Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Wysokość świadczenia nie zawsze jest taka sama
Pracownik, który jest niezdolny do pracy z powodu choroby lub wypadku, ma prawo do otrzymania zasiłku chorobowego. Obowiązek wypłacania świadczenia dzielony jest między pracodawcę, a ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych robi to tylko w określonych przypadkach. Kiedy ZUS wypłaca chorobowe? Wyjaśniamy.
Zasiłek chorobowy, nazywany także potocznie chorobowym, jest świadczeniem pieniężnym, wypłacanym osobom, które są niezdolne do pracy. Taki stan rzeczy może być spowodowany chorobą, chorobą zakaźną lub wypadkiem.
Na zasiłek chorobowy mogą liczyć jedynie osoby posiadające aktywne ubezpieczenie chorobowe. Prawo do świadczenia nabywa się w różnym okresie, w zależności od tego, czy ubezpieczenie jest obowiązkowe, czy dobrowolne.
W przypadku ubezpieczenia obowiązkowego prawo do chorobowego uzyskuje się po 30 dniach nieprzerwanego ubezpieczenia chorobowego. Natomiast w przypadku ubezpieczenia dobrowolnego okres ten musi wynieść 90 dni.
Zasiłek chorobowy jest wypłacany jedynie za niezdolność do pracy, trwającą nie dłużej niż 182 dni. Jeśli ubezpieczony zachorował na gruźlicę lub zaszedł w ciążę, okres ten zostaje wydłużony maksymalnie do 270 dni.
Po tych okresach zasiłek chorobowy wyczerpuje się. Jeśli pracownik wciąż nie może powrócić do wykonywania zawodu, musi starać się o przyznanie świadczenia rehabilitacyjnego.
ZUS ma obowiązek wypłacać chorobowe, jeśli niezdolność do pracy trwa dłużej niż 33 dni. W przypadku osób, które ukończyły 50 rok życia, instytucja przekazuje pieniądze już po 15 dniach choroby. Wcześniej świadczenie wypłacane jest przez pracodawcę.
Istnieje jeszcze jeden przypadek, w którym ZUS wypłaci chorobowe już po 15 dniach choroby. Dzieje się tak, gdy pracodawca zatrudniający chorego, zatrudnia mniej niż 20 ubezpieczonych osób.
Aby otrzymać świadczenie chorobowe od ZUS, pracownik musi nie tylko dostarczyć do pracodawcy zwolnienie lekarskie w ciągu 7 dni od jego wystawienia. Niezbędne jest również złożenie odpowiednich zaświadczeń. Konkretnie chodzi o druku Z-3, składany w przypadku pracowników oraz druk Z-3a w przypadku osób objętych ubezpieczeniem chorobowym z innego tytułu.
Pracownik może też wystąpić o przyznanie zasiłku chorobowego za okres po ustaniu ubezpieczenia. Wówczas konieczne jest złożenie wniosku na druku Z-10. Dokumenty powinny zostać złożone do ZUS-u w ciągu 6 miesięcy od ostatniego dnia okresu, za który przysługuje zasiłek. Po tym czasie prawo do świadczenia przedawnia się.
Wysokość zasiłku chorobowego wyliczana jest na podstawie wymiaru zasiłku, czyli przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego wypłacanego za okres 12 miesięcy kalendarzowych. Pod uwagę brane są miesiące poprzedzające miesiąc, w którym pracownik przeszedł na zwolnienie.
Zasiłek chorobowy wynosi 80 proc. podstawy wymiaru. Jeśli świadczenie pobiera kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu lub osoba, która doświadczyła wypadku w trakcie pracy, wypłacane jest 100 proc. podstawy wymiaru. Do całości podstawy wymiaru mają także prawo dawcy komórek, tkanek i narządów, którzy poddają się niezbędnym badaniom lekarskim lub zabiegom pobierania komórek, tkanek lub narządów.
Chorobowe wypłacane jest w odpowiedniej wysokości za każdy dzień, w którym pracownik jest niezdolny do pracy.