Kłopoty przez brak dowodu

Stare dowody osobiste definitywnie stracą ważność 31 marca 2008 roku. Pod koniec stycznia wymiany nie dokonało jeszcze ponad milion Polaków. Brak podstawowego dokumentu tożsamości może wkrótce spowodować liczne praktyczne komplikacje, a w przypadku podatników nieodwracalne w skutkach konsekwencje.

Osoby, które nie wymieniły jeszcze dowodu osobistego powinny wiedzieć jak zminimalizować skutki swojego zaniedbania. Nie każdy wie, że polecony można odebrać nie tylko na dowód osobisty, ale także na paszport, prawo jazdy czy inny dokument z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza.

List polecony od fiskusa

Zgodnie z przepisami o czasowym posługiwaniu się dowodami osobistymi wydanymi przed 15 stycznia 2001 roku ostateczny termin ważności starych dowodów przedłużono do 31 marca 2008 roku. Ci, którzy nie wymienili dowodów na nowe, po tej dacie muszą już liczyć się z nieprzyjemnymi konsekwencjami. Problemy mogą się pojawić chociażby przy odbiorze przesyłek awizowanych na poczcie. Na poczcie nie powiedzą nam nawet, co to za list. A może to być np. zawiadomienie o wszczęciu postępowania podatkowego czy decyzja podatkowa. W kontaktach z fiskusem zaniedbanie może być opłakane w skutkach.

Reklama

- W sytuacji, gdy listonosz zastanie w mieszkaniu adresata nie posiadającego nowego dowodu osobistego, nie powinno być problemu z odbiorem listu - mówi Aldona Leszczyńska radca prawny, doradca podatkowy z Kancelarii Wardyński i Wspólnicy.

Niejednokrotnie jednak zdarza się, że listonosz nie sprawdza czy adresat jest w domu, tylko wrzuca od razu awizo do skrzynki. Co zrobić w takiej sytuacji. Jak wyjaśnia Monika Śmigielska, prawnik działu finansowego kancelarii Krawczyk i Wspólnicy, ratunku można szukać przede wszystkim w przepisach wykonawczych regulujących wykonywanie usług pocztowych. Zgodnie z ich treścią, stwierdzenia tożsamości osób uprawnionych do odbioru przesyłek rejestrowanych dokonuje się na podstawie jednego z następujących dokumentów: dowodu osobistego, tymczasowego dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy, innego dokumentu z fotografią, odciskiem pieczęci urzędowej z wizerunkiem orła oraz podpisem jego posiadacza. W jej ocenie, brak ważnego dowodu osobistego w praktyce nie musi wiązać się z brakiem możliwości odbioru przesyłki.

Kto może jeszcze, oprócz adresata, odebrać awizowaną przesyłkę pocztową ? Co to jest pełnomocnictwo pocztowe ? Jakie są ograniczenia tego rozwiązania? Jakie skutki prawne rodzi nieodebranie w terminie 14 dni pisma, które przechowywane jest na poczcie? Na czym polega instytucja przywrócenia terminu?

Więcej: Gazeta Prawna 26.03.2008 (60) - str.11

Aleksandra Tarka

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: Kłopot | kłopoty
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »