Reklama

Końcówka roku bez paliwowych niespodzianek

Na rynku międzynarodowym w mijającym tygodniu zobaczyliśmy wiele ważnych rozstrzygnięć - dotyczących relacji USA-Chiny i wyborów w Wielkiej Brytanii, a wcześniej też planów wydobycia OPEC. Jak wpłynie to na rynek paliw w Polsce? Pewne, że gaz nadal będzie drożeć.

Prognozy e- petrol.pl nie powinny przestraszyć tankujących w okresie przedświątecznym. Zapewne w krótkim czasie nie będziemy świadkami specjalnie dynamicznych cenowych skoków.

Cenniki w hurcie nie szaleją

Reklama

Zmienność cen hurtowych w ostatnim tygodniu jest niewielka - w przypadku benzyny 95-oktanowej zmiana w porównaniu z minioną sobotą wynosi zaledwie 5 zł/m sześc. - średnia cena tego paliwa to dzisiaj 3880 zł/m sześc. W przypadku oleju napedowego zmiana w tym samym czasie wyniosła zaledwie 1,8 zł na metrze sześc., a średnia cena tego paliwa to 4067,4 zł/m sześc. Jeśli chodzi o hurtowe ceny oleju opałowego, zmiana w omawianym okresie wyniosła jedynie 1,4 zł w górę - a paliwo to kosztuje dzisiaj średnio 2658 zł/m sześc.

Benzyna stabilnie, gaz nadal droższy

Prognozy dla cen detalicznych na rynku polskim w nadchodzącym tygodniu nie są bardzo odmienne od bieżących poziomów cen - z wyjątkiem autogazu. W okresie między 16 i 22 grudnia 2019 przewidujemy koszt tankowania litra Pb98 na poziomie 5,19-5,30 zł/l, a dla litra benzyny Pb95 cena wyniesie 4,90-5,01 zł. W przypadku diesla możliwa jest niewielka zwyżkowa korekta, a nasza prognoza lokuje się na poziomie 5,04-5,15 zł/l. W przypadku autogazu perspektywa wzrostów jest znacznie bardziej prawdopodobna i cena tego paliwa wynieść może 2,32-2,40 zł/l.

Coraz więcej argumentów za drogą ropą

Ubiegłotygodniowa decyzja OPEC+ o pogłębieniu cięć wydobycia była solidnym wsparciem dla drogiej ropy, nie przełożyła się jednak na próbę ataku na wrześniowe maksima cenowe. Przez pierwszą połowę mijającego tygodnia notowania surowca oscylowały w okolicach poziomu 64 dolarów, notując w środę, po zaskakujących danych o wzroście zapasów ropy i paliw w USA, lokalne minimum na poziomie 63,01 USD. Przed weekendem ropa znowu drożeje i w piątkowe przedpołudnie jej cena pokonała poziom 65 dolarów.

Impulsem do dalszych wzrostów są informacje o postępach w amerykańsko-chińskich negocjacjach. Według amerykańskich mediów, udało się ustalić warunki częściowego porozumienia handlowego. Dzięki temu administracja Donalda Trumpa ma wstrzymać planowane na najbliższą niedzielę wprowadzenie nowych ceł na import z Chin, a władze w Pekinie zobowiążą się do zakupu w 2020 r. towarów rolnych z USA na kwotę 50 mld USD. Normalizacja amerykańsko-chińskich stosunków handlowych to dobra wiadomość dla globalnej gospodarki i tym samym dla perspektyw popytu na ropę, dlatego inwestorzy na rynku naftowym zareagowali optymistycznie na doniesienia w sprawie porozumienia.

Oprac. dr Jakub Bogucki, Grzegorz Maziak, e-petrol.pl

Kalendarium najważniejszych wydarzeń 16-22 grudnia 2019:

Poniedziałek o Chiny - produkcja przemysłowa o Japonia - indeks PMI dla przemysłu o Strefa euro - indeks PMI dla przemysłu o USA - indeks ISM dla przemysłu Wtorek o USA - produkcja przemysłowa Środa o Niemcy - indeks instytutu Ifo o Strefa euro - inflacja konsumencka Czwartek o Japonia - decyzja ws. stóp procentowych o Polska - produkcja przemysłowa o Wielka Brytania - decyzja ws. stóp procentowych Piątek o Polska - sprzedaż detaliczna o USA - PKB o USA - wydatki i dochody Amerykanów

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »