GUS: Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła realnie o 4,2 proc.

Sprzedaż detaliczna w sierpniu wzrosła realnie o 4,2 proc. w ujęciu rocznym. W ujęciu miesięcznym wzrost wyniósł 1 proc. – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Konsensus rynkowy zakładał odczyt na poziomie 3,7 proc. Nominalnie sprzedaż detaliczna wzrosła o 21,5 proc. w sierpniu 2022 r. w porównaniu do sierpnia 2021 r.

W sierpniu 2022 r. wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2021 r. odnotowały jednostki z grup: "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 13,7 proc.), "pozostałe" (o 10,9 proc.), "tekstylia, odzież, obuwie" (o 8,4 proc.) oraz "żywność, napoje i wyroby tytoniowe" (o 7,4 proc.). Najgłębszy spadek sprzedaży wykazały podmioty handlujące paliwami stałymi, ciekłymi i gazowymi (o 14,2 proc.).

W sierpniu 2022 r. w porównaniu z lipcem br. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących (o 6,6 proc.). Udział sprzedaży przez internet w sprzedaży "ogółem" zwiększył się z 8,4 proc. w lipcu br. do 8,9 proc. w sierpniu br. Spośród prezentowanych grup o znacznym udziale sprzedaży przez internet wzrost udziału raportowały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (z 21,5 proc. przed miesiącem do 22,2 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (odpowiednio z 16,1 proc. do 16,6 proc.), natomiast spadek udziału odnotowano w grupie "tekstylia, odzież, obuwie" (z 22,8 proc. do 21,1 proc.).

Reklama

Handel znajdzie się w stagnacji?

"Sprzedaż detaliczna wzrosła w sierpniu o 4,2 proc., nieznacznie powyżej prognoz (3 proc.). Komentarz GUS wskazuje, że wzrost obrotów widoczny jest głównie w handlu farmaceutykami oraz tekstyliów. Dalej obserwujemy słabe wyniki sprzedaży dóbr trwałych np. samochodów oraz sprzętu RTV i AGD. Dodatkowo wysokie ceny benzyny skutkują mniejszym ruchem na stacjach paliw" - napisał w komentarzu Sergiej Druchyn, analityk z zespołu makroekonomii Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

"Badania koniunktury wskazują na słabe nastroje wśród przedsiębiorstw handlowych. Znaczny odsetek firm raportuje wysokie zapasy. Dodatkowo rośnie liczba przedsiębiorstw, które napotykają barierę w postaci niedostatecznego popytu. Spowolnienie najczęściej dotyka mikrofirmy oraz małe i średnie przedsiębiorstwa" - dodał.

"Dlatego spodziewamy się, że w najbliższych miesiącach handel znajdzie się w stagnacji. Rekordowa inflacja uderza w siłę nabywczą konsumentów - w sierpniu wzrost cen jest był o około 4 proc. wyższy niż wynagrodzeń" - podsumował Druchyn.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | sprzedaż detaliczna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »