Reklama

Hausner: W grudniu należy liczyć się z obniżką stóp

Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl łagodzenia polityki pieniężnej i w grudniu należy liczyć się z obniżką stóp procentowych - uważa Jerzy Hausner, członek RPP. Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny pozostać dodatnie.

"Ostatni komunikat Rady nie zostawia wątpliwości, że rozpoczął się cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Jak daleko ten cykl się posunie? Nie wiem. Na początku grudnia znowu spotkamy się na zamkniętym posiedzeniu i będziemy dyskutować, co mamy zrobić w grudniu, to jasne. Nie sądzę byśmy mogli mieć do czynienia z jakimś dramatycznym zwrotem sytuacji. Przypuszczam, że w grudniu podtrzymamy linię łagodzenia polityki pieniężnej, czyli należy liczyć się z obniżaniem stóp procentowych" - powiedział Hausner w wywiadzie dla portalu Obswerwatorfinansowy.pl.

Reklama

Jego zdaniem realne stopy procentowe powinny w Polsce pozostać dodatnie.

"Co do zasady, że powinniśmy mieć realnie dodatnie stopy procentowe - jak najbardziej. Z tym, że pod koniec 2012 r. można oczekiwać wyraźnego obniżania się inflacji, a w związku z tym wskazane jest obniżanie poziomu stóp procentowych. Nie widzę żadnego uzasadnienia, biorąc pod uwagę to, że mamy wzrost gospodarczy i że przed nami konieczność przestawienia gospodarki na rozwiązania strukturalnie bardziej konkurencyjne, aby prowadzić politykę ujemnych stóp procentowych" - podkreśla członek Rady.

"Taką samą opinię wielokrotnie wyrażał prezes Narodowego Banku Polskiego i z Markiem Belką w pełni się zgadzam" - dodał.

Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | Jerzy Hausner

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »