Konkurs na prezesa PKO BP budzi ogromne zainteresowanie. Tłumy chętnych

W połowie lutego wystartował konkurs na prezesa największego polskiego banku - PKO BP. Jak pisze Money.pl, chętnych na to stanowisko jest wielu, zwłaszcza wśród obecnej kadry dyrektorskiej banku. Na giełdzie nazwisk pojawiają się też kolejni mocni kandydaci, dobrze znani w sektorze bankowym.

Według anonimowej osoby znającej kulisy procesu rekrutacyjnego, na którą powołuje się Money.pl, natychmiast po ogłoszeniu konkursu na prezesa przez nowo powołaną radę nadzorczą "rozdzwoniły się telefony" od osób zainteresowanych udziałem w konkursie, które dopytywały o szczegóły postępowania kwalifikacyjnego. 

Biuro prasowe PKO BP odmówiło odpowiedzi na pytanie, ile dokładnie osób zgłosiło się do konkursu i jaki jest jego harmonogram po zamknięciu pierwszego etapu, czyli po zakończeniu przyjmowania podań od kandydatów (zgłaszać można się do 26 lutego, do godz. 10:00). Poinformowało za to, że kolejnym etapem rekrutacji będą rozmowy z kandydatami, które będzie przeprowadzać Komitet ds. Nominacji i Wynagrodzeń Rady Nadzorczej.

Reklama

Kto nowym prezesem PKO BP? Na giełdzie mocne nazwiska z branży

Konkurs na prezesa największego banku w Polsce rozpala emocje w sektorze finansowym i w mediach, stąd co jakiś czas pojawiają się nazwiska potencjalnych faworytów w wyścigu o to prestiżowe stanowisko. Już jakiś czas temu głośno zrobiło się o możliwym "bankowym transferze roku", czyli objęciu sterów w PKO BP przez obecnego prezesa mBanku Cezarego Stypułkowskiego

Stypułkowski w rozmowie z Money.pl nie potwierdził ani nie zaprzeczył, że ubiega się o stanowisko szefa PKO BP; przypomniał jedynie, że jego kadencja jako prezesa mBanku kończy się w 2025 r. Jak dodaje portal, powołując się na anonimowe źródło bliskie sprawie, w przypadku Stypułkowskiego problem może stanowić zakaz konkurencji i to, jak do sprawy podejdzie jego obecny pracodawca, niemiecki właściciel mBanku - Commerzbank.

Źródła Money.pl informują też, że do "mocnych kandydatów" zaliczany jest jeden z trzech członków tymczasowego zarządu PKO BP (delegowany tam przez radę nadzorczą jako p.o. prezesa zarządu) - Szymon Midera. Pogłosek tych nie chciał komentować ani sam zainteresowany, ani bank. Midera może pochwalić się bogatym doświadczeniem w sektorze bankowym - był prezesem (a wcześniej wiceprezesem) Banku Pocztowego, pracował też w mBanku.

Swoje zainteresowanie udziałem w konkursie potwierdził natomiast Jacek Obłękowski, zastrzegając jednak, że ostatecznej decyzji o ewentualnym zgłoszeniu swojej kandydatury jeszcze nie podjął, ale uczyni to na dniach. Obłękowski jest prezesem agencji rekrutacyjnej Warsaw HeadHunters, a w swoim CV ma ponad 11-letni okres pracy w PKO BP (z trzyletnią przerwą na pracę w banku Dominet), zwieńczony piastowaniem stanowiska wiceprezesa zarządu.

Na giełdzie nazwisk pojawia się też Jakub Papierski, obecnie związany z gigantem konsultingowym E&Y. Przez prawie 12 lat by on wiceprezesem PKO BP odpowiedzialnym za pion bankowości inwestycyjnej i korporacyjnej (rozstał się z bankiem pod koniec 2021 r.). Wcześniej jeszcze Papierski pracował w innym państwowym banku - Pekao (najpierw jako dyrektor do spraw finansowych, a później jako prezes domu maklerskiego CDM Pekao). Stąd też na rynku słychać głosy, że być może Papierski ostatecznie trafi do nowego zarządu tego drugiego banku.

Nowa rada nadzorcza PKO BP dokonała "kadrowych czystek" w zarządzie

Rada nadzorcza PKO BP ogłosiła postępowanie kwalifikacyjne na stanowiska prezesa i członków zarządu banku w czwartek, 15 lutego. Konkurs jest otwarty i skierowany do wszystkich menadżerów spełniających kryteria pozwalające na ubieganie się o najwyższe stanowiska zarządcze. 

Obecnie w tymczasowym zarządzie banku, oprócz wspomnianego Szymona Midery jako p.o. prezesa, zasiadają Maciej Cieślukowski oraz Marek Radzikowski, delegowani przez radę nadzorczą do czasowego wykonywania czynności wiceprezesów zarządu. Ze "starego składu zarządu ostał się tylko Piotr Mazur, wiceprezes zarządu odpowiedzialny za kluczowy obszar, jakim jest zarządzanie ryzykiem. Nowy nadzór odwołał wszystkich pozostałych sześciu wiceprezesów PKO BP. Jeszcze zanim to się stało, 7 lutego rezygnację ze stanowiska prezesa złożył Dariusz Szwed.

PKOBP

54,2200 0,2800 0,52% akt.: 21.11.2024, 17:51
  • Otwarcie 54,3000
  • Max 54,6800
  • Min 53,0000
  • Kurs odniesienia 53,9400
  • Suma wolumenu 2 250 567
  • Suma obrotów 121 735 878,32
  • Widełki dolne 48,8700
  • Widełki górne 59,7200
Zobacz również: ALIOR ALIOR BNPPPL
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: PKO BP SA | prezes | konkurs
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »