Kończy się termin na zgłoszenia do komisji wyborczych. Ile można zarobić?

Tylko do piątku można zgłaszać się do obwodowych komisji wyborczych. Za udział w pracach komisji przysługuje dieta. Można więc nie tylko pomóc w przeprowadzaniu wyborów, ale i zarobić kilkaset złotych. W tym roku na członków komisji czeka więcej pieniędzy niż przy poprzednich wyborach.

W piątek 15 września mija termin zgłaszania kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych. Zgłoszenia mogą dokonać pełnomocnicy komitetów wyborczych. 

Obwodową komisję wyborczą powołuje się w każdym obwodzie głosowania w wyborach, a więc tam, gdzie wyborcy mogą zagłosować. 

Przypominamy, jak się zgłosić, kto może zostać członkiem komisji, na jaką dietę mogą liczyć członkowie oraz jakie obowiązki wiążą się z zasiadaniem w obwodowej komisji wyborczej. 

Komisje wyborcze: obowiązki członków

Co w ogóle musi robić osoba, która została wybrana do komisji obwodowej? Do zadań obwodowej komisji wyborczej należy:  

Reklama

 • przeprowadzenie głosowania w obwodzie;  
 • czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania; 
 • ustalenie wyników głosowania w obwodzie i podanie ich do publicznej wiadomości; 
 • przesłanie wyników głosowania do właściwej komisji wyborczej. 

Dieta dla członków komisji wyborczych

Osoby zasiadające w komisji nie muszą wykonywać tej pracy za darmo. Członkom obwodowych komisji wyborczych przysługuje zryczałtowana dieta za czas związany z wykonywaniem przypisanych im czynności.  

Ile dokładnie dostaną członkowie komisji podczas wyborów w 2023 roku? To zależy od pełnionej funkcji.  

 • Przewodniczący komisji zarobią 800 zł. 
 • Zastępcy przewodniczących zarobią 700 zł. 
 • Członkowie obwodowych komisji wyborczych zarobią 600 zł. 

Jak zwraca uwagę serwis bankier.pl, to więcej niż przy poprzednich wyborach parlamentarnych w 2019 roku. Wtedy przewodniczący mógł liczyć na 500 zł, jego zastępca na 400 zł, a członek komisji - na 350 zł. 

Diety i zwroty kosztów otrzymane przez osoby pełniące obowiązki społeczne i obywatelskie są zwolnione z opodatkowania (do kwoty 3 tys. zł miesięcznie). Nie trzeba ich uwzględniać w rozliczeniu PIT.  

Kto może zostać członkiem komisji - wymagania

Osoba, która chce zasiadać w komisji wyborczej, musi spełnić kilka warunków. Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca prawo wybierania. To znaczy że kandydatem może zostać osoba, która: 

 • jest obywatelem polskim,  
 • najpóźniej w dniu zgłoszenia kończy 18 lat,  
 • nie jest pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,  
 • nie jest pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu  
 • nie jest ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu. 

To nie jedyne warunki. Kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa. 

W komisji nie mogą zasiadać kandydaci w wyborach, komisarze wyborczy, pełnomocnicy wyborczy i finansowi komitetu wyborczego, urzędnicy wyborczy, mężowie zaufania i obserwatorzy społeczny. 

Osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach wyborczych, niż okręg, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona. 

Komisje wyborcze w 2023 roku - jak złożyć zgłoszenie

Aby zostać członkiem obwodowej komisji wyborczej należy skontaktować się w tej sprawie z komitetem wyborczym. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja, za pośrednictwem urzędu gminy. 

Można też samodzielnie zgłosić swoją kandydaturę urzędnikowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy lub komisarzowi wyborczemu. Wtedy w przypadku konieczności uzupełnienia składu komisji przez komisarza wyborczego kandydatura może zostać wykorzystana. 

Zgodnie z Kalendarzem wyborczym termin na zgłaszanie przez pełnomocników komitetów wyborczych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych upływa 15 września. Obwodowe komisje wyborcze powołane zostaną do 25 września. 

Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba zostanie powołana w jej skład.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: komisje wyborcze | wybory 2023 | zarobki

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »