Reklama

Koronawirus w Polsce. ​Data drugiego etapu odmrażania jutro

Jutro rząd poda datę rozpoczęcia 2. etapu odmrażania gospodarki - poinformował w sieciach społecznościowych rzecznik rządu Piotr Müller. Dodał, że ustalane są ostatnie szczegóły dotyczące zasad sanitarnych związanych ze znoszeniem restrykcji w 2. fazie.

Rozważane są dwie daty rozpoczęcia 2. fazy odmrażania: 4 albo 11 maja. - Obie brane są pod uwagę - przyznał w wywiadzie dla radiowej Trójki Piotr Müller. Zgodnie z kwietniową zapowiedzią rządu, w drugim etapie odmrażania gospodarki prace ma wznowić część hoteli, hosteli i pensjonatów - wszystkie w reżimie sanitarnym. Po prawie dwóch miesiącach mają zostać otwarte biblioteki, muzea i galerie sztuki, a sklepy budowlane mają być czynne również w soboty.  

Prawdopodobnie luzowań będzie więcej. W wywiadzie dla Trójki rzecznik rządu przyznał, że brane są pod uwagę “pewne przesunięcia z trzeciego etapu". Niewykluczone, że będą one dotyczyć galerii handlowych. Jak poinformowała Polska Rada Centrów Handlowych (PRCH), od dwóch tygodni trwają rozmowy o procedurach bezpieczeństwa centrów. 

Reklama

A tydzień temu o ponownym otwarciu galerii handlowych z ich przedstawicielami, za pośrednictwem wideokonferencji, rozmawiali premier Mateusz Morawiecki, wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz i minister zdrowia Łukasz Szumowski.  

Jak kilkakrotnie wyjaśniał Szumowski, decyzje dotyczące kolejnych etapów odmrażania są uzależnione od danych epidemicznych. Rząd chce mieć pewność, że wprowadzenie 20 kwietnia 1. etapu odmrażania gospodarki nie spowodowało wzrostu zachorowań. Jeśli nastąpiłby gwałtowny wzrost liczby zakażeń COVID-19, to rząd nie tylko spowolni wprowadzanie kolejnych etapów, ale może też odwołać część ogłoszonych już luzowań. 

RAMOWY PLAN ODMRAŻANIA GOSPODARKI

I etap

Trwa pierwszy etap odmrażania. W Polsce znów można wchodzić do lasów i parków a w sklepach może przebywać więcej niż wcześniej osób. Można też odwiedzać cmentarze, a do udziału w uroczystościach pogrzebowych dopuszczono 50, a nie jak przedtem pięć osób. W weekendy zniesiono godziny dla seniorów a starszym dzieciom, od 13. roku życia, pozwolono na samodzielne poruszanie się po ulicach. 

II etap

Według zapowiedzi rządu, podczas drugiego etapu odmrażania gospodarki otwarte zostaną hotele, hostele, schroniska i miejsca noclegowe. Będzie można wybrać się do muzeum i galerii, wypożyczyć książkę w bibliotece i zrobić zakupy w sklepie budowlanym. 

Jak zapowiedział rzecznik rządu Piotr Mueller, na rozpoczęcie tego etapu trzeba będzie poczekać do połowy maja. Nie ma co się spodziewać, że drugi etap luzowania ograniczeń zostanie wprowadzony od najbliższego poniedziałku - ustalili w rządzie dziennikarze RMF FM.  

Prawdopodobnie nastąpi to po majówce. Dopiero wtedy miałyby zostać otwarte hotele, schroniska i pensjonaty. Być może wcześniej ruszą wypożyczalnie rowerów. Czy tak się stanie, zależeć będzie od danych dotyczących zdrowotnych skutków pierwszego etapu poluzowania. 

III etap

Wyczekiwane przez wielu otwarcie salonów fryzjerskich i kosmetycznych nastąpi w trzeciej fazie odmrażania. Wtedy też zostaną otwarte bary, restauracje i pracę rozpocznie cały handel. Wolno będzie organizować imprezy sportowe z udziałem najwyżej 50 osób i rozpocznie się stopniowy powrót do szkół. W rozmowie z Interią minister edukacji Dariusz Piontkowski nie wykluczył jednak, że szkoły wznowią działalność dopiero po wakacjach.  

IV etap

Czwarty i ostatni etap obejmie otwarcie kin, teatrów, siłowni, salonów masażu i klubów fitnessu. 

ew

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »