​Hiszpania: Premier Pedro Sanchez ogłosił program antyinflacyjny

Premier Hiszpanii Pedro Sanchez ogłosił podczas dzisiejszego posiedzenia Kongresu Deputowanych, niższej izby parlamentu, program służący walce z nasilającą się w kraju inflacją. Opiera się on głównie na obciążeniach fiskalnych dla sektora bankowego i spółek energetycznych. Oczekiwane są wpływy na poziomie 3 mld euro.

 Budżet Hiszpanii zarobi na bankach i energetyce

 Sanchez sprecyzował, że do końca 2023 r. dzięki nowym podatkom państwowy budżet uzyska ponad 7 mld euro dodatkowych wpływów.

Wyjaśnił, że tylko z tzw. tymczasowego, wyjątkowego podatku nałożonego w latach 2022-2023 na “największe instytucje finansowe" oczekiwane są wpływy na poziomie 3 mld euro.

  Dodatkowe 4 mld euro, jak dodał Sanchez, będą pochodziły z nowego podatku od tzw. wyjątkowych wpływów dużych firm sektora energetycznego. Premier wyjaśnił, że chodzi o spółki dostarczające energię elektryczną, gaz oraz paliwa płynne.

Podatek od dużych firm energetycznych

Ważnym punktem rządowego programu antyinflacyjnego będzie zwrot pasażerom kolei całości kosztów nabycia biletów na pociągi podmiejskie oraz połączenia na średniej długości trasach. Zwrot będzie obowiązywał w okresie wrzesień-grudzień 2022 r.

Reklama

W okresie tym otrzymujący stypendia uczniowie i studenci powyżej 16. roku życia otrzymają również dodatkowe wsparcie od rządu na poziomie 100 euro.

W najbliższym czasie, jak ogłosił Pedro Sanchez, odblokowany zostanie program budowy 12 tys. mieszkań w aglomeracji Madrytu. 60 proc. z nich powstanie w ramach budownictwa publicznego.

Premier zapowiedział też, że w ramach programu antyinflacyjnego rząd utworzy państwowy ośrodek publicznej służby zdrowia, który będzie specjalizował się w zarządzaniu nagłymi sytuacjami medycznymi.

Rząd analizuje podatek od spółek państwowych

Jesteśmy na etapie analiz poszczególnych możliwych rozwiązań, ale na dziś nie ma projektu ws. podatku od nadmiarowych zysków państwowych spółek - poinformował we wtorek na konferencji rzecznik rządu Piotr Müller.

"W tej chwili jesteśmy na poziomie analiz poszczególnych możliwych rozwiązań więc na dzisiaj takiego projektu nie ma" - powiedział rzecznik rządu pytany o słowa premiera, który poinformował, że ma zostać wypracowany mechanizm podzielenia się zyskami spółek Skarbu Państwa z obywatelami.

"Spółki realizują wyższe zyski, dlatego albo poprzez regulatora, albo same spółki wypracujemy mechanizm podzielenia się tymi zyskami z obywatelami, albo wprowadzimy - tak, jak Francja, Anglia, Hiszpania - podatek od zysków nadzwyczajnych na te spółki gazowe, energetyczne, które mają, rzeczywiście, bardzo wysokie zyski. Najbliższe miesiące przyniosą rozstrzygnięcie" - mówił w sobotę w Rypinie (woj. kujawsko-pomorskie) Mateusz Morawiecki.


PAP
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | inflacja świat | spółki skarbu państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »