GUS: Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła rdr o 6,2 procent

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc. - poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Produkcja przemysłowa wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 5,0 proc., a mdm wzrosła o 1,4 proc. Analitycy ankietowani przez PAP spodziewali się we wrześniu wzrostu produkcji o 7,0 proc. rdr oraz wzrostu o 10,5 proc. mdm.

- - - - -

Produkcja przemysłowa we wrześniu 2013 roku wzrosła w 28 działach gospodarki na 34 klasyfikowane - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny.

"W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działach przemysłu, m.in. w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep - o 14,1 proc., wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 13,7 proc., wyrobów farmaceutycznych - o 13,7 proc., mebli - o 13,3 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - o 13,1 proc., urządzeń elektrycznych - o 12,8 proc. oraz papieru i wyrobów z papieru - o 12,0 proc." - napisano w komunikacie.

Reklama

"Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z wrześniem ub. roku wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji napojów - o 10,2 proc., chemikaliów i wyrobów chemicznych - o 5,3 proc., koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 2,0 proc. oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 1,0 proc." - dodano.

Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc. Produkcja wyrównana sezonowo wzrosła we wrześniu rdr o 5,0 proc., a mdm wzrosła o 1,4 proc. W okresie styczeń-wrzesień 2013 r. produkcja sprzedana przemysłu była o 1,4 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem ub. roku.

- - - - -

Ceny produkcji przemysłowej we wrześniu spadły o 1,4 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym ceny produkcji wzrosły o 0,2 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP ankiecie prognozowali, że ceny producentów we wrześniu spadły w ujęciu rocznym o 1,3 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,2 proc.

Prognozy

- W październiku produkcja przemysłowa wzrośnie o 4 proc. - prognozują analitycy Ministerstwa Gospodarki. Ich zdaniem, w III kwartale polska gospodarka urośnie o ok. 1,7 proc. "Analitycy MG prognozują, że w październiku 2013 r. produkcja przemysłowa będzie wyższa o 4 proc. W III kwartale br. produkcja przemysłowa wzrosła zgodnie z naszymi oczekiwaniami o około 5 proc. Wyraźnie mniejszy, zbliżony do 7 proc., powinien być też spadek produkcji budowlano-montażowej w tym okresie" - napisano w komunikacie resortu.

"Wzrost PKB w III kwartale 2013 r. powinien wynieść ok. 1,7 proc." - dodano.

Kurtek: Wzrost produkcji najwyższy w tym roku

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek o czwartkowych danych GUS, zgodnie z którymi produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc.: - Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu we wrześniu, mimo że nieco niższy od oczekiwań rynkowych, jest najwyższym w tym roku. W dużej mierze za wynikiem tym stoi jednak bardzo niska baza odniesienia z września poprzedniego roku, kiedy to nastąpiło pierwsze tąpniecie w produkcji i jej spadek o blisko 5 proc. rok do roku. W październiku dynamika produkcji przemysłowej będzie niższa w porównaniu z wrześniową, aczkolwiek odradzający się popyt zewnętrzny i wewnętrzny powinien być dla niej wsparciem w kolejnych miesiącach. Bardzo niska baza odniesienia odciśnie silne piętno na wyniku produkcji przemysłowej jeszcze w grudniu br. - nie jest wykluczone, że zobaczymy wówczas wzrost dwucyfrowy.

- Optymizm płynie także z danych dotyczących produkcji budowlano-montażowej, która choć nadal spada, to jednak w coraz mniejszym tempie, i do końca roku tendencja ta powinna się utrzymać. Dane dotyczące przemysłu i budownictwa wspierają oczekiwania dalszej poprawy w gospodarce w trzecim kwartale br. Według naszych szacunków w okresie tym produkcja przemysłu wzrosła o blisko 5 proc. rok do roku wobec wzrostu o 1,2 proc. rok do roku w drugim kwartale, a produkcja budowlano-montażowa spadła o ok. 7 proc. rok do roku wobec spadku o 22,9 proc. rok do roku w poprzednim kwartale. Spodziewamy się dynamiki PKB w trzecim kwartale na poziomie co najmniej 1,5 proc. rok do roku.

- Dane dotyczące produkcji przemysłowej są jednymi z najważniejszych dla Rady Polityki Pieniężnej. Jednakże czwartkowy odczyt, mimo że najlepszy w tym roku, nie będzie mieć wpływu na najbliższe decyzje w sprawie stóp procentowych. Rada pozostanie w neutralnym nastawieniu przez wiele miesięcy i dopiero za około rok gotowa będzie naszym zdaniem podnieść stopy procentowe.

Jaworski: Eksport główną siłą napędzającą produkcję

Ekonomista Credit Agricole Bank Polska Krystian Jaworski o czwartkowych danych GUS, zgodnie z którymi produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc.: - Pomimo wrześniowego spadku wskaźników PMI dla przetwórstwa przemysłowego w Niemczech i strefie euro, popyt zewnętrzny na polskie produkty nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Zgodnie z danymi GUS branże, w których udział eksportu w przychodach ze sprzedaży produktów, towarów i materiałów przekracza 50 proc., odnotowały wzrost dynamiki produkcji. Do tej grupy należą m.in. branża motoryzacyjna, meblarska oraz produkcja urządzeń elektrycznych. Czwartkowe dane wskazują, że eksport nadal pozostaje główną siłą napędzającą polską produkcję przemysłową.

- Na poprawę perspektyw produkcji przemysłowej wskazują opublikowane w środę przez Narodowy Bank Polski wyniki kwartalnego badania koniunktury w sektorze przedsiębiorstw (...) Przyspieszenie tempa wzrostu produkcji w październiku i listopadzie może jednak być ograniczane przez niekorzystną różnicę w liczbie dni roboczych.

- Czwartkowy niższy od konsensusu odczyt produkcji przemysłowej jest lekko negatywny dla złotego i neutralny dla rynku długu i krótkoterminowych perspektyw stóp procentowych NBP. W najbliższym czasie głównym czynnikiem wpływającym na kurs polskiej waluty pozostaną nastroje globalne związane z zażegnaniem kryzysu budżetowego w USA.

Rogowiecki: Pospodarka powoli, lecz stabilnie przyspiesza

Dyrektor biura Polskiego Związku Funduszy Pożyczkowych Piotr Rogowiecki o czwartkowych danych GUS, z których wynika, że produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła o 9,6 proc.: - dane są nieco gorsze od oczekiwań analityków. Jednak wskazują na to, że polska gospodarka powoli, lecz stabilnie przyspiesza. Po raz kolejny mamy potwierdzenie tego, że najgorsze już za nami. Ten wniosek jest tym bardziej uprawniony, że rosną realne wynagrodzenia pracowników. To w którymś momencie przełoży się na wzrost popytu wewnętrznego, co będzie z kolei dodatkowym, pozytywnym impulsem dla przemysłu.

- (...) Do dalszego zwiększenia dynamiki produkcji potrzebny jest właśnie sygnał ze strony krajowego spożycia indywidualnego. W stosunku do września ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 spośród 34 działów przemysłu. Na tej liście znajdujemy m.in. produkcję pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny, a także mebli. To nasze sztandarowe produkty eksportowe. W przypadku ewentualnego pogorszenia koniunktury gospodarczej u naszych głównych partnerów handlowych czy też silnej aprecjacji złotego, mogłoby się okazać, że wzrost produkcji zostanie zahamowany z powodu ograniczenia portfela zamówień. Miałoby to silny, negatywny wpływ na rynek pracy, który powoli wychodzi z trudnej sytuacji.

- (..) W obszarze produkcji przemysłowej możemy być optymistami. Mamy bardzo niską inflację, realne wynagrodzenia dynamicznie rosną. Polacy co prawda oszczędnie gospodarują pieniędzmi, jednak można się spodziewać, że swoimi zakupami wspomogą popyt wewnętrzny. Stabilizuje się także otoczenie zewnętrzne gospodarki. Jeśli dodamy do tego fakt, że menadżerowie, co pokazuje badanie NBP, odczuli poprawę koniunktury już w III kw. br., to możemy twierdzić, że produkcja przemysłowa będzie miała istotny, pozytywny wpływ w tegoroczną dynamikę PKB.

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers

- Dzisiejsza seria danych o produkcji potwierdza przyspieszenie polskiej gospodarki, choć inwestorzy mogli oczekiwać nieco więcej. Produkcja przemysłowa we wrześniu wzrosła o 6,2 proc. r/r, ale rynek zakładał, że wzrośnie o 7,1 proc. My oczekiwaliśmy 7,3 proc. Choć dane są niższe od prognoz, warto podkreślić, że dynamika produkcji jest najwyższa od stycznia 2012 r. Dobre wieści z Polski nie będą jednak wyraźnie wspierać złotego, dopóki nie pojawi się presja inflacyjna. Tymczasem inflacja PPI wyniosła -1,4 proc. r/r. Optymizmem nie napawają również opublikowane w tym tygodniu dane o inflacji CPI (1 proc. r/r).

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: RDR | procent | produkcje | GUS | produkcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »