Komunikacja miejska za darmo dla emerytów. Jest jeden warunek

Darmowa komunikacja miejska obowiązuje jako wyjątkowy benefit dla seniorów. Wystarczy spełnić jeden warunek i można jeździć bez biletów. Część seniorów już teraz jeździ bez biletów, podczas gdy niektórzy muszą na taką szansę poczekać. Kluczowy w temacie darmowej komunikacji miejskiej jest wiek seniora.

  • Emeryci w Polsce mają szansę na przejazdy za darmo komunikacją miejską.
  • Darmowa komunikacja miejska obowiązuje jednak wyłącznie po osiągnięciu odpowiedniego wieku.
  • Zanim osiągniemy jednak wymagany wiek, już mamy szansę na spore zniżki.

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów dotyczy milionów osób, a kolejni czekają na przejazdy bez biletów. Aby mieć prawo do bezpłatnej komunikacji, trzeba spełnić jeden prosty warunek. Dotyczy on wieku.

Darmowa komunikacja miejska. Musisz mieć przynajmniej 70 lat

Komunikacja miejska za darmo przysługuje od 70. urodzin. Wiek to jedyny warunek stojący na drodze do nieodpłatnego korzystania z autobusów, tramwajów i innych środków komunikacji miejskiej. W razie kontroli biletów emeryci pokazują legitymację emeryta, dowód osobisty lub inny dokument ze wskazaną datą urodzenia. 

Reklama

Są jednak miasta, gdzie przed 70. urodzinami emeryci mogą jeździć z wysoką zniżką lub w ogóle bez biletu. Warunki przyznania, jak i wymiar ulg, różnią się w poszczególnych miastach.

Na przykład w Szczecinie 50 procent upustu można uzyskać już na 5 lat przed wiekiem emerytalnym, niezależnie od płci. W Warszawie osoby, które ukończyły 65. rok życia, mogą wykupić roczny "bilet seniora" na komunikację miejską w cenie 50 zł. 

Komunikacja miejska za darmo dla emerytów w wieku 65 lat. Tylko trzy takie miasta w Polsce

Bydgoszcz, Wrocław i Lublin to trzy miasta, w których obowiązuje darmowa komunikacja miejska dla seniorów już od wieku 65 lat. Kobiety, których powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat, muszą poczekać 5 lat, natomiast mężczyźni zyskają przywilej natychmiast po uzyskaniu praw emerytalnych.

Panie mogą wystąpić o 50 proc. zniżki na przejazdy jako emerytki. W Polsce powszechnie bowiem obowiązuje ulga, która uprawnia seniorów po przekroczeniu wieku emerytalnego do jazdy na połowę tańszych biletach. Zniżka dotyczy nie tylko komunikacji miejskiej, ale również pociągów.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »