KE prześwietli sprawę Bison-Bial
Komisja Europejska ogłosiła , że wszczyna szczegółowe postępowanie wyjaśniające w sprawie planowanej pomocy na restrukturyzację polskiej fabryki Bison-Bial, podejrzewając, że jest ona niezgodna z unijnymi zasadami pomocy państwa.
Chodzi o pomoc w wysokości 8 mln euro, jaką Polska zamierza przyznać na restrukturyzację Fabryki Przyrządów i Uchwytów Bison- Bial.
Wszczynając postępowanie, KE tłumaczy, że ma obawy, "czy pomoc nie spowoduje nadmiernego zakłócenia konkurencji w sektorze obrabiarek, który już teraz charakteryzuje się nadwyżką zdolności produkcyjnych". Dodaje, że "w oparciu o informacje, jakie dotąd otrzymała ma też wątpliwości, czy zgłoszony plan restrukturyzacji doprowadzi do przywrócenia rentowności przedsiębiorstwa w perspektywie długoterminowej".
Wszczęcie szczegółowego postępowania wyjaśniającego pozwoli zainteresowanym stronom zabrać głos w sprawie proponowanych środków, nie przesądza jednak o jego wyniku.
- Musimy zagwarantować, że plan restrukturyzacji pozwoli przedsiębiorstwu odzyskać długoterminową rentowność i że zostaną podjęte stosowne środki służące ograniczeniu zakłócenia konkurencji. Pomoc nie może doprowadzić do sytuacji, w której trudności, z jakimi boryka się Bison-Bial, zostaną przeniesione na innych producentów i ich pracowników w innych państwach członkowskich - oświadczyła komisarz UE ds. konkurencji Neelie Kroes.
W maju 2006 r. Polska zgłosiła KE planowaną pomoc na restrukturyzację Bison-Bialu w wysokości 8 mln euro (30 mln zł).
Pierwsze duże straty przedsiębiorstwo odnotowało w 2001 r. m.in. z powodu wzrostu wartości złotego i gwałtownego załamania głównych rynków eksportowych. Zatrudnienie spadło z 1.680 pracowników w 2000 r. do 950 w 2006 r.