GUS: Wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 3,6 proc. rok do roku

Przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu wyniosło 3770,91 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 3,6 proc., a w ujęciu miesięcznym wzrosło o 0,3 proc. - podał w środę Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że wynagrodzenie we wrześniu wzrosło o 3,1 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym spadło o 0,1 proc.

Przeciętne wynagrodzenie bez wypłat z zysku wyniosło we wrześniu 3770,43 zł i wzrosło w ujęciu rocznym o 3,6 proc., a wobec sierpnia wzrosło o 0,4 proc.

GUS podał także, że w przedsiębiorstwach we wrześniu było zatrudnionych 5 mln 495,1 tys. osób, czyli zatrudnienie spadło o 0,3 proc. rok do roku, a w ujęciu miesięcznym pozostało bez zmian.

Analitycy prognozowali, że zatrudnienie we wrześniu spadło w ujęciu rocznym o 0,3 proc., a w miesięcznym wzrosło o 0,1 proc.

Reklama

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

- - - - -

Presji popytowej wciąż brak

Na rynek płyną kolejne informacje z polskiej gospodarki. Dziś przyszedł czas na dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach we wrześniu i inflacji bazowej. Spadek zatrudnienia był zgodny z oczekiwaniami naszymi i rynku, wzrost płac nieco wyższy niż się spodziewano.

Oczekiwaliśmy spadku zatrudnienia we wrześniu właśnie o 0,3 proc. r/r, tak jak rynek. Nie jest to najlepsza wiadomość, tym bardziej, że to już 13. miesiąc spadku z kolei. Z drugiej strony należy jednak odnotować, że dynamika tych spadków jest coraz mniejsza. Płace wzrosły o 3,6 proc. r/r, podczas gdy prognozy zakładały +3,1 proc. To najsilniejszy wzrost od lutego bieżącego roku.

Inflacja bazowa we wrześniu wyniosła 1,3 proc. To nieco więcej od naszych prognoz (1,2 proc.) ale mniej niż spodziewał się rynek (1,5 proc.). Dzisiejsze informacje, podobnie jak wczorajsze dane o inflacji CPI, obniżają prawdopodobieństwo powrotu inflacji w grudniu w okolice dolnego pasma odchyleń od celu (1,5 proc.). Sugerują także, że istnieje większa przestrzeń do prowadzenia łagodnej polityki pieniężnej.

Bartosz Sawicki, analityk DM TMS Brokers

PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | zarobki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »