Jak wywiesić flagę państwową przed domem? Za złamanie zasad grozi mandat

11 listopada wielu Polaków wywiesi przed swoimi domami biało-czerwone flagi. Trzeba jednak pamiętać, że jest to czynność ściśle regulowana przez prawo. Niewielu pamięta, że za niewłaściwe eksponowanie narodowych barw grozi mandat, a nawet kara pozbawienia wolności.

"Każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie lub na balkonie swego mieszkania. (...) W czasie świąt narodowych gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych - możemy przeczytać w Protokole Flagowym.

Flaga Polski składa się z dwóch poziomych pasów o tej samej szerokości. Na górze znajduje się kolor biały, a na dole czerwony. Biel symbolizuje dobro i czystość dążeń narodu polskiego", a czerwień "dostojność i majestat władców polskich". Jej proporcje wynoszą 5:8. Zawieszając flagę pionowo, kolor biały powinien znajdować się po lewej stronie patrząc od frontu, a szerokość flagi nie może być mniejsza niż 1/3 długości drzewca oraz większa niż połowa jego długości. 

Reklama

11 listopada wywieszasz flagę? O tych zasadach należy pamiętać

Wywieszenie flagi państwowej jest ściśle regulowane przez polskie prawo - aby uniknąć mandatu należy pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad, które są wyrazem szacunku do flagi narodowej RP. Specjalny przewodnik przygotowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA). 

  • Flaga narodowa ma zawsze pierwszeństwo.

Flaga RP ma zawsze pierwszeństwo na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W sytuacji, kiedy mają pojawić się flagi innych państw, to flaga Polski zawsze będzie podnoszona na maszt jako pierwsza i opuszczana ostatnia w kolejności.  

  • Flaga powinna być czysta, a jej barwy czytelne. 

Wywieszona flaga powinna być zawsze czysta, wyprasowana i niezniszczona. Barwy muszą być czytelne, a materiał bez dziur czy postrzępienia. Flaga nie może dotykać ziemi, bruku ani być zamoczona w wodzie. Nie powinno się jej również wywieszać w czasie niekorzystnych warunków atmosferycznych: podczas deszczu, burzy oraz silnego wiatru i śnieżycy, czyli w sytuacjach, gdy grozi jej zerwanie i upadek na ziemię. W sytuacji zaplątania się flagi o drzewiec, należy ją niezwłocznie rozplątać. 

  • Po fladze nie można pisać.

Po barwach narodowych nie wolno malować oraz zabronione jest również umieszczanie na niej jakichkolwiek rysunków i haseł - nazw miejscowości czy sloganów sportowych.

  • Flaga może wisieć w dzień w nocy. 

Biało-czerowna flaga może pozostawać na maszcie od świtu do zmroku. Jeśli ma pozostać po zachodzie Słońca powinna być odpowiednio oświetlona. 

  • Flagę z Orłem Białym mogą wywieszać jednostki państwowe.

Flaga z godłem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej na białym tle jest przeznaczona dla określonych instytucji i jednostek, takich jak polskie przedstawicielstwa za granicą, statki morskie, kapitanaty i bosmanaty portów, lotniska cywilne oraz cywilne samoloty podczas lotów międzynarodowych.  

  • Flaga na szczytach budynków tylko dla instytucji. 

Osoby cywilne nie mogą używać flagi państwowej z godłem, a wywieszanie flagi na szczycie budynku jest zastrzeżone dla instytucji państwowych.  

Kiedy można wywieszać flagę państwową?

Flagę państwową Polacy wywieszają na swoich domach, balkonach czy przed budynkami zazwyczaj w dniach od 1 do 3 maja (Święto Pracy, Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Konstytucji 3 Maja), 15 sierpnia (Święto Wojska Polskiego), a także 11 listopada w dniu Święta Niepodległości. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by wywieszać je także w inne dni. 

Coraz więcej osób decyduje się na ten krok podczas obchodzenia ważnych uroczystości rodzinnych czy wyjątkowych rocznic. Co więcej, flaga może wisieć przed naszymi domami cały rok. "Każdy obywatel ma prawo do wyeksponowania jej na swoim domu, w oknie lub na balkonie" - czytamy w przewodniku "Biało-Czerwona". Główny warunek jest jeden: miejsce wywieszenia flagi musi być godne i należycie wyeksponowane.

Czy flagę można wyrzucić?

Flagi nie należy wyrzucać, dopuszcza się jednak możliwość, żeby zniszczoną flagę (podartą lub wyblakłą) z szacunkiem spalić lub zniszczyć poprzez rozdzielenie jej barw. Tutaj również występują zalecenia - należy zrobić to niepublicznie. 

Za złe wywieszenie flagi grozi mandat. Zasady ściśle reguluje prawo

Prawo określa również kary za niewłaściwe traktowanie barw narodowych. O ochronie prawnej symboli RP mówi art. 1. ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Mowa w nim o prawie i obowiązku każdego obywatela, a także organów państwowych, instytucji i organizacji, jakim jest otaczanie ich czcią i szacunkiem. 

Osoba, która narusza przepisy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej, podlega karze aresztu od 5 do 30 dni albo grzywny od 20 do 5000 zł. W skrajnych przypadkach osoba, która dopuściła się znieważenia flagi państwowej, może nawet trafić do więzienia na okres jednego roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: 11 listopada | flaga | mandat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »