KO chce zmian w energetyce. A. Domański: Zajmiemy się ustawą wiatrakową

- Polskiej gospodarki, polskiego społeczeństwa nie stać na to, aby transformacja energetyczna była odkładana - powiedział w poniedziałek Andrzej Domański, poseł na Sejm i doradca ekonomiczny Donalda Tuska.

Podczas Kongresu "Biznes Polska Świat" Andrzej Domański wskazał, że jednym z celów rządu współtworzonego przez KO będzie dążenie do poprawy miksu energetycznego oraz wspieranie rozwoju zielonej energetyki. Zapowiedział, że nowy rząd zajmie się m.in. ustawą odległościową (tzw. ustawa wiatrakowa).

- Już w najbliższych tygodniach zajmiemy się niesławną ustawą odległościową, która zatrzymała rozwój lądowej energetyki wiatrowej. Będziemy przedstawiać konkretne rozwiązania jeżeli chodzi o przekwalifikowanie chociażby o przyłącza, których brak sprawia, że fotowoltaika w Polsce, także ta realizowana przez inwestorów prywatnych nie rozwija się tak szybko, jak powinna. Wykorzystamy z całą determinacją potencjał repoweringu - powiedział Domański, dodając, że to "potężny potencjał by miks energetyczny wyraźnie poprawić".

Reklama

Polski miks energetyczny do poprawy

Polityk przyznał, że po zakończonych negocjacjach dot. umowy koalicyjnej strony polityczne są przekonane, że "kwestie związane z transformacją energetyczną będą priorytetowe dla nowego rządu".

- Musimy rozpocząć od transformacji energetycznej, bo w tym obszarze nasz kraj wyraźnie odstaje. 70 proc. energii z węgla to obciążenie dla naszej gospodarki. Ceny energii w Polsce należą do najwyższych w Europie (...) widzimy wyraźnie, że ten miks energetyczny to obciążenie także dla polskiego przemysłu - powiedział Domański.

Jak podkreślił zmiana miksu energetycznego ma się odbywać na dwóch płaszczyznach: z jednej strony to rozwój OZE, z drugiej - w średnim i długim terminie - energetyki jądrowej.

- Ten kierunek zmian jest jasny i wytyczony. Z jednej strony, OZE, z drugiej energetyka jądrowa i SMR-y - wskazał.

KO obiecuje poprawę konkurencyjności na rynku gazu i energii

Polityk zwrócił również uwagę, że nowy rząd zamierza wzmacniać konkurencyjność polskiej gospodarki poprzez zaangażowania kapitału prywatnego.

- Nam, w nowej koalicji obcy jest model wypychania inwestorów prywatnych przez spółki kontrolowane przez polityków, przez Skarb Państwa. Chcemy zachęcić prywatne firmy, także obywateli do większego zaangażowania w transformację energetyczną i już w najbliższych tygodniach, miesiącach będziemy przedstawiać bardzo konkretne rozwiązania służące temu, aby ta zielona transformacja energetyczna była nie tylko sprawiedliwa, ale również inkluzywna - podkreślił.

- Będziemy dążyć do tego, aby przywracać konkurencję na rynku, zarówno na rynku gazu, jak i energii elektrycznej. Pewne działania w obszarze poprawy tej konkurencyjności zobaczą państwo już w ciągu najbliższych dwóch, trzech miesięcy - obiecał.

Domański zadeklarował przedstawienie szczegółowych regulacji dotyczących ochrony środowiska "w najbliższych tygodniach, miesiącach".

- Jest dla nas również jasne, że minione osiem lat to czas ciągłego naporu, ataku na środowisko, czyli to, odziedziczyliśmy po poprzednich pokoleniach i to, co musimy przekazać w stanie niepogorszonym naszym dzieciom, naszym wnukom. (...) Narzędzia są znane, one leżą na stole, poprzednikom brakowało odwagi w ich implementacji, ale proszę mi uwierzyć, nam tej odwagi nie zabraknie, dlatego, że polskiej gospodarki, społeczeństwa nie stać na to, aby transformacja energetyczna była nadal odkładana - podsumował. 

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »