Gwarancja kredytowa USA dla Polski. Kluczowa umowa na 4 mld dol. podpisana

Podpisano umowę o udzielenie Polsce przez Stany Zjednoczone gwarancji kredytowej w ramach programu Foreign Military Financing. Jej wartość wynosi 4 mld dol. i zostanie przeznaczona na modernizację polskich Sił Zbrojnych. - To jest moment historyczny dla Polski. Potwierdzenie najsilniejszego sojuszu w historii - powiedział wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz. Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA podkreślił, że umowa pokazuje gotowość Ameryki do odstraszania rosyjskiego zagrożenia.

Do podpisania umowy ws. gwarancji kredytowych doszło w piątek (25 lipca) po godz. 9 w Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych MON w Warszawie. Podpisy złożył szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz oraz wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) Marta Postuła. W uroczystości wziął udział m.in. Brent T. Christensen, podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA.

Gwarancja kredytowa USA dla Polski. Podpisano umowę na 4 mld dolarów

Gwarancja kredytowa ze strony Stanów Zjednoczonych udzielona będzie w ramach programu Foreign Military Financing i wyniesie - jak przekazało MON - 4 miliardy dolarów. Środki zostaną przeznaczone na modernizację polskich Sił Zbrojnych.

Reklama

- To moment historyczny dla Polski i potwierdzenie najsilniejszego w historii sojuszu polsko-amerykańskiego. USA po raz kolejny udzielają nam gwarancji, potwierdzonej decyzją Kongresu. Polska pozostaje najbliższym sojusznikiem USA w Europie - powiedział Kosiniak-Kamysz. 

Szef MON zapowiedział, że Polska wykorzysta te środki "najlepiej, jak potrafi" - na transformację i modernizację polskiej armii, budowę najsilniejszych zdolności obronnych w Europie, wzmocnienie siły Polski i sojuszy, a także na ochronę granic. Posłużą m.in. do częściowej spłaty podpisanych z USA kontraktów na sprzęt wojskowy - w tym najdroższych, opiewających na miliardy dolarów, takich jak zakup 96 śmigłowców szturmowych AH-64E Apache czy pozyskiwanych w ramach II fazy programu Wisła 6 baterii systemów obrony powietrznej Patriot. 

- Chronimy cywilizację Zachodu, której jesteśmy częścią nieprzerwanie od tysiąca lat. Jesteśmy dumni, że sojusz polsko-amerykański po raz kolejny stał się nie tylko deklaracją słowną, ale również namacalnym i materialnym faktem - dodał wicepremier.

- Wiemy, kto jest liderem światowego bezpieczeństwa. Nie ma pokoju ani szans na pokój bez zaangażowania Stanów Zjednoczonych. Dotyczy to również sytuacji na Ukrainie oraz działań administracji prezydenta Trumpa, który niezmiennie podejmuje zdecydowane kroki. Zmiana jest wyraźnie widoczna - m.in. w wydatkach na zbrojenia. Przeznaczenie 5 proc. PKB na obronność stało się realnym celem, co potwierdzono podczas szczytu w Hadze - powiedział Kosiniak-Kamysz.

Na wschodniej falnce NATO bezpiecznej, w USA nowe miejsca pracy

Udzielenie gwarancji kredytowej amerykański Departament Stanu ogłosił w grudniu poprzedniego roku. "Polska jest kamieniem węgielnym wschodniej flanki NATO i kluczowym partnerem strategicznym Stanów Zjednoczonych. Od 2023 r. rozpoczęła bezprecedensowy program modernizacji armii, znacznie wzmacniając swoje zdolności obronne" - oznajmił wówczas rzecznik resortu Matthew Miller. 

Zdaniem podsekretarza stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA, "ten dzień odciśnie się trwałym śladem w partnerstwie Polski i USA". Jak powiedział, podpisanie umowy o gwarancji kredytowej to "kolejny krok w naszym zobowiązaniu do wzmacniania współpracy i realizacji wspólnych celów", a także pokazuje, "że jesteśmy zdeterminowani, by odstraszać rosyjskie zagrożenie i bronić suwerenności". 

- Łączna amerykańska pomoc w tym zakresie wyniosła ponad 15 mld dol. w ciągu ostatnich dwóch lat - to dowód siły naszego sojuszu oraz rosnącej roli Polski w działaniach obronnych w ramach NATO i Europy - powiedział Brent T. Christensen. - W czasach rosnących zagrożeń Polska wykazuje się niezłomnością, przywództwem i strategiczną wizją. Zakupy systemów Patriot, HIMARS, Apache i innych elementów uzbrojenia pomagają wschodniej flance NATO budować nowoczesne siły zbrojne - dodał przedstawiciel amerykańskiego rządu. 

Foreign Military Financing to program Departamentu Stanu zakładający przyznawanie sojusznikom i partnerom USA pożyczek i grantów na zakup amerykańskiego sprzętu wojskowego. W kwietniu 2024 r. w ramach pakietu pomocowego dla Ukrainy Kongres zwiększył dostępne w ramach FMF środki dla sojuszników NATO do 6,7 mld dolarów. 

Podsekretarz stanu ds. kontroli zbrojeń i bezpieczeństwa międzynarodowego USA stwierdził, że takie inwestycje pozwalają Stanom Zjednoczonym wspierać innowacje i przemysł zbrojeniowy. - Dzięki takim programom w Alabamie, Karolinie Północnej czy Kansas powstają nowe miejsca pracy, a jednocześnie wzmacniamy bezpieczeństwo Polski i całej Europy - podsumował.

Wiceprezes BGK: Umowa z USA to duża oszczędność

Wiceprezes BGK podkreśliła, że przyjaźń polsko-amerykańska opiera się również na współpracy finansowej. - Bank Gospodarstwa Krajowego ma zaszczyt zarządzać środkami na potrzeby obrony narodowej. To wyraz zaufania i efekt dobrej współpracy z administracją prezydenta Trumpa oraz amerykańskimi instytucjami finansowymi - powiedziała Marta Postuła. 

- Z jednej strony patrzymy na skalę środków, ale równie ważna jest dla nas efektywność finansowania - tak, aby każda złotówka z podatków była wydana możliwie najlepiej, zwłaszcza w kontekście bezpieczeństwa. Umowa na 4 mld dol. to nie tylko kolejny krok w modernizacji polskich sił zbrojnych, lecz także wyraz naszej odpowiedzialności za koszty i efektywność finansową. To duża oszczędność oraz możliwość pozyskania kapitału poza rynkiem amerykańskim, co zwiększa naszą elastyczność i niezależność finansową - dodała wiceprezes BGK. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: USA | umowa | MON | wojsko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »