Inflacja w Turcji nadal dwucyfrowa, ale spada. Lira najsłabsza w historii

Inflacja w Turcji w spadła kolejny miesiąc z rzędu. W maju wyniosła 39,59 procent - podał turecki urząd statystyczny. W kwietniu wynosiła ponad 43 procent. Wysoka inflacja to niejedyny problem Turcji. Słabnie też krajowa waluta.

Ceny w Turcji w maju wzrosły o 39,59 proc. w ujęciu rocznym - podał turecki urząd statystyczny, Turkstat. W ujęciu miesięcznym inflacja wzrosła, ale jedynie o 0,04 proc. - wynika z oficjalnych danych.

Poniedziałkowy odczyt był nieco wyższy niż wynosił konsensus. Przed odczytem w poniedziałek analitycy spodziewali się, że poziom wzrostu cen w maju wyniósł 39,2 procent. 

Najmniej zdrożały odzież i obuwie (o 19,49 proc.). Najmocniej w maju zdrożały z kolei hotele i gastronomia - o 68,96 procent. Żywność i napoje zdrożały w ujęciu rocznym o ponad połowę (52,52 proc.). 

Reklama

Turcja od wielu miesięcy zmaga się z wysoką, dwucyfrową inflacją. Szczyt osiągnęła w październiku 2022 roku. Wtedy inflacja CPI wynosiła, według oficjalnych danych, 85,5 proc. Od listopada 2022 roku ceny spadają. Według odczytu z poprzedniego miesiąca, inflacja w kwietniu spadła do poziomu 43,68 procent. 

Turecka lira też ma problem

Wysoka inflacja to niejedyny problem Turcji. Słabnie też krajowa waluta. Turecka lira jest najsłabsza w historii m. in. do dolara. W poniedziałek o godz. 9.07 za jednego dolara trzeba było zapłacić ok. 21,15 liry.

TRY

0,1160 -0,0003 -0,26%
  • Kurs kupna -
  • Kurs sprzedaży -
  • Mnożnik 1
  • Kod waluty TRY
  • Symbol waluty 627
  • Kraj Turcja
Zobacz również: INR CLP ILS

Jak wskazują eksperci, ostatnie osłabienie liry to reakcja rynku na ponowne zwycięstwo w niedawnych wyborach prezydenckich Recepa Tayyipa Erdogana. Przed wyborami rynki finansowe liczyły na zmianę w fotelu prezydenta. To właśnie polityce Erdogana przypisują winę za wysoką inflację. Wpływ na to miało mieć "ręczne sterowanie" gospodarką przez prezydenta i jego ingerowanie w politykę pieniężną prowadzoną przez Bank Turcji.  

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych decyzji było obniżanie stóp procentowych, które zdaniem Erdogana miało wpłynąć na obniżenie inflacji. Stopy obniżono m. in.  we wrześniu 2022 r., kiedy wzrost cen przekroczył 83 proc. Miesiąc później inflacja zaczęła spadać. Eksperci obawiają się jednak, że oficjalne odczyty nie są zgodne z rzeczywistym stanem. Z danych udostępnionych przez ENAGroup - niezależnej grupy badającą inflację - rzeczywisty wskaźnik CPI za kwiecień 2023 wynosił w Turcji 105,19 procent. 


INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | Turcja | turecka lira
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »