Kryzys: Wreszcie dobry sygnał z gospodarki

Według najnowszych danych PMI opracowanych przez Markit na zlecenie HSBC na początku III kwartału po raz pierwszy od ponad roku poprawiła się sytuacja w polskim sektorze przemysłowym.

Wyraźny wzrost liczby nowych zamówień doprowadził do pierwszego od kwietnia 2012 roku wzrostu wielkości produkcji. Firmy zwiększyły także aktywność zakupową. Poziom zatrudnienia ponownie zmalał, jednak tempo spadku liczby miejsc pracy pozostało słabe. Koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od siedmiu miesięcy, jednak biorąc pod uwagę dane historyczne tempo tego wzrostu było bardzo słabe. Z kolei ceny wyrobów gotowych ponownie odnotowały spadek.

W lipcu wskaźnik PMI wzrósł trzeci miesiąc z rzędu z poziomu 49,3 do 51,1. Najnowszy odczyt wskazał na ogólną poprawę warunków w sektorze przemysłowym, kończąc okres spadków rozpoczęty w kwietniu 2012 roku. Ponadto w minionym miesiącu wskaźnik PMI osiągnął najwyższą wartość od stycznia 2012 roku i większą niż średnia z badań długoterminowych, która wynosi 49,9. Wzrost wskaźnika miesiąc do miesiąca był drugim największym od czterdziestu czterech miesięcy.

Reklama

W lipcu polscy producenci ponownie zredukowali poziom zatrudnienia, co jest zgodne z trendem za ostatnie jedenaście miesięcy. Niemniej jednak tempo spadku liczby miejsc pracy w sektorze przemysłowym pozostało niewielkie, co obserwuje się od maja tego roku. W lipcu średnie koszty produkcji wzrosły po raz pierwszy od siedmiu miesięcy. Wśród surowców, których ceny wzrosły, najczęściej wymieniano produkty ropopochodne oraz papiernicze.

Ogólne tempo inflacji było jednak niewielkie, znacznie słabsze niż średnia z badań długoterminowych. W lipcu polscy producenci ponownie musieli stawić czoła dużej presji konkurencyjnej, co znalazło odzwierciedlenie w dalszym spadku średnich cen pobieranych za wyroby gotowe. Ceny wyrobów gotowych spadają nieprzerwanie od grudnia 2012 roku, jednak najnowszy spadek był najsłabszy w tym okresie spadków.

Komentując najnowsze dane PMI dla Polski, Agata Urbańska-Giner, ekonomistka HSBC ds. Europy Środkowo-Wschodniej, napisała: "W lipcu indeks PMI wreszcie przebił się do strefy wzrostu, przy wsparciu ze strony rosnących indeksów produkcji i nowych zamówień. Indeks PMI wzrósł powyżej granicy 50 punktów po raz pierwszy od piętnastu miesięcy. Towarzyszył temu wzrost cen kosztów produkcji i wolniejszy spadek cen wyrobów gotowych w lipcu. Wraz z lepszymi od oczekiwań danymi o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w czerwcu, odczyt ten wspiera decyzję RPP z początku lipca o zakończeniu cyklu obniżek stóp procentowych. Badanie PMI, podobnie jak inne dane z polskiej gospodarki, wskazuje na dno spowolnienia w pierwszej połowie 2013 roku.

Najważniejszym pytaniem pozostaje teraz tempo ożywienia w kolejnych kwartałach. Pozostajemy ostrożni w naszych szacunkach. Ostrożni wydają się być również producenci przepytani w badaniu PMI. Indeks zatrudnienia utrzymał się w lipcu poniżej granicy 50 punktów, wskazując na kontynuację redukcji zatrudnienia przez przedsiębiorców. Firmy po raz pierwszy od stycznia 2012 roku zwiększyły zakupy nadkładów środków produkcji, ale zapasy nakładów i wyrobów gotowych ciągle spadały w lipcu, chociaż w wolniejszym tempie".

_ _ _ _ _

Groźne dane z Chin

Tymczasem : Finalny odczyt wskaźnika PMI dla chińskiego sektora przemysłowego wskazuje na spowolnienie w tym sektorze w lipcu. Główny wskaźnik PMI, publikowany przez HSBC i Markit Economics, ukształtował się w minionym miesiącu na poziomie 47,7. Wynik ten jest zgodny z wstępnym odczytem opublikowanym 24 lipca, niższy od czerwcowego (48,2) i najniższy od 11 miesięcy.

Komentując lipcowe dane PMI, Hongbin Qu, główny ekonomista HSBC ds. Chin, powiedział: "Wobec słabego popytu zarówno na rynku krajowym, jak i za granicą, ochłodzenie w sektorze przemysłowym nadal ciąży na zatrudnieniu. Wraz z ostatnimi słabymi danymi skłoniło to Pekin do zwiększenia liczby środków dostosowawczych, od ulg podatkowych dla małych firm po zwiększenie wydatków na publiczne budownictwo mieszkaniowe, kolej, rozwiązania umożliwiające oszczędzanie energii oraz infrastrukturę IT. The środki celowe powinny poprawić nastroje i zredukować ryzyko osłabienia wzrostu".

Dowiedz się więcej na temat: Polska | Chiny
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »