Jaka rola NBP
Członek zarządu NBP, Anna Trzecińska uważa, że propozycja ograniczenia niezależności Narodowego Banku Polskiego (NBP) jest szkodliwa dla rozwoju polskiej gospodarki i warunków życia Polaków.
W Sejmie Samoobrona złożyła projekt nowelizacji ustawy o NBP, który przewiduje nałożenie na bank centralny obowiązku wspierania polityki gospodarczej polskiego rządu w kwestii wzrostu gospodarczego i likwidacji bezrobocia. Samoobrona proponuje także ułatwienia przy odwoływaniu prezesa NBP i członków Rady Polityki Pieniężnej oraz zmniejszenie liczby członków RPP z 9 do 6 osób.
"Narodowy Bank Polski, w myśl obowiązujących przepisów polskiego prawa, dba o stabilność cen i wspiera rozwój gospodarczy kraju. Pomysł, aby wbrew porządkowi konstytucyjnemu i międzynarodowym zobowiązaniom naszego kraju, ograniczyć niezależność polskiego banku centralnego, zmienić jego cele i filozofię działania, jest szkodliwy dla rozwoju polskiej gospodarki i warunków życia Polaków" .
Jak powiedział jednak premier Kazimierz Marcinkiewicz na konferencji prasowej w Jastrzębiu Zdroju, rząd nie chce zmian w ustawie o NBP tak, aby zmieniły się cele działania banku centralnego i Rady Polityki Pieniężnej. "My nie chcemy zmieniać ustawy o NBP, chcemy z NBP rozmawiać, chcemy rozmawiać z Radą Polityki Pieniężnej" - powiedział.
Obecnie głównym zadaniem NBP jest utrzymywanie stabilnego poziomu cen. Bank centralny może wpierać politykę gospodarczą rządu, jednak pod warunkiem, że nie wpłynie to na wzrost inflacji.