr zaopatrzeniowych - o 4,4 proc. oraz konsumpcyjnych trwałych - o 3,7 proc.

Reklama

Poprawę produkcji odnotowano w 15 spośród 34 działów przemysłu. Grudzień był pod tym względem bardziej udany, bo sytuacja polepszyła się wówczas w 28 działach. Ogólna suma produkcji w styczniu była o 5,1 proc. mniejsza niż w ostatnim miesiącu 2020 roku.

Więcej komputerów, mniej samochodów

W zeszłym miesiącu w porównaniu ze styczniem 2020 roku najsilniejszy - sięgający 31,3 proc. - ruch w górę miał miejsce w przypadku produkcji urządzeń elektrycznych, a o 8,6 proc. zwiększyła się produkcja komputerów i wyrobów elektronicznych.

Wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych wytworzono o 5,9 proc. więcej. W wydobyciu węgla kamiennego i brunatnego zanotowano wzrost o 4,9 proc., w produkcji metali - o 4,6 proc., a chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 4,3 proc.

Największy spadek produkcji sprzedanej przemysłu w porównaniu ze styczniem 2020 roku miał miejsce w branży koksu i rafinacji ropy naftowej, gdzie zanotowano regres o 20,4 proc. Napojów wyprodukowano o 11,3 proc. mniej, wyrobów farmaceutycznych - o 6,1 proc., pozostałego sprzętu transportowego - o 5,7 proc., a pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 3,5 proc. mniej.

UE na minusie

Polski przemysł wyjątkowo dobrze prezentuje się na tle europejskiego. Eurostat wyliczył, że w grudniu 2020 roku nasza produkcja była o 6,1 proc. wyższa niż 12 miesięcy wcześniej. W Unii Europejskie lepszy wynik (6,8 proc.) osiągnęła tylko Słowacja.

W całej UE zanotowano regres w przemyśle o 0,4 proc., a w samej tylko strefie euro spadek o 0,8 proc. Największe ubytki produkcji stały się udziałem Belgii (4,6 proc.), Malty (4,3 proc.) i Portugalii (4,3 proc.).

Trzeba jednak pamiętać, że metodologie liczenia wyników stosowane przez Eurostat i GUS są różne. Nasz urząd podał, że w grudniu produkcja przemysłowa wzrosła bardziej (11,2 proc.) niż wyliczyli to statystycy europejscy (6,1 proc.).

GUS policzył także, że w całym zeszłym roku produkcja przemysłowa w Polsce była tylko o 1 proc. mniejsza niż w 2019 roku. Nie można więc mówić o załamaniu, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę nadzwyczajne okoliczności wynikające z pandemii. Jeszcze raz okazało się, że przemysł na kryzys gospodarczy ostatnich miesięcy narażony jest w dużo mniejszym stopniu niż sektor usług.

Jacek Brzeski, Polsat News

***

Analitycy ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu produkcji w styczniu rdr o 0,6 proc., a mdm spadku o 5,4 proc.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo w styczniu wzrosła rdr o 5,7 proc., a mdm wzrosła o 1,7 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »