Kryptowalutowy bank Silvergate kończy działalność. To skutek upadku FTX

Skupiający się na kryptowalutach bank Silvergate planuje zakończyć swoją działalność. To efekt strat wywołanych dramatycznym upadkiem giełdy kryptowalut FTX.

Decyzja o zamknięciu banku nastąpiła po tym, jak firma oświadczyła w zeszłym tygodniu, że ma obawy dotyczące swojej zdolności do dalszego funkcjonowania. W tym roku Silvergate sprzedał dodatkowe papiery dłużne z stratą, a kolejne podobne sytuacje sprawią, że kapitalizacja banku będzie poniżej właściwych poziomów.

Koniec działalności Silvergate pokazuje skalę wpływu upadku FTX na całą branżę aktywów cyfrowych. Giełda założona przez Sama Bankmana-Frieda zbankrutowała w listopadzie ubiegłego roku, kiedy okazało się, że nie jest w stanie pokryć wypłat klientów.

Reklama

Niczym domek z kart

W oświadczeniu Silvergate przekazał, że decyzja o zakończeniu działalności banku to najlepsza z możliwych opcji w świetle "ostatnich wydarzeń w branży". Wiele partnerów banku, w tym tak znane firmy jak Coinbase Global i Galaxy Digital, zerwały z nim współpracę w zeszłym tygodniu.

Także wtedy Silvergate zakończył działalność swojej sieci płatniczej Silvergate Exchange Network, która była jednym z jego najpopularniejszych produktów. Usługa umożliwiała inwestorom i giełdom kryptowalutowym transfer w czasie rzeczywistym, co odróżniało ją od tradycyjnych przelewów bankowych, które często potrzebują kilku dni na rozliczenie.

Po oświadczeniu Silvergate giełdy kryptowalut Coinbase i Binance poinformowały, że nie deponowały w tym banku żadnych środków klientów ani aktywów koroporacyjnych. 

2022 r. był katastrofalny dla kryptowalut

Silvergate w czwartym kwartale 2022 roku poniósł stratę w wysokości 1 miliarda dolarów, ponieważ inwestorzy pośpiesznie wycofywali ponad 8 miliardów dolarów depozytów. Plan likwidacji spółki obejmuje pełny zwrot środków wpłaconych przez klientów. 

Silvergate powstał w 1988 roku, a w 2013 roku skupił się na kryptowalutach. Bank prowadził także biznes związany z hipotekami, ale w grudniu ubiegłego roku ogłosił, że będzie zwijał tę działalność. Powołał się wówczas na wzrost stóp procentowych oraz spadek liczby udzielanych kredytów hipotecznych.

Prokuratorzy federalni w Waszyngtonie prowadzą dochodzenie w sprawie firmy i jej transakcji z FTX oraz firmą handlową Alameda Research. W styczniu trzej amerykańscy senatorowie poprosili Silvergate o ujawnienie szczegółów dotyczących zarządzania ryzykiem i współpracy z FTX. 

Wartość sektora kryptowalut spadła o ponad 1 bilion dolarów w 2022 roku, a wzrost stóp procentowych pogłębiał obawy o spowolnienie gospodarcze. Po szybkim wzroście w 2020 i 2021 roku, wartość bitcoina - najpopularniejszej z kryptowalut - spadła w zeszłym roku o ponad 60 proc.

Oprac. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kryptowaluta | FTX
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »