Reklama

Jest wyrok w sprawie Polmozbytu!

Krakowski sąd wydał wyrok w sprawie mężczyzn, których historia stała się inspiracją do głośnego filmu "Układ zamknięty".

Paweł Rey został uznany winnym i skazany na rok więzienia i 40 tysięcy złotych grzywny, natomiast Lech Jeziorny - na dwa lata więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Sprawa toczyła się od 8 lat. Przedsiębiorcy zostali aresztowani we wrześniu 2003 roku.

Reklama

Prokurator domagał się dla Lecha Jeziornego pięciu lat więzienia i ponad stu tysięcy złotych grzywny, a dla Pawła Reya 4 lat więzienia oraz 80 tysięcy złotych grzywny. Przedsiębiorcy zostali aresztowani we wrześniu 2003 roku.

Paweł Rey i Lech Jeziorny zostali aresztowani w sprawie nieprawidłowości zarówno w Polmozbycie i w Krakowskich Zakładach Mięsnych. Postępowanie w sprawie drugiej spółki umorzono. Oskarżeni złożyli już wnioski o odszkodowanie i zadośćuczynienie za niesłuszne aresztowanie.

Według prokuratury, oskarżeni wyprowadzili z Polmozbytu do innych spółek bądź na własne konta majątek o wartości prawie 40 milionów złotych. Mechanizm przestępstwa polegał na tym, że oskarżeni kupili pakiet akcji dający kontrolę nad spółką, finansując ten zakup ze środków Polmozbytu. Następnie - już po przejęciu kontroli nad spółką - wyprowadzali majątek do innych prywatnych spółek. Sprzedawali też majątek Polmozbytu, w tym nieruchomości, poniżej ich wartości.

- - - -

Paweł Rey i Lech Jeziorny - to ich historia stała się inspiracją do głośnego filmu "Układ Zamknięty". Prokuratura oskarżyła kierownictwo spółki o wyprowadzenie z niej blisko 40 milionów złotych i pranie brudnych pieniędzy. - Wystąpienie prokuratora bardzo mnie rozczarowało, bo powtórzył akt oskarżenia sprzed ośmiu lat. Zarzuty są oczywiście wyssane z palca - powiedział przed rozprawą Paweł Rey. - Prokuratura nie rozumiała mechanizmów gospodarczych, a przede wszystkim zasad tak zwanego wykupu menedżerskiego, który miał służyć naprawie firm.

Zapowiedź filmu "Układ zamknięty"

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Dowiedz się więcej na temat: Układ zamknięty | krakowski sąd | krakowski | wyrok | wyroki | sprawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »