Jaki wpływ będzie miał kryzys w rządzie na...

Kryzys polityczny w Polsce jest faktem, mimo warunkowego pozostania Samoobrony w koalicji rządowej. Z analizy Gazety Prawnej wynika, że żadne z możliwych rozstrzygnięć nie jest groźne dla obecnego stanu gospodarki. Ale każde z rozwiązań opóźni zmiany w prawie - w tym pilne - co w dłuższej perspektywie przyniesie duże szkody także dla gospodarki.

...projekty ustaw

Scenariusz pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Zgodnie z konstytucją Sejm uchwala ustawy zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów. Gdy udział w głosowaniu weźmie cały Sejm, do uchwalenia ustaw potrzebne będzie co najmniej 231 głosów (przy założeniu, że pozostałe głosy zostały oddane przeciwko projektowi ustawy). W takim przypadku rząd mniejszościowy będzie musiał poszukiwać potrzebnych do uchwalenia danej ustawy głosów posłów opozycji.

Tadeusz Cymański
poseł Prawa i Sprawiedliwości

Jeżeli publicznie przedstawimy propozycję zmian tak jak w przypadku ustawy o finansach publicznych, to minister finansów przedstawi argumenty za takim kształtem ustawy i będzie zachęcać do głosowania za nim. Jeżeli będzie przeprowadzona dyskusja merytoryczna, to uzyskanie poparcia będzie możliwe.

Scenariusz drugi:

Przedterminowe wybory

Zgodnie z konstytucją Sejm może skrócić swoją kadencję uchwałą podjętą większością co najmniej 2/3 głosów. Skrócenie kadencji Sejmu jest równoznaczne ze skróceniem kadencji Senatu. W takim przypadku prezydent zarządza wybory, wyznaczając ich termin na dzień przypadający nie później niż 45 dni od zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu. Wniosek o samorozwiązanie Sejmu musi poprzeć 307 z 460 posłów. W takim przypadku kadencja Sejmu ulega skróceniu, a nieuchwalone projekty ustaw na mocy zasady dyskontynuacji upadają.

Marek Chmaj
konstytucjonalista z Wyższej Szkoły Handlu i Prawa w Warszawie.

Wszystkie projekty ustaw co do których nie zakończono procesu ustawodawczego, zostają wyrzucone do kosza. Nowy Sejm nie ma obowiązku się nimi zajmować. Zasada ta obejmuje wszystkie projekty ustaw, które są w Sejmie.

...fundusze z Unii Europejskiej

Scenariusz Pierwszy

Rząd mniejszościowy

Ewa Fedor
ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich

Kryzys rządowy nieznacznie opóźni start nowych funduszy unijnych. Można się spodziewać zgody politycznej co do wagi środków unijnych dla rozwoju kraju. Dlatego opozycja może popierać w Sejmie projekty zmian w prawie niezbędne do wdrożenia funduszy unijnych. Nadzór nad tym, co się będzie działo, będzie miała Komisja Europejska. Niepokój budzi sytuacja w ministerstwach, które miały ministrów z Samoobrony, a ich przyszła rola w procesie wykorzystania funduszy unijnych miała być duża. Chodzi o resort pracy i rolnictwa. Najgorzej będzie z tym ostatnim urzędem. Może się nawet skończyć znaczącym opóźnieniem w starcie funduszy rolnych na lata 2007-2013.

Scenariusz drugi

Przedterminowe wybory

Grażyna Gęsicka
minister rozwoju regionalnego

Prowadzimy z Komisją Europejską negocjacje programów operacyjnych i spodziewamy się je zamknąć we wrześniu. Jesienne wybory parlamentarne oznaczają w tym kontekście wyścig z czasem. Postaramy się uzyskać akceptację naszych programów operacyjnych przez KE przed wyborami. Gdyby rozmowy przeciągnęły się na okres po wyborach, to ewentualna nowa ekipa rządząca na pewno będzie chciała przyjrzeć się negocjacjom. A to przedłuży okres ich trwania. Nie można powiedzieć o ile, ale jeśli nowy rząd będzie chciał zmienić dotychczasowe rozstrzygnięcia, to przesuwa to start unijnych pieniędzy o wiele miesięcy.

...proces prywatyzacji

Scenariusz pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Krzysztof Kaczmarczyk
analityk w Deutsche Bank Securities

Przy takiej politycznej zawierusze szansa na faktyczne rozpoczęcie procesu prywatyzacji, a zwłaszcza tych dużych, czyli firm energetycznych, jest bardzo mała. W tym roku na giełdę miała trafić Grupa Centrum, ale to mało realne. Po prostu nie będzie komu podjąć poważnych decyzji.

Scenariusz drugi:

Wcześniejsze wybory

Maciej Grabowski
Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową

Wcześniejsze wybory będą oznaczały oddalenie decyzji prywatyzacyjnych, spowolnią i tak już wolne tempo prywatyzacji. Mamy do czynienia z sytuacją odmienną niż w przypadku rządów SLD, które starały się raczej kończyć prywatyzację przed wyborami. Ten rząd raczej ją jeszcze bardziej opóźni niż przyspieszy. Ale niewykonanie w tym roku przychodów z prywatyzacji nie jest dużym zagrożeniem dla budżetu.

...mistrzostwa EURO 2012

Scenariusz pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Adam Olkowicz
koordynator ds. EURO 2012 w PZPN

Kryzys rządowy nie ma bezpośredniego przełożenia na realizację EURO 2012, ale na pewno jest to zła wiadomość. Z pewnością jednak zwiększa się ryzyko opóźnienia wprowadzenia wielu niezbędnych zmian w prawodawstwie, a kolejne dni uciekają. Nasz partner w organizacji mistrzostw Europy od pewnego czasu boryka się z poważnym kryzysem politycznym, jednak na Ukrainie sprawa organizacji EURO 2012 ich łączy. Chciałoby się, aby tak były traktowane mistrzostwa Europy także w naszym kraju. U naszych sąsiadów sprawa organizacji mistrzostw Europy znajduje się poza bieżącymi podziałami politycznymi, zobaczymy, jak teraz będzie wyglądało to w Polsce.

Scenariusz Drugi

Przedterminowe wybory

Jacek Wojciechowicz
wiceprezydent Warszawy

Jeśli są gotowe projekty, które mają wprowadzić szereg ułatwień proceduralnych niezbędnych dla organizacji EURO 2012, to powinny one zostać przyjęte przez Sejm obecnej kadencji. Do ewentualnych wcześniejszych wyborów jest trochę czasu, aby je przyjąć. Pewne jest, że jeżeli projekty te będą dobre, to zarówno opozycja, jak i koalicja będą chciały zgodnie nad nimi pracować. Należy pamiętać jednak, że każda zmiana organizacyjna, a tutaj mamy do czynienia ze zmianą na najwyższym szczeblu, bo chodzi o ewentualną zmianę Sejmu i w konsekwencji powołanie nowego rządu, może stanowić powód do opóźnień.

...giełdę i rynki kapitałowe

Scenariusz Pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Mariusz Staniszewski
prezes Noble TFI

Rynek jest już odporny na sytuację polityczną, co jest zasługą bardzo dobrej koniunktury w Polsce i za granicą, a nie zabiegów politycznych. Kuriozalnie rząd mniejszościowy może mieć pozytywny wpływ na rynek kapitałowy. PiS coraz lepiej rozumie, jak ważna jest gospodarka, bo dzięki wzrostowi gospodarczemu może realizować swoje plany na innych polach. W sytuacji rządu mniejszościowego największą partią opozycyjną będzie PO - partia prorynkowa, dlatego jakiekolwiek proponowane rozwiązania będą musiały zyskać jej akceptację. Pozytywne będzie również to, że rząd oczyści się z partii bardziej populistycznej.

Scenariusz drugi:

Przedterminowe wybory

Artur Ratyński
zarządzający aktywami w KBC TFI

Wcześniejsze wybory mogą jedynie krótkoterminowo wpłynąć na rynek. Niepewność z tym związana powoduje, że część graczy może to wykorzystać jako pretekst do realizacji zysków. Korekta mogłaby okazać się głębsza w sytuacji słabszego zachowania się rynków światowych. Natomiast, biorąc pod uwagę układ sił na scenie politycznej, nowe wybory mogą nawet pomóc giełdzie, a to z tego względu, że zwycięzcą może być PO, co rynki finansowe odebrałyby pozytywnie. Gdyby przyszły układ sił miał pozostać taki, jak obecnie, nie będzie to miało żadnych konsekwencji dla rynku.

...kurs złotego i stopy procentowe

Scenariusz Pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Rafał Benecki
Ekonomista ING Banku

Działalność rządu mniejszościowego to umiarkowanie negatywna wiadomość dla złotego. W obecnej chwili kluczowy dla inwestorów jest wysoki wzrost gospodarczy, dobra realizacja budżetu i przeświadczenie, że PiS boi się powtórki z tzw. dziurą Bauca. Poza tym premier chce spełnienia kryteriów z Maastricht w 2009 roku. Ale mniejszościowy rząd prowadzący do wyborów to nieustająca kampania wyborcza, która mogłaby negatywnie oddziaływać na złotego. Rząd chyba ma świadomość, że na budżecie już tyle ciąży i trudno dodawać kolejne wydatki. Oczywiście można sobie wyobrazić, że rząd mógłby zgłaszać takie pomysły, które miałyby szansę uzyskać poparcie opozycji, ale ona na pewno chciałaby popsuć szyki PiS-owi przed wyborami.

Scenariusz drugi

Przedterminowe wybory

Arkadiusz Krześniak
główny ekonomista Deutsche Bank Polska

Początkowo złoty osłabił się, a rentowność obligacji wzrosła. To chwilowa reakcja i złoty teraz będzie się stabilizował. Jeśli dojdzie do wcześniejszych wyborów, to na jesieni. Z punktu widzenia rynków to odległa perspektywa. Inwestorzy skłaniają się ku tezie, że gdyby odbyły się wybory, to nowy rząd będzie bardziej przyjazny dla rynków finansowych od obecnego. Nie warto wiązać scenariuszy politycznych z podwyżkami stóp. Bank centralny będzie zwracał uwagę na presję inflacyjną, a polityka fiskalna powinna być umiarkowanie ekspansywna. Utworzenie rządu w nowej konfiguracji może oznaczać pewne zacieśnienie fiskalne, ale bank i tak będzie obserwował m.in. to, co dzieje się z konsumpcją, wynagrodzeniami i wydajnością pracy.

... budżet państwa

Scenariusz Pierwszy:

Rząd mniejszościowy

Łukasz Tarnawa
główny ekonomista PKO BP

Rząd mniejszościowy, który chciałby się utrzymać przy władzy, zmuszony byłby zawierać koncesje z mniejszymi grupkami posłów. To ewidentnie prowadziłoby do niekorzystnej sytuacji budżetu państwa, poluzowania fiskalnego. Słaby rząd nie ma też szans na przeprowadzenie konsolidacji fiskalnej, ale może też nie utrzymać dotychczasowej sytuacji.

Scenariusz Dugi:

Przedterminowe wybory

Piotr Kalisz
ekonomista Citi Handlowego

Prace nad budżetem już trwają i jeśli do wyborów doszłoby jesienią, to oczywiście można wyobrazić sobie rosnącą presję na zwiększanie wydatków. Jeśli nie zwiększyłby ich rząd, to takie próby mogliby podjąć posłowie. Oczywiście deficyt musiałby pozostać zgodny z propozycją rządu, ale posłowie mogą chcieć zwiększać wydatki finansując je z różnych źródeł. Wcześniejsze wybory to nie najlepsza informacja dla gospodarki, ale trzeba liczyć na umiarkowanie polityków. Całe szczęście, że jesteśmy w sytuacji boomu gospodarczego i finanse państwa są bardziej wytrzymałe. W naszej polityce dość często mamy kryzysy, inwestorzy się już przyzwyczaili, że polska polityka zmienną jest. Z drugiej strony sytuacja nie musi być zła, bo wcześniejsze wybory to może być też szansa na silniejszy rząd, niekoniecznie populistyczny i złożony tylko z dwóch partii.

Gdzie są ustawy

Uzgodnienia międzyresortowe

Projekt ustawy o emeryturach kapitałowych z zakładów ubezpieczeń emerytalnych Projekt ustawy o emeryturach pomostowych Projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych Projekt ustawy o zmianie ustawy kodeksu pracy oraz zmianie innych ustaw - powszechnie zwana ustawą rodzinną Ustawa o Krajowej Administracji Skarbowej Nowa ustawa o podatku akcyzowym Projekt ustawy Prawo budowlane przygotowywany przez Ministerstwo Budownictwa Projekt nowelizacji ustawy o wspieraniu remontów i termomodernizacji

Reklama

Po radzie ministrów

Projekt nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (tzw. pakiet Kluski) Projekt nowelizacji prawa telekomunikacyjnego (dotyczy m.in. wprowadzenia przepisów przyjaznych konsumentom)

W sejmie

Poselski projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty wprowadzającej alternatywne formy edukacji przedszkolnej (możliwość skorzystania z Europejskiego Funduszu Społecznego w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki) Projekt nowelizacji konstytucji oraz prawa o ustroju sądów powszechnych (likwidacja funkcji asesorów, wprowadzenie instytucji sędziego na próbę) Projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego (dotyczy dekoncentracji handlu lekami i sztywnych marż na leki) Projekt nowelizacji prawa farmaceutycznego (tzw. ustawa corhydronowa - dotyczy bezpieczeństwa leków) Projekt ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Projekt ustawy o biegłych sądowych - po pierwszym czytaniu, skierowany do komisji ustawodawczej Projekt nowelizacji ustawy kodeks karny - po pierwszym czytaniu, skierowany do komisji Solidarne państwo Projekt nowelizacji ustawy kodeks postępowania cywilnego (przepisy dot. m.in. świadków, mediacji w sprawach rodzinnych, rejestrowania przebiegu rozprawy), skierowany do komisji sejmowych Projekt nowelizacji ustawy prawo upadłościowe i naprawcze (ułatwienia w postępowaniu naprawczym) Projekt nowelizacji ustawy - Ordynacja wyborcza do Sejmu RP i Senatu RP (głosowanie przez pełnomocnika, zakaz kandydowania osób skazanych) Projekt ustawy o udziale Polski w Systemie Informacyjnym Schengen oraz Systemie Informacji Wizowej Nowelizacja ustawy o VAT Nowelizacja ustawy o VAT i ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym (wprowadza definicję budownictwa społecznego i bezterminowy zwrot VAT) Ustawa o zwrocie podatku akcyzowego zapłaconego z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego albo importu samochodu osobowego Nowelizacja ustawy o PIT zakładająca podwyżkę ulgi rodzinnej.

Uchwalone przez sejm i skierowane do senatu

- Projekt nowelizacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (rozszerzenie katalogu współtwórców dzieł audiowizualnych uprawnionych do otrzymywania tantiem)

Senat

- Nowelizacja ustawy o CIT wprowadzająca 19-proc. ulgę dla producentów biokomponentów.

Gazeta Prawna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »