Jak czyścić biżuterię i złoto? Na kosztowności trzeba mieć sposób

Nawet najdroższe i najlepszej jakości złoto i srebro z czasem tracą swój blask. Na szczęście można go przywrócić prostymi sposobami. Co zrobić z biżuterią, która nie wygląda już tak, jak tuż po zakupie?

Dlaczego biżuteria się brudzi?

Piękny dodatek czy sentymentalna pamiątka — nieważne, czym dla ciebie jest biżuteria. Z pewnością jednak chcesz, aby prezentowała się olśniewająco.

Przechowujesz ją w suchym i bezpiecznym miejscu, nie trzymasz bezpośrednio na słońcu, a mimo to z czasem staje się matowa i zaśniedziała? Nic nie robisz źle. To po prostu naturalna kolej rzeczy.

Na wygląd biżuterii wpływa np. kontakt z kosmetykami i perfumami. Olejki, kremy czy zawarte w wodach toaletowych substancje osiadają na powierzchni biżuterii i przyciemniają ją. Nawet jeśli zrezygnujesz ze stosowania kosmetyków w czasie noszenia ulubionego naszyjnika, musisz wiedzieć, że wydzielane przez nasze ciało substancje mogą reagować z metalami, tworząc osady.

Reklama

Woda chlorowana lub morska może powodować korozję lub zmiany w wyglądzie biżuterii. W tym przypadku najlepiej jest po prostu zostawiać kolczyki, pierścionki czy inne ozdoby w szufladzie przed wyjściem na basen czy plażę.

Biżuteria z czasem traci blask również przez kontakt z powietrzem. Nie jest to jednak trwała zmiana.

Jak czyścić biżuterię?

Jednym z najprostszych domowych sposobów na wyczyszczenie biżuterii jest użycie letniej wody z odrobiną delikatnego mydła. Wystarczy zanurzyć biżuterię w roztworze na kilka minut, a następnie delikatnie wyczyścić miękką szczoteczką (np. szczoteczką do zębów). Po czyszczeniu biżuterię należy dokładnie spłukać czystą wodą i osuszyć miękką ściereczką.

Taki zabieg zazwyczaj jest skuteczny przy zabrudzeniach świeżych i powstałych na skutek codziennego użytkowania. W trudniejszych przypadkach lepiej sięgnąć po sodę oczyszczoną.

Jest ona świetnym środkiem czyszczącym, który można wykorzystać do polerowania biżuterii. Należy wymieszać sodę z wodą, aby uzyskać gęstą pastę, a następnie nałożyć ją na biżuterię. Po kilku minutach biżuterię trzeba delikatnie oczyścić szczoteczką, a następnie dokładnie spłukać i osuszyć.

Jeśli chcesz wyczyścić domowym sposobem złote obrączki, naszyjniki czy kolczyki, sięgnij po alkohol izopropylowy. Środek ten dostępny jest w sklepach z chemią, niekiedy w sklepach medycznych, jak i online. Za półlitrową butelkę zapłacisz kilkanaście złotych, a produkt możesz stosować do usuwania również innych uporczywych zabrudzeń w domu.

Jak wyczyścić złoto alkoholem izopropylowym? Wystarczy zwilżyć nim bawełnianą ściereczkę i przetrzeć złotą powierzchnię. Alkohol szybko odparowuje, nie pozostawiając smug. Ten sposób jest idealny do usuwania tłustych osadów i odcisków palców.

W sklepach jubilerskich dostępne są również specjalistyczne preparaty do czyszczenia złota, które usuwają zabrudzenia i przywracają blask biżuterii. Warto zainwestować w taki produkt, jeśli masz naprawdę dużą kolekcję złota.

Jak dbać o biżuterię, aby długo cieszyła blaskiem?

Jeśli nie przepadasz za częstym czyszczeniem biżuterii, możesz wydłużyć czas między kolejnymi "sesjami".

Postaraj się zdejmować biżuterię przed użyciem kosmetyków, perfum, czy środków czystości. Dopiero po ich wchłonięciu się możesz nałożyć ją z powrotem.

Zawsze przechowuj biżuterię w oddzielnych woreczkach lub pudełkach, aby uniknąć zarysowań. Każdego wieczoru zdejmuj biżuterię przed snem, aby zapobiec jej zniszczeniu i odkształceniom. Nie pływaj i nie kąp się w swoich ulubionych kolczykach, naszyjnikach i pierścionkach.

Oddaj swoją biżuterię w ręce specjalistów

Jeśli biżuteria jest wyjątkowo cenna lub ma skomplikowaną strukturę z wieloma zagłębieniami i trudno dostępnymi miejscami, warto skorzystać z usług profesjonalnego jubilera.

Jubilerzy dysponują specjalistycznym sprzętem i środkami, które zapewniają bezpieczne czyszczenie i konserwację biżuterii. Regularne zanoszenie biżuterii do jubilera może również pomóc w wykryciu i naprawie drobnych uszkodzeń, zanim staną się one poważnym problemem i doprowadzą do poluzowania się poszczególnych elementów lub ich złamania.

Dbając o biżuterię w odpowiedni sposób, zachowujesz nie tylko jej piękno, ale i wspomnienia, które są z nią związane.

WG

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: biżuteria
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »