Kolejne świetne dane z gospodarki. Teraz zaskoczyła sprzedaż detaliczna

Kolejne lepsze od prognoz dane z polskiej gospodarki. Sprzedaż detaliczna w cenach stałych w listopadzie 2021 r. była wyższa niż przed rokiem o 12,1 proc. wobec oczekiwanych 8,8 proc. W porównaniu z październikiem 2021 r. miał miejsce spadek sprzedaży detalicznej o 1,0 proc. W okresie styczeń-listopad 2021 r. sprzedaż wzrosła rok do roku o 7,7 proc. (wobec spadku o 3,1 proc. w 2020 r.). Sprzedaż detaliczna w cenach bieżących wzrosła w ubiegłym miesiącu o 21,2 proc. rok do roku.

Konsensus przygotowany przez PAP Biznes wskazywał na wzrost sprzedaży detalicznej w cenach stałych w listopadzie rok do roku o 8,8 proc. i spadek miesiąc do miesiąca o 3,9 proc.

W cenach bieżących, ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes spodziewali się wzrostu o 15,8 proc. rdr.  

W listopadzie 2021 r. największy wzrost sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r. raportowały podobnie jak w poprzednich miesiącach podmioty handlujące tekstyliami, odzieżą, obuwiem (o 55,8 proc. wobec spadku o 21,9 proc. przed rokiem). 

Reklama

Wyższą sprzedaż niż sprzedaż "ogółem" zaobserwowano również w grupach: "pozostałe" (o 23,8 proc.), "farmaceutyki, kosmetyki, sprzęt ortopedyczny" (o 18,2 proc.) oraz "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (o 12,5 proc.).

Spadek sprzedaży utrzymał się w jednostkach sprzedających "pojazdy samochodowe, motocykle, części" (o 4,9 proc.).

W listopadzie 2021 r. w porównaniu z październikiem br. odnotowano wzrost wartości sprzedaży detalicznej przez internet w cenach bieżących (o 35,3 proc.). Udział tej sprzedaży zwiększył się z 8,4 proc. w październiku do 11,4 proc. w listopadzie br. Najwyższy wzrost udziału sprzedaży spośród prezentowanych kategorii wykazały przedsiębiorstwa zaklasyfikowane do grup: "tekstylia, odzież, obuwie" (z 21,9 proc. przed miesiącem do 28,6 proc.), "prasa, książki, pozostała sprzedaż w wyspecjalizowanych sklepach" (odpowiednio z 21,1 do 26,6 proc.) oraz "meble, rtv, agd" (z 17,0 do 20,3 proc.).

Komentarz Polskiego Instytutu Ekonomicznego: Święta z umiarkowanym wzrostem wydatków

Wzrost sprzedaży detalicznej ponownie istotnie przyśpieszył. Dynamicznie odbił także sektor budowlany. Solidne wyniki produkcji i sprzedaży detalicznej podbiją dynamikę PKB w 2021 do 5,4 proc.

Wzrost sprzedaży detalicznej przyśpieszył w listopadzie z 6,9 do 12,1 proc., zauważalnie powyżej rynkowych prognoz (8,7 proc.). Komentarz GUS wskazuje, że najszybciej rósł wolumen w handlu odzieżą oraz dobrami półtrwałymi np. biżuterią, zabawkami czy w drogeriach. Wynik osłabiały niskie obroty dealerów samochodowych - niedobór półprzewodników oraz wstrzymanie produkcji przez koncerny samochodowe utrwali taki stan w kolejnych miesiącach.  

Prognozujemy, że wysokie tempo wzrostu utrzyma się także w grudniu. Badania świąteczne prowadzone cyklicznie przez IBRIS oraz Deloitte wskazują, że Polscy konsumenci planują zwiększyć wydatki o około 11 proc. Poprzednie ankiety zaniżały realne tempo wzrostu konsumpcji. W porównaniu do 2020 r. lepsze wyniki prawdopodobnie zanotują sklepy z zabawkami i elektroniką.

Dynamika produkcji budowlano-montażowej przyśpieszyła z 4,2 do 12,7 proc., sporo powyżej rynkowych prognoz (6 proc.). Komentarz GUS wskazuje na dynamiczny wzrost wszystkich komponentów. Dane stanowią optymistyczny sygnał dla inwestycji w IV kwartale.

Listopadowe dane sugerują, że wzrost PKB w całym 2021 roku będzie dużo silniejszy od prognoz formułowanych jeszcze miesiąc temu. Spodziewamy się, że Polska gospodarka skończy ten rok większa o 5,4 proc. 

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: GUS | dane makroekonomiczne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »