Kancelarie pod lupą MF
Ministerstwo Finansów prowadzi analizy prawne dotyczące zakresu rzeczowego działalności kancelarii odszkodowawczych. Chcemy kompleksowo uregulować ich działalność - mówi Magdalena Kobus, rzecznik prasowy resortu.
Wstępna koncepcja zakłada, że zapisy dotyczące kancelarii znajdą się w ustawie o pośrednictwie ubezpieczeniowym. Twórcy uregulowań będą zapewne czerpali też z rozporządzeń dotyczących grup zawodowych, które muszą mieć polisy OC na wypadek błędu w działaniach.
- Propozycje regulacji zostaną przedstawione w najbliższym czasie członkom grupy roboczej ds. przeglądu prawa ubezpieczeń gospodarczych w ramach Rady Rozwoju Rynku Finansowego - mówi Magdalena Kobus.
To właśnie na tym forum pojawiły się negatywne informacje o działalności niektórych kancelarii odszkodowawczych.
- Dotyczyły one w szczególności stosowania w umowach z konsumentami klauzul naruszających interesy klienta - mówi Magdalena Kobus.
Krzywdzące zapisy umów
Tym problem zajął się UOKiK z inspiracji rzecznika ubezpieczonych i już wkrótce będziemy mieli pierwsze wpisy w rejestrze klauzul niedozwolonych dotyczące umów kancelarii odszkodowawczych.
Urząd zakwestionował zapisy stosowane przez firmę Sol-via Odszkodowania przewidujące, że niezależnie od formy zakończenia zlecenia wszystkie rozliczenia z tytułu wierzytelności określonej w zleceniu, dokonane przez dłużnika w terminie do 48 miesięcy od daty zakończenia zlecenia, traktowane są jako efekt pracy Solvia Odszkodowania. Ta firma chciała też srogo karać za opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez klientów: odsetkami w wysokości trzykrotności odsetek ustawowych, czyli obecnie 34,5 proc. w skali roku!
- Stosowanie tych klauzul mogło doprowadzić m.in. do sytuacji, w której konsument jest zmuszany do wykonywania swoich zobowiązań umownych (np. zapłaty wynagrodzenia), pomimo rozwiązania umowy i zaprzestania przez zleceniobiorcę działań zmierzających do uzyskania odszkodowania - mówi Maciej Chmielowski z biura prasowego UOKiK.
Dodaje, że wyrok Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie już się uprawomocnił, co oznacza, że stosowanie zakwestionowanych przez nas zapisów jest zabronione. Cały czas trwa wymiana korespondencji z Grupą Finansowo-Inwestycyjną Odszkodowania, którą Urząd wzywa do zmiany klauzuli dającej konsumentowi możliwość rezygnacji z umowy po 18 miesiącach od jej podpisania, podczas gdy spółka miała takie prawo w każdej chwili.
Jaką możliwość powinien wykorzystać poszkodowany zanim zdecyduje się na korzystanie z usług kancelarii odszkodowawczej? Dlaczego kancelarie mają tak wielu klientów? Czy KNF chciałaby objąć nadzór na tymi kancelariami ? Kto marzy o całkowitym wyeliminowaniu kancelarii odszkodowawczych z rynku?
Marcin Jaworski Więcej: Gazeta Prawna 6.08.2008 (153) - str.2-3