HSBC: Uwaga na rynki BRIC

Uniezależnienie wyników rynków BRIC od sytuacji gospodarczej w krajach rozwiniętych nie będzie ani tak spektakularne jak w 2009 roku, ani zsynchronizowane - uważają ekonomiści HSBC w najnowszym raporcie analitycznym..

Uniezależnienie wyników rynków BRIC od sytuacji gospodarczej w krajach rozwiniętych nie będzie ani tak spektakularne jak w 2009 roku, ani zsynchronizowane - uważają ekonomiści HSBC w najnowszym raporcie analitycznym..

W najnowszym raporcie poświęconym rynkom BRIC, napisali:

"W latach 2008-2009 działania ukierunkowane na pobudzanie wzrostu gospodarczego w tych krajach miały ogromną skalę i były efektywne. Rynek kredytowy eksplodował, konsumenci spełniali swoje zachcianki, uruchomiono wielkie projekty infrastrukturalne. Pasmo sukcesów zostało zapoczątkowane, gdy chińskie projekty infrastrukturalne zaczęły napędzać popyt na towary oferowane przez eksporterów surowców, pomagając im w podobnym uniezależnieniu. Wraz z ekspansją wymiany handlowej między Południem a Południem, bardzo niewiele rynków wschodzących pozostało w tyle".

Reklama

"Zagrożeniem była inflacja krajowa oraz inflacja cen surowców, wygenerowane przez działania stymulujące wzrost gospodarczy, a w niektórych przypadkach także podwójne deficyty. Politycy zdają się nie chcieć popełnić tego samego błędu kolejny raz. Przyznają, że wraz z rozwojem gospodarek wschodzących i ich rosnącym wpływem na globalny rynek surowców, będą być może musieli działać nieco wolniej i rozważyć inny dobór komponentów wzrostu gospodarczego. Chiny koncentrują się na wzroście napędzanym przez konsumentów i odpowiednio dostosowują do tego swoje działania stymulacyjne.

Z kolei Brazylia, Indie i Rosja potrzebują znacznego wzrostu inwestycji. Dynamika popytu na surowce może być mniej nieokiełznana, połączenia handlowe mogą nie być tak silne jak w 2009 roku, nie każdemu krajowi może udać się uniezależnić od świata rozwiniętego w takim samym stopniu", dodali ekonomiści HSBC.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Chiny | Brazylia | Indie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »