Koniunktura w przemyśle, budownictwie i handlu we wrześniu 2002 r.
Ocena ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest we wrześniu nadal negatywna, choć nieznacznie lepsza niż przed miesiącem i mniej pesymistyczna niż przed rokiem.
Wynika to z korzystnych prognoz dotyczących przyszłego popytu i produkcji na najbliższe miesiące. Bieżące oceny są nieco ostrożniejsze od poprzednich sprzed miesiąca. Negatywne oceny klimatu koniunktury formułowane są przez przedsiębiorstwa obu sektorów własności, w zdecydowanie większym stopniu przez firmy publiczne.
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie oceniany jest pozytywnie, ale na poziomie nieco niższym niż w sierpniu i niższym niż we wrześniu w latach 1993-2000. Poprawiają się oceny bieżącej sytuacji, natomiast prognozy na najbliższe miesiące, choć optymistyczne, są nieco gorsze niż przed miesiącem. Ogólny klimat koniunktury w przedsiębiorstwach publicznych jest dużo lepszy niż w firmach prywatnych.
We wrześniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest negatywnie, na poziomie zbliżonym do ocen z poprzedniego miesiąca, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ośmiu poprzednich lat. Sytuacja taka jest wypadkową nieco mniej pesymistycznie ocenianej ogólnej sytuacji bieżącej i gorszych niż przed miesiącem przewidywań dotyczących kształtowania się tej sytuacji w najbliższych miesiącach.
Badania koniunktury przemysłu przetwórczego, budownictwa i handlu są częściowo finansowane ze środków Komisji Europejskiej.
Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za treść i wykorzystanie informacji zawartych w publikacji.
1. Przetwórstwo przemysłowe
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym nieznacznie się poprawił, chociaż nadal kształtuje się na poziomie ujemnym i wynosi minus 2. Wśród badanych przedsiębiorstw 21% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 23% - jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio - 22% i 25%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Ogólny klimat koniunktury jest oceniany wyraźnie gorzej w sektorze publicznym niż prywatnym.
Na niewielkie pogorszenie ocen bieżącego popytu wpływają gorsze oceny popytu zagranicznego, podczas gdy popyt krajowy oceniany jest lepiej niż przed miesiącem. Wraz z niewielkim pogorszeniem ocen bieżącego popytu ostrożniejsze są też oceny bieżącej produkcji. Producenci decydują się wprawdzie na niewielkie rozszerzenie produkcji, ale na mniejszą skalę niż w zeszłym miesiącu. Obniża się też poziom ciągle nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Przewidywania dotyczące kształtowania się przyszłego popytu i produkcji są optymistyczne. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest nadal oceniana negatywnie mimo zmniejszających się trudności zarówno w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, jak i w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych przez przedsiębiorstwa. W najbliższych miesiącach przedsiębiorcy spodziewają się niewielkiego tylko pogorszenia swej sytuacji finansowej. W nadchodzących trzech miesiącach przewiduje się utrzymanie redukcji zatrudnionych na skalę zbliżoną do prognozowanej miesiąc wcześniej. Ceny na wyroby przemysłowe mogą nieco wzrosnąć.
Na ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym składa się zróżnicowana sytuacja w poszczególnych jego działach. Najbardziej korzystnie oceniają we wrześniu koniunkturę producenci: skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych (wskaźnik plus 13 - wzrost o 5 punktów w stosunku do ubiegłego miesiąca), wyrobów włókienniczych (plus 12 - wzrost o 6 punktów), wyrobów z drewna (plus 12 - wzrost o 12 punktów), maszyn i aparatury elektrycznej (plus 11 - wzrost o 4 punkty), sprzętu i urządzeń rtv (plus 10 - wzrost o 16 punktów), wyrobów chemicznych (wskaźnik plus 9 - wzrost o 3 punkty). Najgorsze oceny formułują producenci: metali (minus 29 - spadek o 5 punktów), pojazdów mechanicznych, przyczep i naczep (minus 22 - spadek o 9 punktów), maszyn i urządzeń (minus 18 - spadek o 1 punkt), odzieży i wyrobów futrzarskich (minus 16 - wzrost o 4 punkty), instrumentów medycznych, precyzyjnych i optycznych (minus 14 - spadek o 14 punktów), pozostałego sprzętu transportowego (minus 12 - wzrost o 6 punktów).
W kilku wybranych działach przemysłu sytuacja przedstawia się następująco.
Optymistycznie i lepiej niż przed miesiącem oceniają we wrześniu swoją koniunkturę producenci skór wyprawionych i wyrobów ze skór wyprawionych. Wpływają na to wysoce korzystne oceny zarówno bieżące jak i prognostyczne dotyczące popytu i produkcji. Nadal utrzymują się nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo znacznie gorszych niż przed miesiącem zdolności do ściągania należności, producenci nie sygnalizują trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań. Przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej są optymistyczne, lepsze niż przed miesiącem. W nadchodzących miesiącach można oczekiwać stosunkowo niewielkiej redukcji zatrudnienia. Ceny na wyroby ze skór wyprawionych mogą wzrosnąć.
Ogólny klimat koniunktury w przedsiębiorstwach zajmujących się włókiennictwem oceniany jest przez producentów korzystnie, lepiej niż miesiąc wcześniej. Wynika to zarówno ze znacznej poprawy ocen bieżących, jak i prognostycznych dotyczących popytu i produkcji. Zmniejsza się nadal nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Mimo znacznych opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów producenci nie napotykają na trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. Przewiduje się, że najbliższych miesiącach sytuacja finansowa tej grupy przedsiębiorstw może się wyraźnie poprawić, choć oczekiwania te są nieco ostrożniejsze niż w sierpniu . Ceny na produkowane wyroby mogą się nadal obniżyć. Redukcja zatrudnienia może być niewielka.
Ogólny klimat koniunktury jest oceniany przez producentów wyrobów chemicznych nieco lepiej niż miesiąc temu. Poprawa bieżącego popytu powoduje, że producenci decydują się na rozszerzenie skali produkcji. Przewidywania dotyczące popytu i produkcji są optymistyczne, choć ostrożniejsze niż przed miesiącem. Przedsiębiorstwa odczuwają niewielki niedobór zapasów wyrobów chemicznych. W wyniku zmniejszających się opóźnień w ściąganiu należności od kontrahentów, producenci sygnalizują zdolność do terminowego regulowania bieżących zobowiązań finansowych. Formułowane przez producentów prognozy wskazują na możliwość większej niż przed miesiącem poprawy swej sytuacji finansowej. W najbliższych miesiącach redukcje pracowników mogą się utrzymać na poziomie sprzed miesiąca. Ceny na chemikalia mogą się obniżyć.
Producenci masy włóknistej, papieru oraz wyrobów z papieru oceniają klimat koniunktury pozytywnie, choć znacznie gorzej niż przed miesiącem. Spowodowane to jest dużo ostrożniejszymi niż przed miesiącem prognozami. Mimo znacznego pogorszenia ocen bieżącego popytu producenci decydują się na dalsze rozszerzenie skali produkcji. Prognozy popytu i produkcji są nadal optymistyczne, choć znacznie gorsze niż przed miesiącem. Producenci odczuwają nieznaczny niedobór zapasów wyrobów gotowych. Pozytywnie oceniane możliwości terminowego ściągania należności od kontrahentów powodują, że producenci w niewielkim stopniu odczuwają trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może się poprawić, choć w stopniu nieco wolniejszym niż przewidywano miesiąc wcześniej. Dyrektorzy tej grupy jednostek zamierzają w najbliższych miesiącach nieznacznie podnieść ceny na swoje wyroby. Przewidują też dalsze duże redukcje pracowników, na poziomie zbliżonym do przewidywań sprzed miesiąca.
Producenci mebli oceniają we wrześniu swoją koniunkturę pozytywnie, lepiej niż miesiąc wcześniej. Znaczna poprawa popytu powoduje, że produkcja rozszerzana jest w stopniu większym niż przed miesiącem. Przewidywania są bardzo optymistyczne i wskazują na możliwość znacznego wzrostu zarówno przyszłego popytu jak i przyszłej produkcji. Zmniejsza się nieco poziom nadmiernych zapasów wyrobów gotowych. Mimo zwiększonych opóźnień w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, producenci mają mniejsze trudności w regulowaniu przez nich bieżących zobowiązań finansowych. Prognozy sytuacji finansowej przedsiębiorstw wskazują na optymizm producentów, większy niż przed miesiącem. Dyrektorzy przedsiębiorstw zamierzają przeprowadzić dalsze redukcje zatrudnienia, choć na skalę nieco mniejszą od przewidywań z zeszłego miesiąca. Ceny na meble mogą się nieco obniżyć.
Poprawia się też nieznacznie koniunktura w przedsiębiorstwach produkujących artykuły spożywcze, napoje i wyroby tytoniowe. Spowodowane to jest nieco lepszymi niż miesiąc wcześniej przewidywaniami odnoszącymi się do sytuacji w najbliższych miesiącach. Jednak większe ograniczenia bieżącego popytu powodują, że producenci decydują się na ograniczenie skali produkcji. Przewidywania dotyczące przyszłego popytu i produkcji są korzystne i lepsze niż w zeszłym miesiącu. Zwiększa się nieco nadmierny poziom zapasów wyrobów gotowych. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest nadal niezadowalająco, mimo iż producenci napotykają na mniejsze trudności zarówno w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, jak i w ściąganiu należności od kontrahentów. Na najbliższe miesiące producenci tej grupy przewidują dalsze pogorszenie swojej sytuacji finansowej, choć na nieco mniejszą skalę niż prognozowano miesiąc wcześniej. Dyrektorzy zamierzają wprawdzie w najbliższych miesiącach nieznacznie zmniejszyć skalę zwolnień pracowników, ale będzie ona nadal znaczna. Spadek cen artykułów spożywczych, napojów i wyrobów tytoniowych może być natomiast mniejszy niż prognozowano w sierpniu.
Producenci wyrobów gumowych i z tworzyw sztucznych oceniają swoją koniunkturę negatywnie, gorzej niż w poprzednim miesiącu. Spowodowane to jest niewielkim pogorszeniem się ocen zarówno bieżących jak i prognostycznych. Mimo niewielkiego ograniczenia bieżącego popytu producenci decydują się na rozszerzenie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są optymistyczne, choć dużo gorsze niż przed miesiącem. Poziom zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom określany jako wystarczający. Pogarsza się niezadowalająca sytuacja finansowa przedsiębiorstw, zwiększają się zarówno trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań jak i w ściąganiu należności od kontrahentów. Formułowane prognozy wskazują, że również w najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulec dalszemu pogorszeniu. Utrzyma się dotychczasowa skala zwolnień pracowników. Możliwa jest też większa niż przewidywano w sierpniu obniżka cen na wyroby gumowe i z tworzyw sztucznych.
Koniunktura w przedsiębiorstwach produkujących pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy oceniana jest gorzej niż w zeszłym miesiącu. Nadal negatywne oceny bieżącego popytu powodują, że producenci decydują się na zmniejszenie skali bieżącej produkcji. Prognozy natomiast są optymistyczne i bardziej śmiałe niż przed miesiącem. Nieznacznie zwiększają się ciągle jeszcze nadmierne zapasy wyrobów gotowych. Mimo iż przedsiębiorcy nie sygnalizują trudności w terminowym ściąganiu należności od kontrahentów, to odczuwają duże trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Najbliższe miesiące mogą przynieść dalsze pogorszenie sytuacji finansowej przedsiębiorstw. Dyrektorzy przewidują obniżenie cen na pojazdy mechaniczne, przyczepy i naczepy. Przewidywane zwolnienia pracowników mogą być nieco mniejsze niż prognozowano w sierpniu.
2. Budownictwo
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w budownictwie kształtuje się we wrześniu na poziomie nieco niższym niż w sierpniu i wynosi plus 4. Wśród badanych przedsiębiorstw 23% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 19% - jej pogorszenie (w sierpniu odpowiednio - 25% i 20%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. W przedsiębiorstwach publicznych koniunkturę ocenia się dużo lepiej niż w firmach prywatnych.
Przedsiębiorstwa sygnalizują, że portfel zamówień na roboty budowlano-montażowe nieznacznie spada. Jedynie firmy publiczne zgłaszają wzrost zamówień. Ogólna prognoza portfela zamówień na najbliższe trzy miesiące jest optymistyczna, w przedsiębiorstwach publicznych lepsza niż w firmach prywatnych, choć wyraźnie gorsza niż w ubiegłym miesiącu.
Oceny bieżącej produkcji budowlano-montażowej są negatywne, choć nieco lepsze od ocen sprzed miesiąca (odpowiedni wskaźnik kształtuje się na poziomie minus 8). Tylko firmy publiczne wskazują na wzrost bieżącej produkcji. Prognozy dotyczące produkcji budowlano-montażowej są pozytywne. Firmy publiczne prognozują swoją produkcję budowlano-montażową bardziej optymistycznie niż jednostki prywatne.
Bieżąca ogólna sytuacja finansowa przedsiębiorstw budowlano-montażowych jest niezadowalająca. Przedsiębiorstwa prywatne oceniają ją dużo gorzej niż firmy publiczne. W ciągu najbliższych trzech miesięcy należy spodziewać się dalszego pogarszania sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlanych. Firmy publiczne prognozują nieznaczne pogorszenie swojej sytuacji finansowej w stosunku do prognoz z ubiegłego miesiąca. Prognozy w tym zakresie formułowane przez przedsiębiorstwa prywatne są dużo bardziej pesymistyczne niż przewidywania firm publicznych
W najbliższych trzech miesiącach przewidywany jest dalszy spadek cen realizacji robót budowlano-montażowych, chociaż w stopniu wolniejszym od prognoz sprzed miesiąca, zbliżony dla firm publicznych i prywatnych.
Nadal utrzymuje się spadkowa tendencja zatrudnienia w budownictwie, przy czym skala przewidywanych redukcji pracowników może być zbliżona do prognoz z ubiegłego miesiąca, nieco większa w jednostkach sektora prywatnego niż publicznego.
We wrześniu utrzymuje się obserwowany od kilku miesięcy bardzo niski odsetek jednostek nie odczuwających żadnych barier w prowadzeniu działalności budowlano-montażowej (1,4%). Nadal największe trudności napotykane przez przedsiębiorstwa związane są z konkurencją ze strony innych firm (we wrześniu sygnalizuje ją 79% przedsiębiorstw zgłaszających bariery wobec 76% w sierpniu) oraz niedostatecznym popytem (wymienianym podobnie jak w sierpniu przez 77% jednostek). W porównaniu z ocenami sprzed miesiąca nie odnotowano znaczących zmian w odczuwaniu innych barier.
W stosunku do popytu oczekiwanego w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy około 31% przedsiębiorstw budowlanych ocenia swoje zdolności produkcyjne jako zbyt wysokie, 62% jako wystarczające, a 7% jako zbyt niskie. Opinie te są zbliżone do ocen wyrażanych przed miesiącem.
3. Handel detaliczny
We wrześniu wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się na poziomie minus 13, co oznacza zbliżone oceny w stosunku do ubiegłego miesiąca. Wśród badanych przedsiębiorstw 14% sygnalizuje poprawę koniunktury, a 27% - jej pogorszenie. Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.
Przedsiębiorstwa handlowe sygnalizują nieco większe niż miesiąc wcześniej ograniczenia bieżącej sprzedaży. Notowany przez przedsiębiorstwa niedobór zapasów towarów zmniejsza się w stosunku do wskazań z ubiegłego miesiąca. Nadal utrzymują się trudności w terminowym regulowaniu zobowiązań finansowych, choć są one nieco mniejsze niż w sierpniu. W najbliższych miesiącach sytuacja finansowa przedsiębiorstw może pogarszać się w tempie zbliżonym do przewidywań z ubiegłego miesiąca. Przyszła sprzedaż może być ograniczana w stopniu większym niż prognozowano w sierpniu. Ograniczenia zamówień na towary mogą być też nieco większe niż przewidywano w ubiegłym miesiącu. W stosunku do prognoz formułowanych miesiąc wcześniej, przewiduje się nieco większe zwolnienia pracowników. Ceny na towary obniżają się w tempie nieco szybszym niż w sierpniu. W najbliższych miesiącach ich spadek może być nieznaczny.
Biorąc pod uwagę podział na klasy wielkości przedsiębiorstw, jedynie jednostki największe o liczbie pracujących 250 i więcej osób, oceniają koniunkturę pozytywnie (plus 5 we wrześniu wobec minus 5 w sierpniu). Najgorzej oceniają ją jednostki o liczbie pracujących do 9 osób (wskaźnik ogólnego klimatu wynosi minus 20 we wrześniu wobec minus 21 przed miesiącem). Wskaźnik koniunktury w jednostkach o liczbie pracujących 10-49 osób kształtują się na poziomie minus 14 (w sierpniu minus 15), w jednostkach o liczbie pracujących 50-249 osób - na poziomie minus12 (przed miesiącem minus 6).
W jednostkach o liczbie pracujących 250 i więcej osób bieżąca sprzedaż jest oceniana negatywnie, lecz znacznie mniej pesymistycznie niż w sierpniu. Aktualna sytuacja finansowa przedsiębiorstw ulega poprawie i jest oceniana przez te jednostki pozytywnie. W najbliższych miesiącach kondycja finansowa tej grupy jednostek może ulec dalszej poprawie. W porównaniu z sierpniem, zwiększa się nieznacznie nadmierny poziom zapasów. Przewidywany w najbliższych miesiącach wzrost sprzedaży uzasadnia dużo bardziej optymistyczne niż w ubiegłym miesiącu prognozy dotyczące wzrostu zamówień na towary. We wrześniu odnotowywany jest szybszy niż w sierpniu spadek cen, jednak na najbliższe miesiące prognozuje się ich ponowny wzrost. Skala redukcji zatrudnienia może być większa niż przewidywano w sierpniu.
Nadal negatywne oceny ogólnego klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach o liczbie pracujących do 9 osób są konsekwencją pesymistycznych odczuć tak w odniesieniu do sytuacji bieżącej jak i prognozowanej na najbliższe miesiące. Wprawdzie bieżąca sprzedaż jest oceniana nieco lepiej niż w sierpniu, ale formułowane prognozy wskazują na jej wyraźne ograniczenie w nadchodzących miesiącach. We wrześniu negatywne oceny sytuacji finansowej przedsiębiorstw ulegają też małej poprawie w stosunku do sierpnia. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszego, wyraźnego pogorszenia kondycji finansowej tej grupy jednostek. Ceny na towary są obniżane w tempie nieco wolniejszym niż w sierpniu. Formułowane prognozy wskazują na możliwość ich dalszego spadku w najbliższych miesiącach. Poziom zapasów towarów jest niedostateczny w stosunku do potrzeb, chociaż ich niedobór nieznacznie zmniejsza się. W najbliższych miesiącach zamówienia na towary będą ograniczane w stopniu jeszcze większym niż prognozowano w sierpniu. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać dalszych zwolnień pracowników, przy czym redukcja zatrudnienia będzie utrzymywała się na tym samym co dotychczas poziomie.
Oceny koniunktury w poszczególnych branżach handlu detalicznego są we wszystkich grupach negatywne. Oceny zbliżone do ubiegłego miesiąca notuje się w branżach: żywnościowej (sierpień - minus 13, wrzesień - minus 14) i pojazdy mechaniczne (sierpień minus 12, wrzesień - minus 11). Wskaźniki ogólnego klimatu koniunktury w jednostkach pozostałych branż są mniej pesymistyczne niż w ubiegłym miesiącu - w branżach: meble, rtv, agd wskaźnik ten poprawił się do minus 7 wobec minus 12 w sierpniu, w branżach: włókno, odzież, obuwie - z minus 28 do minus 20.
Utrzymanie się we wrześniu ocen klimatu koniunktury w przedsiębiorstwach sprzedających żywność na poziomie podobnym do sierpnia są konsekwencją nieco mniej pesymistycznej niż w sierpniu oceny bieżącej sytuacji ekonomicznej i bardziej pesymistycznych ocen jej kształtowania się w najbliższych miesiącach. Obserwowane we wrześniu ograniczenia bieżącej sprzedaży mogą ulec dalszemu zwiększeniu w nadchodzących miesiącach. Nie należy też oczekiwać uzupełnienia niedostatecznych we wrześniu zapasów towarów, bowiem przedsiębiorstwa nadal zamierzają ograniczać zamówienia na towary. Trudna, oceniana negatywnie, sytuacja finansowa przedsiębiorstw może ulegać dalszemu pogorszeniu. Obniżane we wrześniu ceny na żywność mogą w najbliższych miesiącach wzrastać tylko w nieznacznym stopniu. Wobec tak trudnej sytuacji tej grupy jednostek, należy oczekiwać większych redukcji zatrudnienia niż prognozowano w sierpniu.
W branży pojazdy mechaniczne obserwuje się znaczne ograniczenie bieżącej sprzedaży. Na najbliższe miesiące przewiduje się jednak niewielki jej wzrost. Zmniejsza się niedobór zapasów. Prognozy dotyczące zamówień u dostawców na pojazdy mechaniczne utrzymują się na tym samym negatywnym poziomie. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw jest gorsza niż w sierpniu. Jej prognozy na najbliższe miesiące są wprawdzie nadal pesymistyczne, ale lepsze niż w sierpniu. Kierujący przedsiębiorstwami prognozują w najbliższych miesiącach dalsze duże redukcje zatrudnienia. Przewidywany spadek cen na pojazdy mechaniczne może być nieco szybszy niż wskazywały prognozy z sierpnia.
Oceny bieżącej sprzedaży w jednostkach branż: meble, rtv, agd są we wrześniu pozytywne, dużo lepsze w porównaniu z sierpniem. W najbliższych miesiącach przewiduje się jednak ponowny spadek sprzedaży. Poziom zapasów towarów jest nadal określany jako niedostateczny w stosunku do potrzeb. Mimo to zamówienia na towary będą w najbliższym czasie ponownie ograniczane, co uzasadnia też negatywna prognoza sprzedaży. Ceny na towary spadają znacznie szybciej niż przed miesiącem. Przewidywane tempo ich spadku będzie wolniejsze niż prognozowano w sierpniu. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest pozytywnie, lepiej niż w sierpniu, ale na najbliższe miesiące przewiduje się jej ponowne pogorszenie. Na najbliższe miesiące przedsiębiorcy zakładają nieznaczne zmniejszenie skali zwolnień pracowników.
Na mniej pesymistyczną niż przed miesiącem ocenę klimatu koniunktury w jednostkach branż: włókno, odzież, obuwie ma wpływ znaczna poprawa (wprawdzie nadal negatywnych) ocen zarówno sprzedaży bieżącej jak i prognozowanej na najbliższe miesiące. Poziom zapasów uznawany jest za zbyt duży. W konsekwencji przyszłe zamówienia na towary będą wprawdzie nadal ograniczane, ale w stopniu znacznie mniejszym niż prognozowano w sierpniu. Ceny na towary nadal spadają, ale wolniej niż w sierpniu. Podobne są przewidywania na najbliższe miesiące. Zmniejszają się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych. Pomimo negatywnych wskaźników, prognozy wskazują na dalszą poprawę sytuacji finansowej przedsiębiorstw. W najbliższych miesiącach należy oczekiwać większej redukcji zatrudnienia w porównaniu do prognoz sprzed miesiąca.