Hiszpania wyprodukuje biopaliwo z mikroalg z Wysp Kanaryjskich

Hiszpania będzie produkowała biopaliwo z mikroalg. Pracami pokieruje koncern energetyczny CEPSA i Instytut Technologicznym Wysp Kanaryjskich (ITC). Badania mają zostać zakończone w pierwszym kwartale przyszłego roku. Produkcja biopaliwa ma się przyczynić do wypełnienia celów klimatycznych na 2030 rok.

Do powstania biopaliw zostaną wykorzystane mikroalgi, które rosną na Wyspach Kanaryjskich. Autorzy pomysłu zapewniają, że podczas wytwarzania produktu nie zostaną uszczuplone zasoby wody pitnej. Do hodowli alg będzie używana woda pochodzenia przemysłowego albo z recyklingu. Naukowcy twierdzą, że będzie też można użyć solanki powstałej z odsalania morza.

Biopaliwo z alg zmniejszy poziom CO2

Prace prowadzi Cepsa wspólnie z ITC - placówką, która od ponad trzydziestu lat kieruje projektami badawczymi dotyczącymi zrównoważonych technologii energetycznych. Badania mają się przyczynić do wypełnienia postanowień klimatycznych na 2030 r. - ograniczenia emisji gazów cieplarnianych netto o co najmniej 55 proc. w stosunku do poziomu z 1990 r. Są też zgodne z tzw. mapą drogową Cepsy, zgodnie z którą w ciągu siedmiu lat poziom emitowanego przez koncern CO2 ma zostać zmniejszony o ponad połowę, a w 2050 r. ma zostać osiągnięta zerowa emisja netto.  

Reklama

Algi niczym drzewa

Jak obliczono, jeden hektar uprawy mikroalg przyczyni się do redukcji emisji CO2 o 72 tony rocznie. Odpowiada to dwutlenkowi węgla pochłanianemu przez rok przez 3 tysiące drzew. Dlatego, w porównaniu do paliw tradycyjnych, wykorzystanie biopaliw z mikroalg pozwoli na redukcję emisji CO2 na Wyspach Kanaryjskich nawet o 90 proc.  

EW

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Hiszpania | biopaliwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »