Jest tańszy niż na składach. Gdzie kupić węgiel i czy to w ogóle możliwe?
Gdzie kupić węgiel to pytanie, na które nie ma idealnej odpowiedzi. Na jakikolwiek krok się nie zdecydujemy, wszędzie napotkamy przeszkody związane z dostępnością, odbiorem czy ceną tego surowca. Mimo to warto sprawdzić, gdzie kupić węgiel, tym bardziej że właściciele ogrzewający nim domy nie mają nic do stracenia.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
Niewiele ponad trzy miesiące temu rzecznik rządu Piotr Müller odradzał kupowanie węgla tym, którzy chcieli zrobić zapasy na zimę. To nie jedyny optymistyczny głos, który płynął z rządu. Pod koniec lipca minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapewniała o dostawach z różnych stron świata, obiecując, że węgla nie zabraknie. Rzeczywistość szybko zweryfikowała tę narrację, a Polacy szukają informacji, gdzie kupić węgiel.
Węgiel można kupić w PGG. Niestety tylko przez sklep internetowy polskiej spółki, która zrzesza kilkanaście kopalń. PGG ma tani węgiel, a klienci mogą wybierać spośród bogatego asortymentu. Sprzedaż węgla prowadzona jest we wtorki i czwartki od godz. 16.00. Wkrótce PGG wprowadzi dodatkowe sesje w sklepie - w poniedziałki, środy i piątki ma być sprzedawany miał.
Kupić tani węgiel w PGG udaje się nielicznym. Chętnych jest tak dużo, że tuż po rozpoczęciu sprzedaży strona internetowa przestaje funkcjonować. Pojawia się komunikat "Spróbuj ponownie za chwilę". Spółka pracowała nad usprawnieniami sklepu, jednak w praktyce niewiele się zmieniło.
CZYTAJ TAKŻE: Morawiecki: Z węglem jest problem. Apelujemy o autoreglamentację zakupów
Tani węgiel w PGG można kupić w ograniczonej ilości. Jedna osoba w ciągu roku może kupić tylko 3 tony węgla. W przypadku ekogroszku jest to jedna tona. Pozostaje jeszcze kwestia transportu. Pod koniec sierpnia PGG uruchomiła sieć Kwalifikowanych Dostawców Węgla, która zastąpiła autoryzowanych sprzedawców węgla.
Gdzie kupić węgiel? Można to zrobić w JSW, gdzie każdy kupujący może zaopatrzyć się w trzy tony. Jednocześnie nie jest prowadzona sprzedaż internetowa, przez co "czarne złoto" kupuje się i odbiera w kopalni Budryk w Ornontowicach. Od 9 września sprzedaż odbywa się od godz. 6.30 do 14.30.
Kierowca, którego dane zostały podane przy rejestracji, przyjeżdża po umówiony węgiel. Samochód wjeżdża na wagę, gdzie wydawane są dokumenty i przechodzi się do płatności. W JSW sprzedawany jest tylko węgiel w sortymencie Orzech. Jest to węgiel o niskiej zawartości popiołu i siarki, lecz o dużej spiekalności.
Kupić tani węgiel można było w kopalni Bogdanka, o której zrobiło się głośno z powodu gigantycznych kolejek. Stąd zmiana w sposobie sprzedaży. Teraz kupić węgiel można tylko po wcześniejszym zapisaniu się na węgiel. Osoby, którym udało się zarejestrować, dostaną SMS-y i maile z terminem odbioru węgla.