Konsumenci powinni oszczedzać energię
Termomodernizacja domu pozwala oszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie. To inwestycje dla zamożnych, bo na modernizację 100-metrowego domu trzeba wydać 20 tys. zł.
Przez najbliższe kilka lat energia w Polsce będzie ciągle drożała - oceniają eksperci. Będzie to efekt m.in. poszukiwania przez wytwórców środków na inwestycje, kosztów ograniczenia emisji gazów cieplarnianych i zwiększonego zużycia drogiej energii ze źródeł odnawialnych. Konsumenci nie mają więc lepszego wyjścia niż oszczędzanie energii, ale ciągle często nie wiedzą, ile i co ich najwięcej kosztuje.
Którędy ucieka ciepło
- Niestety tylko 4 Polaków na 100 zdaje sobie sprawę z tego, że budynki mieszkalne pochłaniają około 34 proc. energii zużywanej w Polsce i że aż 71 proc. energii jest wykorzystywane na ich ogrzewanie - mówi Marcin Piotrowski, sekretarz generalny MIWO - Stowarzyszenia Producentów Wełny Mineralnej: Szklanej i Skalnej.
Jasne więc jest, że najwięcej energii i pieniędzy można zaoszczędzić na termomodernizacji domów. Specjaliści oceniają, że na kompleksowej termomodernizacji starszych domów można zaoszczędzić ponad 50 proc. energii zużywanej na ogrzewanie.
- Za straty ciepła w największym stopniu odpowiadają ściany i wentylacja, a w następnej kolejności dach i okna - mówi Marcin Piotrowski.
Najlepsze efekty daje kompleksowa termomodernizacja domu, co oznacza jednoczesną wymianę okien, ocieplenie ścian, dachów itd. To jednak nie jest tanie.
- Koszt takich zmian szacujemy na 180-400 zł na jeden metr kwadratowy powierzchni użytkowej domu - mówi Maciej Robakiewicz, prezes zarządu Fundacji Poszanowania Energii (FPE).
Warto zmienić instalację
Według danych MIWO już 1/3 gospodarstw domowych zainwestowała w termomodernizację, ale z ekonomicznego punktu widzenia nie zawsze najbardziej racjonalnie.
- Najbardziej opłacalna jest zmiana instalacji centralnego ogrzewania, a najmniej opłacalna jest wymiana okien, co robimy także ze względu na cechy użytkowe nowych okien, czyli szczelność i dobrą izolację akustyczną - mówi Maciej Robakiewicz.
Koszty remontu domu w celu poszukiwania oszczędności energii w dużej mierze zależą od rodzaju użytych materiałów budowlanych, a różnice cenowe między nimi mogą być znaczne.
- Koszty termomodernizacji niestety rosną, bo rosną ceny materiałów budowlanych i koszty pracy. Ale jednocześnie rosną też ceny energii - podkreśla Marcin Piotrowski.
- Poza tym remont domu poprawia także komfort codziennego życia, a inwestycje podnoszą wartość nieruchomości - dodaje.
Ireneusz Chojnacki