Kto ma najwięcej stacji benzynowych w Polsce? Orlen wcale nie jest liderem

​W 2022 roku, względem poprzedniego, liczba stacji paliw w Polsce zwiększyła się w o 46 obiektów - informują wiadomoscihandlowe.pl. Ze względu na przejęcie przez Grupę Mol części stacji Lotosu, koncerny zagraniczne po raz pierwszy przebiły polskie - w tym przypadku Orlen - pod względem liczby stacji. Nadal jednak największą siłą pozostają polskie obiekty niezależne.

Dane Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego pokazują, że na koniec 2022 roku w Polsce funkcjonowało 7898 stacji paliw, czyli o 46 więcej niż rok wcześniej. Do polskich koncernów należało 1920 obiektów - wszystkie do PKN Orlen. Koncerny zagraniczne dysponowały liczbą 2024 stacji, a gwałtowny przyrost w tym zakresie (o 443 stacje) to efekt przejęcia Lotosu przez Grupę Mol. 

Nie Orlen, a stacje niezależne są najliczniejsze w Polsce

Bardziej szczegółowa analiza pokazuje, że największą grupę podmiotów na rynku stanowią stacje niezależne. Na koniec zeszłego roku było ich 2372, co dawało im w sumie 30 proc. udziału w rynku. Na drugim miejscu znalazł się Orlen ze wspomnianymi 1920 stacjami i udziałem na poziomie 24,3 proc. Jeżeli jednak uwzględniamy wyłącznie podmioty funkcjonujące pod jednym szyldem, Orlen jest zdecydowanym liderem polskiego rynku stacji paliw. W ostatnim roku sieć inwestowała zwłaszcza w ujednolicanie brandu, co skutkowało spadkiem liczby stacji pod szyldami Bliska i Optima. 

Reklama

Na kolejnym miejscu znalazła się sieć BP z liczbą 574 stacji i udziałem w rynku na poziomie 7,3 proc. Dalej Shell - 455 stacji i 5,8 proc. udziału w rynku oraz spółka Lotos Paliwa. To firma powstała na skutek fuzji Orlenu i Lotosu. Jej stacje należą do węgierskiej Grupy Mol, która już rozpoczęła ich rebranding. Podmiot ma 414 obiekty i 5,2 proc. udziału w rynku. 

Na uwagę zasługuje ekspansja sieci Moya, która w zeszłym roku notowała największą dynamikę wzrostu spośród wszystkich operatorów w segmencie niezależnych i na koniec roku dysponowała siecią 401 stacji. Cały segment, do którego POPiHN zalicza graczy mających przynajmniej 10 stacji paliw, obejmował 904 stacje. 

Spadek liczby stacji przy supermarketach

Stacje paliw znajdujące się przy hiper- i supermarketach dysponowały na koniec 2022 roku siecią 171 punktów i odpowiadały za 2,2 proc. rynku. Stacji ubyło względem zeszłego roku, a jest to efekt przede wszystkim opuszczenia polskiego rynku przez Tesco, który przy wielu sklepach posiadał stacje. Netto jednak nie przejęło ich, przez co trafiły do innych operatorów. Ogólnie liczba stacji przysklepowych zmniejszyła się o 8 obiektów. 

Jak podkreśla POPiHN, sieci sklepowe, choć stanowią niewielki procent w całym rynku stacji paliw, to jednak, poprzez ofertę atrakcyjnych cen, sprzedają duże ilości paliw i tym samym ich udział w rynku sprzedaży detalicznej paliw jest znaczący. Liderem w tej grupie operatorów jest nadal Intermarché, który zapowiedział dalsze inwestycje w nowe obiekty. Stany posiadania utrzymała sieć Carrefour oraz E.Leclerc, a Auchan nawet nieco, bo o 3 stacje, swój stan powiększył. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: stacje paliwowe | Orlen
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »