Jutro pakiet ustaw podatkowych
Rząd jutro przyjmie projekty ustaw składających się na reformę podatkową - poinformował w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz. Premier dodał, że rząd nie odejdzie od kotwicy budżetowej określonej na 30 mld zł deficytu rocznie.
Rząd ma przyjąć we wtorek, 6 czerwca, projekty ustaw z pakietu zmian podatkowych. "Jutro Rada Ministrów przyjmie reformę podatkową. Z każdym rokiem będzie to zmniejszanie podatków" - powiedział w poniedziałek premier Kazimierz Marcinkiewicz.
Jak zapowiadała pod koniec marca wicepremier Zyta Gilowska, od 2007 r. zostaną zwaloryzowane progi podatkowe i kwota wolna od podatku. Wicepremier będzie starała się przekonać Sejm, aby te zmiany objęły także dochody z 2006 r.
Resort finansów planuje także wprowadzenie od przyszłego roku prorodzinnych ulg podatkowych. Najpierw - jak poinformowała Gilowska - od 1 stycznia 2007 r. zostanie wprowadzona ulga w postaci kwoty wolnej na każde dziecko w rodzinie z co najmniej trójką dzieci, która od 2008 r. zostanie rozszerzona na rodziny z dwójką dzieci.
W celu zmniejszania pozapłacowych kosztów pracy MF chce obniżyć składkę rentową z 13 proc. do 9 proc. oraz obniżyć składki na ubezpieczenie chorobowe z 2,45 proc. do 1,80 proc.
Inne z planowanych zmian to m.in. opodatkowanie podatkiem dochodowym od osób fizycznych używania samochodów służbowych do celów prywatnych oraz likwidacja kosztów uzyskania przychodów od umów autorskich.
MF chce też zrównać w tym roku (od 1 września) stawki akcyzy na olej opałowy z akcyzą na olej napędowy oraz wprowadzić podatek ekologiczny, co ograniczyłoby sprowadzanie do Polski starych samochodów. Koszty zmian w podatkach Gilowska oszacowała w 2007 r. na 9 mld 150 mln zł. W kolejnych dwóch latach mają być zbliżone
W Ministerstwie Finansów. "Nie mamy jeszcze pełnej informacji, co do jutrzejszego posiedzenia rządu" - poinformował resort. W ub. środę wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska powiedziała, że rząd zajmie się w najbliższych dniach pakietem zmian podatkowych. Dodała, że nastąpi to szybciej niż w ciągu 10 dni. MF przygotowało pakiet zmian poatkowych zakładających m.in. obniżenie składki rentowej z 13 proc. do 9 proc., przywrócenie waloryzacji kwoty wolnej, progów podatkowych i kosztów uzyskania przychodów oraz zmiany w podatku akcyzowym i wprowadzenie podatku ekologicznego.
KOMENTARZ
Krajowa Izba Gospodarcza (KIG) jest rozczarowana formą, w jakiej Ministerstwo Finansów stara się wprowadzić reformę systemu podatkowego - napisała Izba w przesłanym w poniedziałek stanowisku."Wejście w życie tak wielu zmian powinno być dokonane w sposób bardziej uporządkowany i poprzedzony konsultacjami społecznymi, przeprowadzonymi z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym podkreśla prezes KIG Andrzej Arendarski. KIG za wyjątkowo niekorzystne propozycje uznaje wyeliminowanie opodatkowania w formie karty podatkowej oraz ryczałtu od podmiotów ewidencjonowanych. "Przedstawiona propozycja jest wręcz wroga dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz całej polskiej gospodarki" - pisze KIG. Izba krytykuje też propozycję, która zmierza do ograniczenia samozatrudniania. "Można powiedzieć, że w znacznym stopniu zmiany te ograniczą swobodę działalności gospodarczej, ponieważ zawężą prawa przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą" - uważa Izba. KIG sprzeciwia się też likwidacji 50 proc. i 20 proc. kosztów uzyskania przychodów z działalności wykonywanej osobiście. Również przeniesienie finansowania ubezpieczenia chorobowego w całości na płatników składek, to - zdaniem KIG - zmiana negatywna, mając na uwadze wysokie pozapłacowe koszty pracy.Propozycje korzystne z punktu widzenia przedsiębiorców to - w opinii Izby - przeniesienie obowiązku wydawania wiążących interpretacji podatkowych na ministra finansów. Ma to ujednolicić wydawane interpretacje.Izba popiera także wprowadzenie do ustawy o podatku od spadku i darowizn grupy podatkowej "0" (małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, ojczyma, macochę).Przedsiębiorcy cieszą się także z zapowiedzi obniżenia wysokości składek (rentowej i chorobowej). "Każda taka zmiana przekłada się na obniżenie kosztów zatrudnienia w przedsiębiorstwach" - pisze KIG. Rząd ma zająć się pakietem zmian podatkowych na wtorkowym posiedzeniu.