Jest decyzja RPP. W listopadzie stopy procentowe nie wzrosły, wciąż wynoszą 6,75 proc.

Podobnie jak w październiku, także na listopadowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała o kolejnym zacieśnieniu polityki pieniężnej. Główna stopa procentowa wynosi wciąż 6,75 proc. To i tak najwyższy poziom od końca 2002 r.

Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie:

  • stopa referencyjna 6,75% w skali rocznej;
  • stopa lombardowa 7,25% w skali rocznej;
  • stopa depozytowa 6,25% w skali rocznej;
  • stopa redyskonta weksli 6,80% w skali rocznej;
  • stopa dyskontowa weksli 6,85% w skali rocznej;

Decyzja najpóźniej w historii

Na dzisiejszym posiedzeniu RPP zapoznała się nie tylko z listopadową projekcją NBP o inflacji i PKB, w oparciu o którą m.in. podejmowała decyzje o stopach proc., ale również zajmowała się zmianą regulaminu RPP (rozważany był powrót do dwudniowych posiedzeń). Wydać miała także opinię do budżetu państwa na 2023 r. 

Reklama

W efekcie na decyzję czekaliśmy - w porównaniu do wcześniejszych posiedzeń w tym roku - długo. Pobity został nawet rekord z września 2021 r., gdy decyzję ogłoszono o 18:05 - wtedy nie zdecydowano się na podwyżkę stóp. 

RPP zaczęła podnosić stopy procentowe - w odpowiedzi na rosnącą inflację i ryzyko jej utrwalenia się w gospodarce - w październiku 2021 r. W kolejnych ruchach główna stopa NBP szybko rosła z rekordowo niskiego poziomu 0,1 proc. do 6,75 proc. we wrześniu.

Przed dzisiejszą decyzją ekonomiści byli, co do perspektyw dalszego zacieśniania polityki pieniężnej podzieleni. Część podkreślała, że w RPP nie znajdzie się większość dla podwyżki, wskazując na to, że od ostatniego posiedzenia sytuacja gospodarcza zmieniła się w nieznacznym stopniu.

Inflacja czy recesja: Co dzisiaj gra pierwsze skrzypce?

Co prawda inflacja wzrosła do rekordowego poziomu w tym cyklu, tj. 17,9 proc. w październiku (wzrost z 17,2 proc. przed miesiącem) a inflacja bazowa według prognoz przekroczyła 11,1 proc., ale z drugiej strony, umocnił się złoty, a ceny surowców energetycznych na światowych rynkach spadły - dotyczy to tak cen węgla, jak i gazu. Również wynagrodzenia zaczęły rosnąć wolniej niż inflacja, co z czasem przełoży się na spadek konsumpcji. Nie bez znaczenia są także zapowiedzi, które płyną ze strony rządu o szukaniu oszczędności na 2023 r. To by oznaczało, że również polityka pieniężna może zacząć wpływać stopująco na inflację, chociaż wciąż w dość ograniczonym zakresie.

Za wstrzymaniem lub niewielkim ruchem odnośnie do poziomu stóp proc. przemawiają także doniesienia o możliwej recesji. Międzynarodowa agencja ratingowa Moody's prognozuje w 2023 roku spadek PKB w Polsce o 0,2 proc. w ujęciu rocznym.

Problemem jest otoczenie makroekonomiczne na świecie i decyzje banków centralnych, w tym tych największych jak amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) i Europejski Bank Centralny o kontynuacji zacieśnienia pieniężnego. Pierwszy podniósł na początku listopada stopy procentowe po raz czwarty z rzędu o 0,75 pkt proc., drugi - w październiku zdecydował się na podobną podwyżkę.

A jak wyglądały prognozy ekonomistów przed dzisiejszą decyzją? "Oczekujemy, że RPP pozostawi stopy procentowe bez zmian, utrzymując stopę referencyjną na poziomie 6,75 proc. Konsensus rynkowy spodziewa się podwyżki o 0,25 pkt proc." - napisali w porannym komentarzu analitycy Banku Pekao.

Z kolei ekonomiści mBanku napisali, że "niewiele w kierunku bardziej proinflacyjnego środowiska, które mogłoby skłonić do podwyżki stóp,zmieniło się nie tylko od październikowego (ostatniego) ale też lipcowego ("projekcyjnego") posiedzenia". Dlatego prognozowali brak podwyżki dzisiaj.

USD/PLN

4,0834 -0,0254 -0,62% akt.: 18.11.2024, 17:17
  • Kurs kupna 4,0831
  • Kurs sprzedaży 4,0837
  • Max 4,1140
  • Min 4,0801
  • Kurs średni 4,0834
  • Kurs odniesienia 4,1088
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

Efekty podwyżek stóp już widać

Dlaczego RPP podnosi stopy? Oczywiście - by walczyć z inflacją. A to oznacza, że trzeba ściągnąć "nadmiar" pieniądza z rynku, ograniczyć konsumpcję i wyhamować akcję kredytową.

Gdy główna stopa procentowa banku centralnego rosła w najszybszym w historii tempie, rosła także podstawowa stopa oprocentowania kredytów: WIBOR 3M skoczyła w niewiele ponad rok z 0,23 proc. do 7,59 proc., a WIBOR 6M do 7,80 proc.

Rok to wystarczający czas, by pojawiły się pierwsze sygnały, czy te podwyżki działają i w jaki sposób.

EUR/PLN

4,3151 -0,0177 -0,41% akt.: 18.11.2024, 17:17
  • Kurs kupna 4,3147
  • Kurs sprzedaży 4,3154
  • Max 4,3386
  • Min 4,3143
  • Kurs średni 4,3151
  • Kurs odniesienia 4,3328
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

I pojawiają się. Najpierw na rynku hipotek. Już w styczniu było widać, że rosnące stopy procentowe zaczęły oddziaływać na popyt na kredyt hipoteczny, a przypomnijmy, że w styczniu stopa WIBOR 3M była jeszcze poniżej 3 proc. Potem już było coraz gorzej. Równocześnie ze wzrostem stóp ludzie zaczęli tracić zdolność kredytową.

Efekt jest taki, że w pierwszych trzech kwartałach tego roku banki i SKOK-i udzieliły 7,3 tys. kredytów hipotecznych o wartości o 40,8 proc. mniejszej niż przed rokiem - pokazują dane Biura Informacji Kredytowej.

W październiku 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 13 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 39,6 tys. rok wcześniej - jest to spadek o 67 proc. W porównaniu do września 2022 r. liczba osób wnioskujących o kredyt mieszkaniowy również spadła o 4,1 proc.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: inflacja | stopy procentowe | Rada Polityki Pieniężnej | NBP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »