Reklama

HSBC: Złoty może testować poziom 3,90 do euro!

Agata Urbańska, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, oraz Murat Tuprak, strateg walutowy HSBC zajmujący się walutami krajów regionu EMEA, opublikowali w tym tygodniu raport poświęcony złotemu.

W raporcie tym napisano, - W średnim okresie złoty ma potencjał do umocnienia. Złoty jest atrakcyjny z perspektywy fundamentów makroekonomicznych, zmniejszającego się deficytu na rachunku obrotów bieżących i jastrzębiej retoryki banku centralnego. Spodziewamy się ze kurs euro-złoty spadnie do poziomu 4 na koniec tego roku. Przy korzystnych warunkach zewnętrznych złoty może nawet testować poziom 3,90 do euro - twierdzą analitycy.

Kluczowe wnioski z tego raportu to:

- Kierunkowo pozostajemy pozytywni, złoty jest tani

- Zmniejszający się deficyt na rachunku obrotów bieżących i polityka banku centralnego wspierają złotego

Reklama

- Kryzys w strefie euro jest głównym czynnikiem ryzyka, ale z czasem powinno ono wygasać

Uwaga na ryzyko

Kryzys w strefie euro pozostaje jednak głównym czynnikiem ryzyka. W naszej ocenie EUR/PLN jest najbardziej wrażliwy spośród walut regionu (CZK, HUF) na zmiany sentymentu na rynkach walutowych (risk-on/risk-off).

To wciąż przemawia za podwyższoną zmiennością w kształtowaniu się kursu złotego.Oczekujemy jednak, że przed końcem roku kryzys w strefie euro zmaleje i euro umocni się w stosunku do dolara.

- W kontraście do pozytywnej oceny fundamentalnej i oczekiwanego umocnienie złotego w średnim okresie, w krótkim okresie jesteśmy bardziej sceptyczni co do prognoz dla złotego. Po silnym umocnieniu w ostatnich tygodniach powinna nastąpić konsolidacja.

Biznes INTERIA.PL jest już na Facebooku. Dołącz do nas i bądź na bieżąco z informacjami gospodarczymi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »