Kosmiczna porażka Richarda Bransona. Jego firma kończy działalność

Richard Branson ogłosił zakończenie działalności swojej firmy Virgin Orbit. Nastąpiło to kilka miesięcy po nieudanej misji kosmicznej, gdy rakieta niosąca pierwsze satelity wystrzelone z Wielkiej Brytanii nie osiągnęła orbity.

Firma ogłosiła, że zamyka się po sprzedaży swoich aktywów za łączną sumę 36,4 mln dolarów (ok. 29 mln funtów). Podpisano również umowę sprzedaży siedziby Virgin Orbit w Long Beach w Kalifornii na rzecz firmy o nazwie Rocket Lab US. 

"Łączne uzyskane wpływy zostały ustalone w wyniku rygorystycznej i konkurencyjnej aukcji, która maksymalizuje wartość dla majątku i skraca pozostały okres restrukturyzacji firmy" - napisano w oświadczeniu.

Zakład kupił producent rakiet

Zgodnie z dokumentacją sądową, Rocket Lab nabył siedzibę Virgin Orbits za 16 milionów dolarów. Umowa zakupu obejmowała maszyny i urządzenia, które były używane do produkcji flagowych rakiet Virgin Orbit, LauncherOne.

Reklama

Rakieta, która rozpoczęła loty operacyjne w 2021 roku, startowała z powietrza ze modyfikowanego Boeinga 747.

Firma Richarda Bransona w oświadczeniu podziękowała swoim pracownikom i innym interesariuszom. 

"Dziedzictwo Virgin Orbit w branży kosmicznej będzie zapamiętane na zawsze" - napisano.

Zaczęło się od Mike’a Oldfielda

Virgin Orbit była jednym z podmiotów z grupy Virgin założonej przez ekscentrycznego miliardera Richarda Bransona. Brytyjczyk, jako przedsiębiorca o ponadprzeciętnej aktywności, miał niezwykłe biznesowe życie, pełne sukcesów i porażek.

Firma Virgin, początkowo zajmowała się sprzedażą wysyłkową i dostarczała środki na rozwój czasopisma i sklepu z płytami na Oxford Street w Londynie. 

Mike Oldfield był pierwszym artystą, który podpisał umowę z Virgin Records w 1973 roku. Jego utwór "Tubular Bells" przez 247 tygodni utrzymywał się na szczycie brytyjskich list przebojów. Fenomenalny sukces pierwszego artysty Virgin Records dowodzi zdolności Bransona do rozpoznawania talentów. Dzięki temu sukcesowi udało się nawiązać więcej umów z takimi ikonami jak Rolling Stones, Sex Pistols i Culture Club. Virgin Records stało się tym samym jedną z największych wytwórni płytowych na świecie.

Studio muzyczne nie było w stanie utrzymać swojej popularności przez długi czas. Do 1992 roku problemy finansowe firmy narosły na tyle, że miała ona problemy z utrzymaniem się na powierzchni. W następnym roku Branson musiał sprzedać ją za 1 miliard dolarów. Przed tym niepowodzeniem Branson założył dwie spółki z branży turystycznej: operatora statków wycieczkowych Virgin Voyager i linie lotnicze Virgin Atlantic. Jego pierwszy sklep na Oxford Street rozrósł się, stając się siecią Virgin Megastore.

Innymi nieudanymi przedsięwzięciami biznesowymi Bransona były Virgin Cola, Virgin Cosmetics i Virgin Brides. Virgin Cola to chyba najbardziej głośna porażka miliardera. Napój zdobył w najlepszym okresie zaledwie 0,5 proc. udziału w amerykańskim rynku. W 2012 roku firma była zmuszona zakończyć produkcję.

Wydaje się jednak, że Richard Branson wyciąga naukę z każdej ze swoich porażek i wykorzystuje je, niczym trampolinę, by osiągać większe sukcesy w przyszłości. Zapewne i klęska jego kosmicznego projektu również go nie załamie.

Krzysztof Maciejewski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Richard Branson
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »