Komentarz do danych o inflacji

Żywność i napoje bezalkoholowe były w I połowie sierpnia o 0,9% tańsze niż w II połowie lipca oraz o 2,0% tańsze wobec I połowy lipca. Jest to spadek głębszy niż oczekiwaliśmy. W całym miesiącu ceny żywności mogą obniżyć się średnio o 1,0%-1,3% m/m, co przyczyni się do spadku CPI w sierpniu o ok. 0,1% m/m. Stopa inflacji wzrośnie w takim przypadku nieznacznie do 5,3%-5,4% r/r.

Żywność i napoje bezalkoholowe były w I połowie sierpnia o 0,9% tańsze niż w II połowie lipca oraz o 2,0% tańsze wobec I połowy lipca. Jest to spadek głębszy niż oczekiwaliśmy. W całym miesiącu ceny żywności mogą obniżyć się średnio o 1,0%-1,3% m/m, co przyczyni się do spadku CPI w sierpniu o ok. 0,1% m/m. Stopa inflacji wzrośnie w takim przypadku nieznacznie do 5,3%-5,4% r/r.

- Według wstępnych szacunków GUS w I połowie sierpnia br. ceny żywności i napojów bezalkoholowych były o 0,9% niższe niż w II połowie lipca i o 2,0% niższe niż w I połowie lipca.

- Ceny żywności obniżyły się głównie za sprawą warzyw, które staniały 12,3% wobec II połowy lipca i 21,8% wobec I połowy lipca. Owoce staniały o 1,9% wobec II połowy lipca i o 9,1% wobec I połowy lipca. Pozostałe grupy towarów żywnościowych charakteryzowały się stosunkowo stabilnymi cenami - z wyłączeniem grup ?owoce" i ?warzywa" ceny zmniejszyły się o 0,1% w stosunku do II połowy lipca oraz pozostały bez zmian wobec I połowy lipca br.

Reklama

- Powyższe dane sugerują, że na początku sierpnia utrzymał się równie szybki jak w lipcu spadek cen żywności. Biorąc pod uwagę, że ceny te spadają już od czerwca, należałoby oczekiwać, że w następnych tygodniach proces ten zostanie wyhamowany. Tym bardziej, że oprócz owoców i warzyw ceny pozostałych produktów żywnościowych są stabilne, a pod koniec września warzywa zaczną najprawdopodobniej drożeć. Przewidujemy, że w II połowie sierpnia ceny żywności nie będą niższe niż w I połowie, a w całym miesiącu żywność stanieje średnio o 1,0% m/m.

- Oznacza to nieco bardziej optymistyczny niż zakładaliśmy poprzednio wskaźnik inflacji w sierpniu. Szacujemy, że zmiana CPI wyniesie -0,1% m/m oraz 5,3%-5,4% r/r. W kolejnych dwóch miesiącach stopa inflacji powróci prawdopodobnie do poziomu z lipca, natomiast od listopada tempo inflacji zacznie wzrastać, głównie ze względu na niską bazę odniesienia oraz efekt słabszego złotego.

- Dla rynku finansowego dzisiejsze dane powinny mieć znaczenie neutralne. Po pierwsze RPP najprawdopodobniej znała te szacunki, podejmując decyzję o redukcji stóp procentowych. Po drugie wiarygodność danych przyspieszonych nt. cen żywności jest w ostatnich miesiącach bardzo niska. Różnią się one bowiem dramatycznie od ostatecznych wyników, podawanych w Biuletynie Statystycznym GUS. W lipcu różnica pomiędzy faktyczną zmianą cen żywności a tą wynikającą z szacunków wstępnych wyniosła 7 pkt. proc. (czyli ponad 1/3). Co więcej nie sposób określić, czy szacunki wstępne będą zaniżone, czy zawyżone wobec danych końcowych. Należy więc do dzisiejszych informacji GUS podchodzić z dużą rezerwą.

- Niemniej jednak, jeżeli kolejne szacunki cen żywności w drugiej połowie sierpnia (publikacja 4 września) pokażą, że tendencja spadkowa nie wyhamowała, należało będzie to traktować jako wskazówkę, iż sierpniowa inflacja nie wzrośnie w stosunku do poziomu z lipca (5,2%). W takim przypadku we wrześniu i październiku tempo wzrostu CPI może się obniżyć do ok. 5% r/r lub minimalnie poniżej, co będzie oznaczało wzrost prawdopodobieństwa, że inflacja w grudniu br. znajdzie się poniżej tegorocznego celu inflacyjnego. Taki rozwój wydarzeń, przy założeniu że nie pogorszy się sytuacja budżetowa, prowadził będzie do wzrostu oczekiwań na kolejną obniżkę stóp procentowych w IV kwartale br.

PKO Bank Polski S.A.
Dowiedz się więcej na temat: deta | ceny żywności | Dana | komentarz | żywność | danie | GUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »