Kredyt rewolwingowy dla rolników w BGŻ
Bank Gospodarki Żywnościowej S.A. ma nową ofertę kredytową dla rolników. Od lipca tego roku w ramach oferowanego przez bank Pakietu Gospodarz rolnicy mogą uzyskać łatwo dostępny kredyt odnawialny w rachunku kredytowym, przeznaczony na finansowanie bieżącej działalności gospodarstwa lub przedsiębiorstwa prowadzonego przez rolnika.
Kredyt rewolwingowy może być przeznaczony m.in. na zakup nawozów mineralnych, środków ochrony roślin oraz pasz, zakup kwalifikowanego materiału siewnego, zakup zwierząt hodowlanych, zakup pszczelich matek użytkowych i reprodukcyjnych, zakup rzeczowych środków obrotowych do produkcji żywności metodami ekologicznymi i przystosowanie gospodarstw rolnych do tej produkcji, zakup paliwa na cele rolnicze oraz zakup osprzętu i narzędzi rolniczych, które nie mają charakteru środków trwałych.
Kredyt przeznaczony jest dla osób korzystających z rachunku bieżącego i konta osobistego Integrum prowadzonych w ramach Pakietu Gospodarz. Transze kredytu i harmonogram jego spłaty są dostosowane do cyklu produkcyjnego gospodarstwa. Limit kredytowy przyznawany jest na rok.
Kredyt przyznawany jest do wysokości 300 tys. zł. Oprocentowanie ustalane jest indywidualnie w oparciu o stawkę referencyjną WIBOR 1M powiększoną o marżę lub w oparciu o stawkę nominalną.
Kredyt rewolwingowy w BGŻ jest alternatywą wobec kredytów preferencyjnych z dopłatami Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Oferta banku może wypełnić lukę finansową, która ze względu na specyfikę działalności występuje w gospodarstwach rolnych. Niedobór środków rolnicy mogą odczuć również z powodu wprowadzenia mechanizmów Wspólnej Polityki Rolnej, gdzie interwencja na poszczególnych rynkach następuje po zakończeniu okresu zbiorów.
Kredyt rewolwingowy w BGŻ udzielany jest w ramach specjalnego Pakietu Gospodarz, przeznaczonego dla rolników indywidualnych mających gospodarstwa rolne o powierzchni do 1 tys. ha i osób prowadzących działy specjalne produkcji rolnej. Pakiet spełnia wszelkie wymogi dla rachunków bankowych rolników, ubiegających się o dopłaty ze środków pomocowych UE. Do końca września tego roku BGŻ nie pobiera opłat za prowadzenie rachunków w ramach Pakietu. W ramach Pakietu klienci BGŻ mogą otworzyć rachunek bieżący w złotych (przeznaczony do rozliczeń związanych z prowadzoną działalnością) oraz konto osobiste Integrum dla klientów indywidualnych. Mogą dzięki temu przemieszczać swoje środki pieniężne miedzy rachunkami bez opłat. Ponadto bank proponuje kartę płatniczą Integrum Maestro do konta osobistego, która umożliwia bezpłatne dokonywanie wypłat gotówkowych i płatności za zakupione towary lub usługi. W ramach Pakietu klient może też korzystać z bezpłatnych usług: bankowości telefonicznej - TeleIntegrum oraz internetowej - e-Integrum w koncie osobistym i e-Integrum Firma w rachunku bieżącym, umożliwiających swobodny dostęp do pieniędzy na rachunku 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu bez konieczności wizyty w placówce bankowej. Istnieje też możliwość uzyskania debetu dopuszczalnego w koncie osobistym. Dzięki Pakietowi rolnicy otrzymują również korzystniejsze niż w ofercie standardowej banku warunki cenowe usług. Aby skorzystać z Pakietu Gospodarz rolnik powinien przedstawić dowód osobisty, zaświadczenie z urzędu gminy o płaceniu podatku rolnego bądź nakaz płatniczy podatku rolnego lub umowę dzierżawy oraz w przypadku niektórych przedsiębiorców zajmujących się produkcją rolną zawiadomienie o nadaniu numeru identyfikacji REGON oraz decyzję o nadaniu NIP. W sytuacji, gdy rolnik nie ma wszystkich wymaganych dokumentów, BGŻ może otworzyć rachunek bieżący po otrzymaniu oświadczenia rolnika o prowadzeniu działalności rolniczej oraz zobowiązaniu do dostarczenia brakujących dokumentów w ciągu 3 miesięcy.