Reklama

GUS: Przeciętne wynagrodzenie i zatrudnienie w listopadzie 2020 r.

GUS wyliczył, że przeciętne listopadowe wynagrodzenie w przedsiębiorstwach wyniosło 5484 zł brutto (około 3900 zł netto). Było wyższe niż w październiku o 25 złotych, a w porównaniu z listopadem 2019 roku wzrosło o prawie 260 zł, czyli o 4,9 proc. W skali roku zmalała jednak liczba zatrudnionych.

Według najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego, we zeszłym miesiącu w sektorze przedsiębiorstw pracowało 6 mln 318,9 tys. osób. Od końca października liczba zatrudnionych zwiększyła się minimalnie - o 600 osób. Jednak w zestawieniu z listopadem 2019 roku liczba etatów spadła o 1,2 proc. GUS zbiera dane wyłącznie z firm zatrudniających więcej niż 9 pracowników.

Między falami pandemii

Licząc od czerwca do końca zeszłego miesiąca, liczba etatów w przedsiębiorstwach wzrosła o ponad 140 tysięcy. Jednak wcześniej - od marca do końca maja - suma miejsc pracy spadła w polskich firmach o około 270 tysięcy.

Reklama

Z raportu GUS wyłania się obraz dosyć stabilnego rynku pracy w Polsce. Jednak niektóre niekorzystne zjawiska mogą się pogłębić w kolejnych miesiącach w związku z nasileniem się pandemii i ponownym wprowadzeniem częściowych ograniczeń ekonomicznych.

Ważnym powodem ewentualnego pogorszenia sytuacji może być wygasanie rządowych programów pomocowych oraz pojawienie się odroczonego efektu spadku zatrudnienia, wynikającego z dekoniunktury w gospodarce.

Można więcej zarobić

Ci, którzy pracę mają, mogą się cieszyć ze sporej dynamiki płac. W zeszłym miesiącu średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło 5484 zł (około 3900 zł netto), co oznacza, że wzrosło w porównaniu z ubiegłorocznym listopadem o 4,9 proc. Na wysokość płac w zeszłym miesiącu znaczny wpływ miały wypłaty premii, nagród kwartalnych, rocznych i jubileuszowych oraz odpraw emerytalnych.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że finansowe korzyści dla pracowników pomniejsza utrzymująca się wciąż na wysokim poziomie inflacja. Ceny towarów i usług wzrosły w listopadzie o 3 proc. W efekcie realna roczna dynamika przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wynosi tylko 1,9 proc. Dla porównania, przed wiosennym lockdownem realne płace rosły w tempie 2-3 proc. rocznie.

Nie można też zapominać, że wyliczenia GUS dotyczą tylko firm niefinansowych zatrudniających co najmniej 10 pracowników. Szacuje się, że statystyki te obejmują niespełna 40 proc. pracujących Polaków. Z badań znawców rynku pracy wynika z kolei, że prawie 70 proc. zatrudnionych dostaje pensje niższe od średniej krajowej.

Jacek Brzeski, Polsat News

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

***

Trwa wielka loteria na 20-lecie Interii!

Weź udział i wygraj! Każdego dnia czeka ponad 20 000 złotych - kliknij i sprawdź »  

W tym roku świętujemy swoje 20-lecie i mamy dla Ciebie niespodziankę. Masz szansę wygrać wielką gotówkę już dziś!  Zapraszamy do udziału w Multiloterii. Każdego dnia do wygrania minimum 20 000 złotych, a w wybrane dni grudnia nawet 40 000 złotych! Dołącz do tysięcy Internautów biorących udział w grze! Kliknij link GRAM o duże pieniądze już teraz!

***

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »